McDonald’s oddnes obmedzí plasty. Papierové slamky majú byť len začiatok

  • Jedným z hlavných cieľov McDonald's je nahradiť plastové obaly obalmi z vláknitých materiálov
  • Už teraz sa im podarilo svoj cieľ splniť na 60 %
  • Medzi novými opatreniami budú napríklad ekologickejšie viečka na nápoje
Maxpixel.net, unsplash.com
Maxpixel.net, unsplash.com
  • Jedným z hlavných cieľov McDonald's je nahradiť plastové obaly obalmi z vláknitých materiálov
  • Už teraz sa im podarilo svoj cieľ splniť na 60 %
  • Medzi novými opatreniami budú napríklad ekologickejšie viečka na nápoje

Antiplastová politika sa čoraz viac dotýka celej spoločnosti a svoju enviromentálnu stopu sa snaží zmenšiť aj reťazec rýchleho občerstvenia McDonald’s, ktorý oddnes zavádza nové ekologické opatrenia.

Odstrániť chce viečka z balení zmrzliny McFlurry vo všetkých európskych krajinách a zavedie nové viečka z vláknitého materiálu na všetky studené nápoje vo Francúzsku. Okrem toho testuje aj alternatívy k plastovým lyžičkám či papierové slamky. Súčasťou programu je aj spätný odber hračiek.

Všetky nové obaly sú súčasťou programu s názvom „Better M,“ vrámci ktorého ich bude spoločnosť testovať. Zo začiatku sa rôzne zmeny dočkajú svojho prevedenia v rozličných kútoch Európy a McDonald’s počká na spätnú väzbu od zákazníkov, aby ich postupne začal implementovať po celom kontinente.

zdroj: McDonald's

30 ton plastov ročne

„Len v minulom roku išlo až 74 % odpadu z lokálnych reštaurácií na ďalšie využitie. Plastové tégliky na džúsy a šejky sme vymenili za papierové. Týmto krokom sme ušetrili na Slovensku približne 30 ton plastu ročne. Nový téglik na zmrzlinu McFlurry bez plastového viečka a veľkej plastovej lyžičky nám ušetrí 8 ton plastu ročne. Vo vybraných reštauráciách testujeme papierové slamky, čo by po celoplošnom zavedení ušetrilo približne 10 ton plastu ročne. Zvažujeme však aj bezslamkovú alternatívu. V rámci projektu NextGen Cup chceme s vývojármi na trh priniesť plne rozložiteľný nápojový téglik,“ konkretizuje lokálne aktivity Vít Gréc, ktorý má v spoločnosti McDonald’s na starosti odpadový manažment.

Podľa štatistík McDonald’s je dnes 78 % obalov, ktoré využíva vyrobených z vláknitých materiálov. Vďaka úprave obalu k zmrzline McFlurry sa v Európe ušetrí viac ako 1 200 ton plastov ročne. Ďalších 1100 ton sa ušetrí zavedením viečka z vláknitého materiálu pre všetky studené nápoje vo Francúzsku.

zdroj: McDonald's

Recyklácia je základ

McDonald’s v súčastnosti testuje lyžičky na McFlurry v drevenom prevedení a kvôli spätnej väzbe od zákazníkov ponúkne pevnejšie papierové slamky, ktoré sú vyrobené z plne recyklovateľných materiálov.

Do roku 2020 bude 100 % obalov z vláknitých materiálov určených zákazníkom primárne pochádzať z recyklovaných alebo plne certifikovaných zdrojov a z oblastí, kde nedochádza k odlesňovaniu. V súčasnosti spoločnosť McDonald’s dosiahla v celosvetovom meradle svoj cieľ takmer na 60 %.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech