Mazurek a Uhrík očierňovali Sabaku, on chce 48 000 eur odškodné: Idem sa súdiť

  • Lekár Sabaka ide právnou cestou riešiť ohováranie Milana Mazureka a Milana Uhríka
  • Tí ho osočovali na sociálnych sieťach, Sabakovi to môže poškodiť reputáciu
  • Žiada od nich dokopy 48 000 eur, čo má slúžiť ako výchovný efekt
TASR/Jaroslav Novák
  • Lekár Sabaka ide právnou cestou riešiť ohováranie Milana Mazureka a Milana Uhríka
  • Tí ho osočovali na sociálnych sieťach, Sabakovi to môže poškodiť reputáciu
  • Žiada od nich dokopy 48 000 eur, čo má slúžiť ako výchovný efekt

Lekár Peter Sabaka žaluje dvoch členov hnutia Republika – Milana Uhríka a Milana Mazureka. Lekár Peter Sabaka vysvetľuje, že právnou cestou ide riešiť Uhríkovo a Mazurekovo ohováranie na sociálnych sieťach. Výroky môžu poškodiť jeho lekárskej povesti. Informovali o tom na sociálnej sieti Facebook Milan Uhrík a Milan Mazurek, následne to Denníku N a portálu Aktuality potvrdil aj samotný Sabaka. 

Uhrík aj Mazurek si v statuse, v ktorom informovali o Sabakovej predžalobnej výzve, do lekára opätovne kopli a titulovali ho miláčikom liberálnych masmédií.

Ako informuje Denník N, Sabaka má Mazureka žalovať za to, že ho nepriamo spojil so smrťou chlapca, ktorého nechceli vyšetriť preto, že jeho mama nebola zaočkovaná a nepodstúpila testovanie. Mazurek o tejto udalosti nahral video, ktoré malo na Facebooku veľký dosah.

V tomto kontexte tam spomínal aj moje meno. Aj to beriem ako ohováranie,“ povedal Sabaka pre Aktuality. Žiada od neho 20-tisíc.

Uhríkova slasť, o Sabakovi píše často 

Lekár Peter Sabaka žaluje aj Mazurekovho súputníka – Milana Uhríka. Uhrík totižto koncom septembra zverejnil status, v ktorom obvinil Sabaku z toho, že dostal 28-tisíc eur „ako tichú odmenu za verejné schvaľovanie nezmyselných Covid obmedzení“.

Sabaka totižto získal štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana, ktorej súčasťou je aj finančná odmena. Tá je podľa Zbierky zákonov SR „vo výške 25-násobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za predchádzajúci rok zaokrúhlený nahor na celé euro“.

Zdieľal/a si niekedy na sociálnej sieti hoax?

V reakcii na Uhríkov status Sabaka uviedol, že finančnú odmenu si nechce nechať a od začiatku je rozhodnutý peniaze darovať občianskemu združeniu KIGMED. Zároveň vyzval Uhríka, aby sa mu verejne ospravedlnil – to sa nestalo. Danú vec sa preto rozhodol riešiť právnou cestou, od Uhríka preto žiada symbolických 28 000 eur. 

Za očkovaciu kampaň, ani za žiadne moje výroky, som nedostal nikdy žiadne peniaze, ani od farmaceutických firiem, ani od vlády, ani od žiadnej štátnej inštitúcie. Beriem to ako ohováranie a hanobenie môjho dobrého mena. Som lekár, vystupujem ako odborník a keď niekto spochybňuje moju nezaujatosť, tak to vážne spochybňuje moje dobré meno,“ ozrejmil Sabaka portálu Aktuality

Výchovný efekt

Lekár Sabaka sa pre Denník N vyjadril, že finančný trest má byť pre daných členov hnutia Republika akýmsi výchovným efektom. Ak by peniaze vysúdil, neplánuje si ich nechať. 

Keby dostali len symbolickú pokutu, tak by ich to pri tých poslaneckých a europoslaneckých platoch nebolelo. Rozhodli sme sa teda žiadať významnú finančnú kompenzáciu, pretože tých neprávd o lekároch už bolo dosť,“ povedal Sabaka.

Hnutie Republika prostredníctvom videa odpovedalo, že Sabakovi nevyplatia žiadne peniaze. Ten pre Aktuality povedal, že v takomto prípade je pripravený sa s nimi súdiť. 

Keby som nebol ochotný sa s nimi súdiť, nedával by som predžalobnú výzvu, mám advokátsku kanceláriu a ideme do toho. Dlhodobo čelím osočovaniu, že som skorumpovaný a zaplatený, títo páni tento názor o mne dlhodobo podporujú. Toto bola posledná kvapka. Mne o tie peniaze vôbec nejde, ani ich nechcem. V prvom rade ide o to, že si nesmieme nechať o sebe takto klamať,“ prehlásil.

Zdroje: Aktuality, Denník N, Zbierka zákonov SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie