Bratislava suverénne vedie, očkovaná je už štvrtina mesta. Primátor Vallo žiada vládu o viac vakcín, záujem je obrovský

  • V Bratislavskom kraji je zaočkovaných 26,86 % obyvateľov, čo je najvyšší podiel na celom Slovensku
  • Primátor hlavného mesta verí, že vláda čím skôr zlepší dostupnosť vakcín
  • Vraví, že je nebezpečné, aby ľudia cestovali za vakcínami, ak očkovacie látky môžu prísť za nimi
vallo_ockovanie
TASR/ Martin Baumann, TASR/AP,Alessandra Tarantino
  • V Bratislavskom kraji je zaočkovaných 26,86 % obyvateľov, čo je najvyšší podiel na celom Slovensku
  • Primátor hlavného mesta verí, že vláda čím skôr zlepší dostupnosť vakcín
  • Vraví, že je nebezpečné, aby ľudia cestovali za vakcínami, ak očkovacie látky môžu prísť za nimi

Očkovanie je v plnom prúde. Momentálne sme v 8. fáze, a preto si pichnúť vakcínu môžu osoby s vekom najmenej 40 rokov alebo ľudia spĺňajúci kritéria pre zaočkovanie v predošlých fázach. Do čakárne sa zaregistroval už aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo. 

Bratislava má zaočkovanú viac ako štvrtinu obyvateľov, ale za vakcínami jazdia desiatky až stovky kilometrov. Nie je to v tom, že by zdravotníci nestíhali, alebo by ľudia nemali záujem, priam naopak. Spôsobuje to nedostatok vakcín.

Chcú očkovať, ale nemajú čím 

Veľkokapacitné očkovacie centrum prevádzkované samosprávnym krajom v Bratislave v nedeľu zaočkovalo 3 460 ľudí. Bez problémov by dokázalo za rovnaký čas zaočkovať 5-tisíc a viac obyvateľov. Podľa primátora hlavného mesta Matúša Valla by stačilo, aby Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo pre Bratislavu viac dávok vakcín, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne taký záujem nie je a zostávajú nevyužité.

zdroj: TASR/MTI, Attila Balazs

„Už niekoľko týždňov sledujem, ako sa mnohí Bratislavčania a Bratislavčanky chodia očkovať do iných miest na Slovensku. Do Trnavy, do Skalice, do Trenčína, do Nitry a niektorí až do Lučenca. A to napriek tomu, že veľkokapacitné očkovacie centrum prevádzkované samosprávnym krajom v Bratislave by bez problémov dokázalo zaočkovať výrazne viac obyvateľov, ako očkuje dnes,“ upozorňuje Matúš Vallo ba sociálnych sieťach.

Takmer tretina je už zaočkovaná

Dodáva, že je nebezpečné, aby ľudia cestovali za vakcínami, ak očkovacie látky môžu prísť za nimi. „Podľa dostupných dát práve obyvatelia Bratislavského kraja majú najväčší záujem zaočkovať sa už dnes dostupnými vakcínami. K 13. aprílu bolo v Bratislavskom kraji zaočkovaných 26,86 % obyvateľov, čo je najvyšší podiel na celom Slovensku.“

Chceli by očkovať, ale nemajú koho. Na východe majú plno termínov aj vakcín, prihlásilo sa minimum ľudí

Aj napriek tomu však Bratislavčania za očkovaním cestujú. Primátor si uvedomuje, že počet dávok vakcín dostupných na Slovensku je stále obmedzený. No práve očkovanie je jediná cesta von z pandémie a z obmedzujúcich opatrení.

„Sme presvedčení, že dávky vakcín, ktoré dnes máme na Slovensku, by mali byť čo najefektívnejšie distribuované tam, kde je o ne najväčší záujem a najrýchlejšie tak pomôžu zvýšiť zaočkovanosť populácie. Držať dávky vakcín desiatky až stovky kilometrov od obyvateľov, ktorí sú dnes ochotní sa nimi zaočkovať, vytvára zbytočnú bariéru, odrádza ľudí od očkovania a v konečnom dôsledku aj spomaľuje očkovanie celého Slovenska.“

Už niekoľko týždňov sledujem, ako sa mnohí Bratislavčania a Bratislavčanky chodia očkovať do iných miest na…

Uverejnil používateľ Matúš Vallo má rád Bratislavu Pondelok 19. apríla 2021

 

Vallo čaká na svoj termín

Primátor hlavného mesta prosí vládu, aby navýšili pošty dávok a v čo najrýchlejšom čase tam , kde o nich je záujem. „Apelujem na všetkých Bratislavčanov a Bratislavčanky, aby sa zaregistrovali na vakcináciu do čakárne.“ Dodáva, že aj on osobne je zaregistrovaný ako kategória 40+ a čaká na svoj termín. „Chcem veriť, že vláda čím skôr zlepší dostupnosť dávok vakcín v našom meste, aby sme na ten náš termín čakali čo najkratšie.“

SITA informuje, že paradoxne dochádza k situácii, keď v regióne vakcíny chýbajú, kým inde je ich nadbytok. „To, čo navrhujeme, je redistribuovať vakcíny tam, kde sú najviac potrebné,“ apeluje predseda BSK Juraj Droba. 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech