Súkromníci verzus koronavírus: Medirex vie urobiť testy pre štát, Alza ponúka domáci test

  • Na nový koronavírus netestuje iba štát, dokážu to urobiť aj súkromné firmy
  • Na e-shope Alza.sk je v ponuke domáci test, ktorý sa však nedá zatiaľ objednať
Pixabay.com/Gerd Altmann
  • Na nový koronavírus netestuje iba štát, dokážu to urobiť aj súkromné firmy
  • Na e-shope Alza.sk je v ponuke domáci test, ktorý sa však nedá zatiaľ objednať

Opravené 17.3. 2020: Spoločnosť Medirex v súčasnosti ešte testy na koronavírus nevykonáva, svoje kapacity však upravila tak, že môže prijímať aj objednávky od štátu.

Testy na koronavírus nerobí iba štát. Ponúka ich aj slovenská firma Medirex. E-shop Alza.sk zaradila do ponuky domáci test na koronavírus od čínskej firmy. Zatiaľ sa nedá objednať a nie je známa ani jeho cena. Domáce testy však nie sú na sto percent spoľahlivé, čo uvádza aj výrobca testu.

Stovky testov denne

Súkromné laboratórium uvádza na svojej stránke, že dokáže denne vyšetriť až 260 vzoriek na koronavírus. Zároveň dodáva, že pozastavuje ostatné preventívne vyšetrenia.

„Uvedomujeme si svoju spoločenskú zodpovednosť a chceme pomôcť Slovensku zvládať boj so šíriacou sa epidémiou koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Ďakujem kolegom, že v krátkom čase zaviedli a validovali metodiku PCR, ktorá je potrebná na diagnostiku biologického materiálu pre toto ochorenie,“ uviedol MUDr. Radoslav Bardún, generálny manažér MEDIREX GROUP.

Medirex dnes testy na koronavírus nerobí, svoje kapacity však vie ponúknuť štátu v rozsahu 260 vzoriek denne.

Domáce testy nie sú presné

E-shop Alza.sk ponúka aj domácu testovaciu sadu. Ide o test čínskej spoločnosti Superbio, ktorá vo svete medicíny nie je žiadnym nováčikom. Ponúka viacero druhov testov, vrátane testov DNA a rôznych forenzných testovacích sád. Po novom ponúka aj test na koronavírus. Má fungovať na princípe koloidného zlata, ktoré reaguje na protilátky, ktoré sa tvoria u ľudí s ochorením Covid-19.

Na stránke výrobcu sa test dá objednať za 29, 90 eur. Cena na Alze zatiaľ známa nie je, neexistuje ani možnosť predobjednávky.

Testovacie sady predáva e-shop na Slovensku ako domáce testy. Samotný výrobca však upozorňuje, že to nie je test na doma a taktiež to, že nie je na 100% presný. Výrobca uvádza, že ak človeku vyjde test pozitívne, mal by vyhľadať lekára, ktorý vykoná riadny test. Testovacie súpravy od Superbio sa majú podľa výrobcu používať najmä vo fabrikách, školách či väzniciach, teda na miestach, kde sa zhromažďuje veľa ľudí.

E-shop Alza.sk ponúka domáci test na koronavírus, objednať sa zatiaľ nedá
zdroj: Reprofoto Alza.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech