Medici dnes odovzdali premiérovi veľkú Knihu plesní zo slovenských nemocníc

  • Nájsť v nemocniciach na Slovensku plesnivé steny nie je ničím výnimočným
  • Medici z nich zostavili dokonca veľkú fotoknihu, ktorú venovali premiérovi Petrovi Pellegrinimu
cxq
TASR, srvs.eu
  • Nájsť v nemocniciach na Slovensku plesnivé steny nie je ničím výnimočným
  • Medici z nich zostavili dokonca veľkú fotoknihu, ktorú venovali premiérovi Petrovi Pellegrinimu

Zlý stav nemocničných priestorov na Slovensku si už dlhodobo všímajú študenti medicíny. Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) sa už pred časom rozhodla pomôcť predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu hľadať pleseň v nemocniciach. Reagovala tak na premiérove výroky, ktoré prezentoval v HN Clube.

„Keď prídem do nemocnice a nájdem takú izbu [s plesňou], do hodiny je riaditeľ vyhodený. Nech je nominant neviem koho a kamarát a bratranec, otcov, koňov, bratov syn. Pôjde na ulicu okamžite. Pretože to si môže on sám, pán riaditeľ, kúpiť primalex v Baumaxe, v sobotu a v nedeľu to môže vymaľovať takto štetcom a nebude tam žiadna pleseň,“ vyhlásil vo videu premiér.

Študenti najnovšie stihli zostaviť aj Čiernu knihu slovenských nemocníc s príznačným názvom „Kniha plesní“. Tú si môžeš prelistovať priamo TU.

zdroj: srvs.eu

„Podarilo sa nám identifikovať najkritickejšie časti nemocníc, pričom sme, napriek počiatočnému zameraniu sa na plesne, objavili aj rôzne iné nedostatky. Prirodzene, snažili sme sa zohľadniť pohľad študentov. Veríme, že spolu dokážeme zlepšiť podmienky pre pacientov aj študentov a prispejeme k tomu, aby Slovensko bolo priestorom pre lepší život,“ píše sa v Knihe plesní.

„Fotky dostávame denne aj cez rôzne iné kanály, študenti medicíny si fotky navzájom medzi sebou na vlastných interných stránkach zdieľajú.  Sme veľmi radi, že sa medici zapájajú, bohužiaľ, často sa stretávame skôr s pohľadom, kedy sa študenti boja pomenovať problémy, chcú ostať anonymní, alebo si všeobecne myslia, že sa aj tak nič nezmení,“ vyjadrila sa ŠRVŠ pre Startitup.

„Vláda už reagovala na odliv medikov a študentov študijného programu opatrovateľstvo opatreniami – navyšuje dotáciu pre lekárske fakulty, aby mohli prijať viac študentov do prvých ročníkov a tiež zaviedla stabilizačné pôžičky – vážny problém teda eviduje. Neriešia sa však podmienky pre študentov, ktoré majú veľký vplyv na ich náladu a rozhodnutie ostať, alebo odísť do zahraničia. Naším cieľom je pánovi premiérovi úprimne ukázať reálny stav a hlavne otvoriť diskusiu o dôstojných podmienkach pre študentov,“ dodáva ŠRVŠ.


ŠRVŠ zároveň pripomína, že cieľom nie je odvolávať riaditeľov nemocníc, ale zmeniť stav k lepšiemu. Na novú publikáciu plnú fotiek plesní reagujú aj samotné nemocnice. Takéto je stanovisko Fakultnej nemocnica s poliklinikou Žilina, ktorá sa zapojila do diskusie pod príspevkom ŠRVŠ.

„Keďže za našu nemocnicu sú v materiáli uvedené dve fotky, obe pochádzajú z podzemných chodieb pod nemocnicou. Nejde o fotky z oddelení, nejde o fotky z izieb alebo čakární. Boli by sme radi, keby sa zbytočne nepoškodzovalo meno nemocníc, ktoré na zmenách pracujú, každý deň robia nové veci, maľujú (za posledný rok sme vymaľovali už približne 12-tisíc metrov štvorcových a robíme ďalej), rekonštruujú, čo je u nás vidieť na každom kroku. Upozorňujeme na veci, ktoré sa nemenia.“

„Takýto ‚linč‘ je však kontraproduktívny minimálne pre zdravotníkov a ľudí, ktorí sa o zmenu snažia a niekto im takouto aktivitou kladie polená pod nohy. Pre nás sú prioritné priestory ako izby, sociálne zariadenia, čakárne a operačné sály, tie majú prednosť a podzemné chodby budeme veľmi radi riešiť, keď budeme mať najprv dostatok peňazí na opravu základných častí oddelení. Máme toho pred sebou ešte dosť, ale všetko naraz sa hneď nedá. Pokojne sa k nám príďte pozrieť a radi vám ukážeme, na čom neustále pracujeme,“ vysvetľuje vo svojom vyjadrení nemocnica. 

Zdroj: Facebook, Srvs.eu, Slovensko.hnonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech