McDonald’s sa chystá rozdrviť konkurenciu. Predstaví svoj vlastný vegánsky burger

  • Nadužívanie mäsa v západnej spoločnosti spôsobuje nielen zdravotné ťažkosti, ale ničí aj prírodu
  • McDonald's prichádza s novými McPlant hamburgermi vyrobenými z rastlinného mäsa
  • Do svojich prevádzok ich uvedie počas budúceho roka, zatiaľ iba v USA
McPlant burger
Nový McPlant burger od McDonalds., thesun.co.uk
  • Nadužívanie mäsa v západnej spoločnosti spôsobuje nielen zdravotné ťažkosti, ale ničí aj prírodu
  • McDonald's prichádza s novými McPlant hamburgermi vyrobenými z rastlinného mäsa
  • Do svojich prevádzok ich uvedie počas budúceho roka, zatiaľ iba v USA

Americký fastfoodový reťazec McDonald’s sa preslávil najmä hovädzími burgermi. Hovädzie mäso je však veľmi problematickou surovinou z hľadiska životného prostredia. Okrem utrpenia samotných zvierat je problémom aj napríklad vypaľovanie prírodných porastov kvôli pastvinám, či vypúšťanie skleníkových plynov.

Červené, teda aj hovädzie mäso patrí medzi problematické aj z hľadiska zdravia, ľudia, ktorí ho pravidelne konzumujú, majú vyššie riziko zdravotných komplikácií. Fastfoody preto hľadajú alternatívy, ktoré by vyriešili aspoň časť týchto nepríjemností a  vegánske náhrady mäsa sa zdajú byť tou najlepšou voľbou.

NOVÝ VÝSKUM: Ak sa nespamätáme, za pár rokov zomrú miliardy ľudí a spoločnosť sa rozpadne

McDonald’s pripravuje vegetariánske burgery McPlant

Spoločnosť McDonald’s však ide s dobou a oznámila, že v dohľadnej dobe uvedie na trh nový rad burgerov z high-tech mäsa, ktoré vyrobí z rastlinných zdrojov. Nový McPlant má chutiť lepšie, ako mäso od firmy Beyond Meat, bude lacnejšie a vďaka snahe tohto fastfoodového giganta aj rozšírenejšie.

„McPlant bol vyvinutý exkluzívne pre McDonald’s,“ povedal v pondelok Ian Borden, medzinárodný prezident spoločnosti, počas stretnutia s investormi. Toto rastlinné „mäso“ teda nenájdeme v konkurenčných fastfoodoch. „V budúcnosti sa McPlant rozšíri do všetkých našich produktov vrátane burgerov, náhrad mäsa zo sliepok či do raňajkových sendvičov.“

Vyskúšaš nový vegetariánsky McPlant, až príde na Slovensko?

McDonald’s vyvíja ohromný tlak a chce čo najskôr uviesť na trh nové rastlinné varianty svojich najobľúbenejších jedál. V prvých „mekáčoch“ by sa mali objaviť už budúci rok, hlási USA Today. „Trhy môžu adoptovať McPlant, až na to budú pripravené. V prvých prevádzkach by sa mali objaviť už v priebehu budúceho roka,“ píše sa v tlačovej správe.

Nie je však jasné, v ktorých prevádzkach si rastlinný burger vychutnáš a je otázne, kedy a či vôbec sa dostane na Slovensko.

McPlant bude oveľa väčší než Beyond Meat

Za posledné roky veľa reštaurácii do svojho menu zahrnulo jedlá z náhrad mäsa. Väčšina z nich používa produkty spoločnosti Beyond Meat. McDonald’s ich však prinesie v oveľa väčšom objeme. Nič podobné sme doteraz nevideli.

Spoločnosť od septembra 2019 testuje vegetariánske alternatívy od Beyond Meat v Los Angeles a v niektorých kanadských prevádzkach. Nový McPlant je však výrobok priamo od McDonaldu. Akcie firmy Beyond Meat po tomto oznámení klesli o 4%.

Graf akcií Beyond MeatZobraziť celú galériu (1)
zdroj: TradingView - Graf akcií Beyond Meat

McDonald’s nie je jediný veľký fast food, ktorý prichádza s vegetariánskymi alternatívami svojich jedál. Burger King už nejakú dobu ponúka Whooper s „mäsom“ vyrobeným z rastlín od spoločnosti Impossible Foods.

Zdroje: mcdonalds.com/corpmcd/en-us/our-stories/article/ourstories.menu-items.html, usatoday.com, futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK