McDonald’s rieši problém. Jeho nové papierové slamky sú nerecyklovateľné

  • Nová regulácia súvisiaca so zákazom používania plastových slamiek spôsobuje fast-foodovému reťazcu problémy
  • Ich papierové slamky totiž nevedia recyklovať. Paradoxom je, že s plastovými mali oveľa menšie problémy
  • Papierové slamky sa už testujú aj na Slovensku
slamky
unsplash, pixabay
  • Nová regulácia súvisiaca so zákazom používania plastových slamiek spôsobuje fast-foodovému reťazcu problémy
  • Ich papierové slamky totiž nevedia recyklovať. Paradoxom je, že s plastovými mali oveľa menšie problémy
  • Papierové slamky sa už testujú aj na Slovensku

Ako prvý o tom informoval britský denník The Sun. Podľa ich slov, sieť reštaurácií s rýchlym občerstvením uvádza, že papierové slamky sú vyrobené zo 100% recyklovateľného materiálu. Okrem toho, že sa nestretli s obľubou ani u zákazníkov, jedinou možnosťou je ich spaľovanie alebo vyhadzovanie do smetného koša. Ani jedno a ani druhé však nemá očakávaný ekologický prínos.

Portál CNN píše, že krajina sa na použitie papierových slamiek pripravovala už od minulého roka. Rolovali sa z papiera a mali nahradiť tie plastové. Dnes ich nájdeš vo viac ako tisíc prevádzkach v Británii a Severnom Írsku a nedajú sa recyklovať. To spôsobuje prevádzkam značné komplikácie.

Po ročnom skúšobnom období sa zaviedli do užívacieho procesu. Fastfoodový reťazec však v pondelok uviedol, že slamky sú príliš hrubé na to, aby ich recyklačný prístroj dokázal spracovať.

Kým materiál recyklovateľný je, ich aktuálna hrúbka nám spôsobuje komplikácie. V drvičke odpadu, ktorá recykluje okrem iného papierové poháre aj slamky, je ich rozložiť nemožné,“ povedal pre Britskú tlačovú asociáciu hovorca fastfoodového reťazca McDonald’s.

V krajine sa má do roku 2020 uplatniť zákon, ktorý zakazuje predaj a používanie plastových slamiek a iných plastových produktov v reštauráciách, baroch a akýchkoľvek predajných sieťach. Preto sa s plastovým problémom snažia bojovať najmä reťazce, kde je plastového odpadu viditeľne najviac. Potrvá však ešte asi dlho, kým sa zrealizujú ušľachtilé plány vlády a všetko pôjde podľa noriem.

Extrémne nespokojní však ostávajú aj zákazníci. Tí sa na sociálnych sieťach vyjadrovali a neustále vyjadrujú, že papierové slamky sa im roztápajú v nápoji.

Podľa portálu cnn business existuje dokonca petícia, ktorou si zákazníci britského McDonald’s vyžadujú návrat starých, plastových slamiek. Podpísali ju neuveriteľných viac ako 50 tisíc nespokojných užívateľov papierovej alternatívy.

Čo na to Slovensko?

Na slovenskom trhu aktuálne rozbiehame testovanie papierových slamiek v našich piatich reštauráciách, pričom cieľom testu je nielen získať spätnú väzbu od našich zákazníkov, ale tiež nájsť optimálne riešenie pre nakladanie s použitými slamkami v spolupráci s ostatnými partnermi a inštitúciami. V testovacích reštauráciách naši zamestnanci papierové slamky roztriedia podľa miery znečistenia buď do papierového odpadu na recykláciu, alebo do odpadu na energetické zhodnotenie. Na základe týchto výsledkov sa budeme rozhodovať o ich celonárodnom zavedení,“ vyjadrila sa pre Startitup na margo ekologickej iniciatívy Zuzana Svobodová, riaditeľka oddelenia PR a komunikácie pre Českú republiku a Slovensko spoločnosti McDonald’s.

Ich primárnym cieľom je však zaviesť „bezslamkovú“ alternatívu, ktorá zaručí bezpečnú manipuláciu s nápojom ako pre zákazníka, tak pre zamestnancov fastfoodovej reštaurácie a bude najmä z pohľadu ekológie najprospešnejšia.

Zdroj: CNN, The Sun

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech