Mečiarova tajná operácia: Jeho špinavé tajomstvo malo ležať vo vile ŠtB. Vybrakovať spisy mal záhadný muž

  • Úplný začiatok káuz Vladimíra Mečiara sa viaže k Tisovej vile
  • V nej sa na príkaz vtedajšieho ministra vnútra mala udiať krádež spisov ŠtB
Mečiar a spisy ŠtB
Ilustračné foto, TASR
  • Úplný začiatok káuz Vladimíra Mečiara sa viaže k Tisovej vile
  • V nej sa na príkaz vtedajšieho ministra vnútra mala udiať krádež spisov ŠtB

Už zajtra je tu ikonický dátum, a to 17. november, deň, ktorý sa zapísal do dejín Slovenska ako koniec bývalého režimu a pomyselné strhnutie železnej opony. Malo ísť o začiatok etapy v znamení slobody a vížazstva nad totalitou.

Ružové sny vtedajších politikov však rozdupal politický dinosaurus, ktorý ranú demokraciu doslova, ako bývalý boxer, „vyzval na férovku do vládneho ringu“ a započal tak éru divokých deväťdesiatok.

Aj s touto dekádou sa spája nenápadná a dnes už pomerne schátraná budova Tisovej vily v Trenčíne. Pôsobí na prvý pohľad ako obyčajný dom, no v skutočnosti zrejme skrýva viaceré temné tajomstvá našej minulosti. Budova počas bývalého režimu slúžila ako sídlo ŠtB a počiatkom deväťdesiatych rokov sa stala predmetom kauzy, pri ktorej si mal práve Vladimír Mečiar premiérovo „zašpiniť ruky“.

Slovensko počas začiatku 90. rokov ešte žilo dozvukom eufórie Nežnej revolúcie, avšak vtedajší minister vnútra a neskorší premiér Mečiar sa pravdepodobne zaoberal diametrálne odlišnými vecami. Iba dva mesiace po novembri 89 do Tisovej vily, ktorá predtým slúžila ako archív ŠtB, poslal mocného muža z rezortu, ktorý mal v tom čase pod palcom. Píše sa v správe brannobezpečnostného výboru z novembra 1991.

Veľká Mečiarova lúpež?

Leonard Čimo vtedy pôsobil ako náčelník inšpekcie ministerstva vnútra a do vily sa mal vybrať s jasným cieľom. Mečiar mal svojmu podriadenému prikázať, aby z budovy doniesol utajované spisy bývalých spolupracovníkov komunistickej štátnej služby, píše Denník N.

Čimo tak podľa denníka z vily zobral citlivé spisy a tie odovzdal svojmu šoférovi Jánovi Rezníkovi. Na druhý deň ich priniesli Mečiarovi, proti ktorému neskôr Čimo svedčil pred vyšetrovacou komisiou, pokračuje Denník N. Prípad totiž v roku 1992 vyšetrovali bezpečnostné zložky.

Rokovanie medzi Mečiarom a Klausom
zdroj: TASR

Okamžite po prevalení kauzy vznikli podozrenia, že v kauze Tisovej vily chcel Mečiar chrániť seba, svojich blízkych alebo niekoho vydierať.

„Dva týždne po nástupe Vladimíra Mečiara do funkcie ministra vnútra poveril Čima, aby išiel do Trenčína do archívu krajskej správy ŠtB, aby išiel vytiahnuť zväzky, k čomu aj došlo,“ hovorí o kauze pre Startiup filozof a spoluautor seriálu ŠtB – prísne tajné Fedor Blaščák. 

To, že Čimovi dal príkaz ísť do vily Mečiar, Čimo vyhlásil pred vyšetrovateľom začiatkom roku 1992, píšu Aktuality. „Mečiar mi ešte povedal, že ak nájdeme vo vile ŠtB v Trenčíne materiály, ktoré sa týkajú určitých osôb, napríklad tajných spolupracovníkov alebo dôverníkov ŠtB, mám ich doručiť jemu do vlastných rúk,“ šokoval vtedy Čimo pred strážcami zákona.

Polnočná návšteva

Na výsluchu opísal aj detaily incidentu. Podľa jeho slov tak spoločne s Rezníkom okolo polnoci vošli do inkriminovanej vily, odomkli zapečatenú skriňu a zobrali z nej spisy.

„Na obaloch som videl, že ide o spisy tajných spolupracovníkoch ŠtB a písomné správy, ktoré tajní spolupracovníci pre ŠtB vypracovali,“ tvrdil Čimo. Potom nasadli do auta a okolo piatej ráno dorazili do vily ministerstva vnútra v Bratislave, kde dokumenty odovzdali Mečiarovi.

Jeho slová potvrdil na výsluchu aj šofér Rezník, ktorý bol tiež prítomný na krádeži. „S pánom Čimom sme nanosili z kufra nášho vozidla spisy do vily ministra… Pán Čimo bol vo vile u pána Mečiara asi 30 minút,“ tvrdil šofér. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Denník N, Sme , Aktuality, Topky, Startitup archív

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá