Medveď bude rovnaký problém ako teroristický útok. Taraba na vláde ukázal zmeny pri chránených šelmách

  • Mimoriadna situácia sa vyhlási pri výskyte medveďa
  • Rovnako sa vyhlasuje napríklad pri zemetrasení
  • Taraba tvrdí, že zákon by mala podporiť aj opozícia
Na snímke minister životného prostredia Tomáš Tarava a medveď hnedý.
Ilustračná fotografia TASR/Pavel Neubauer, Radovan Stoklasa
  • Mimoriadna situácia sa vyhlási pri výskyte medveďa
  • Rovnako sa vyhlasuje napríklad pri zemetrasení
  • Taraba tvrdí, že zákon by mala podporiť aj opozícia

Pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku. Po jej vyhlásení by malo byť zakázané vytvárať vnadiská, ktoré by mohli prilákať veľké šelmy.

Zároveň by samospráva mala byť povinná odstrániť už existujúce vnadiská na území s vyhlásenou mimoriadnou situáciou. Vyplýva to z návrhov noviel zákona o ochrane prírody a zákona o civilnej ochrane, ktoré v stredu schválila vláda. Tiež odporučila parlamentu, aby návrh schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

„Cieľom tejto povinnosti je, aby v prípade, ak sú v príčinnej súvislosti výskyt veľkej šelmy a vnadiská, likvidácia týchto vnadísk prispela k návratu veľkej šelmy do jej prirodzeného miesta výskytu,“ vysvetlil envirorezort v materiáli.

Ak vnadiská nebudú príčinou výskytu medveďa, návrh umožňuje povoliť výnimky na elimináciu problémových jedincov, ktoré svojím výskytom a správaním predstavujú potencionálne ohrozenie života, zdravia a škody na majetku.

„Vzhľadom na to, že pri výskyte a riešení situácie veľkých šeliem je potrebné postupovať aj v súčinnosti s inými subjektmi, navrhuje sa právna úprava, na základe ktorej bude Ministerstvo životného prostredia SR oprávnené povoliť výnimku pre tieto subjekty, a to v prípade, ak je vyhlásená mimoriadna situácia,“ poznamenal.

Rozhodovať bude súd

Rezort doplnil, že na odstrel medveďa by sa správny poriadok nemal uplatňovať na proces povolenia výnimiek. Cieľom je, aby sa v čo najkratšom čase vydali výnimky na odstrel problémového jedinca.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) priblížil, že vyhlásenie mimoriadnej situácie sa bude týkať všetkých veľkých šeliem. Mimoriadnu situáciu bude môcť vyhlásiť len okresný úrad na základe presne určených dôvodov.

Poslanec Tomáš Taraba na schôdzi NR SR
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zmena zákona je podľa Tarabu v súlade s Európskou úniou. Tvrdí, že je s Úniou všetko odkomunikované a žiadny problém tam nie je. „Verím, že to bude schválené veľmi hladko,“ podotkol s tým, že „každý príčetný opozičník toto podporí“.

Ústavný zákon o odstrele medveďov budú podľa Tarabu riešiť potom, čo by tento normálny zákon pripravený s KDH bol zablokovaný napríklad na ústavnom súde.

Obyčajný zákon

O avizovanom zákone Taraba hovoril aj včera, o čom sme ťa informovali tu. Minister životného prostredia na tlačovej konferencii uviedol, že pôjde o bežný zákon a nie o ústavný, ako pôvodne zamýšľala koalícia.

Podmienky pre odstrel sa majú zmeniť tak, že nebude povolený vzdialenosťou do 500 metrov od obce, ale bude možný pri ohrození zdravia, života ľudí a majetku. Presné umiestnenie odstrelu majú určiť okresné úrady.

Ministerstvo životného prostredia sa dohodlo s opozičnou stranou KDH na legislatívnych zmenách, ktoré by mali byť schválené v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa Tarabu je situácia s medveďmi dramatická, s mimoriadnymi situáciami vyhlásenými až v 19 lokalitách, čo by malo zabezpečiť silný mandát na elimináciu medveďov.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá