Medvedev za Rusko zverejnil 3 scenáre pre koniec vojny. Ani jeden nepočíta s dnešnou Ukrajinou

  • Vojna na Ukrajine už trvá viac než rok
  • Dmitrij Medvedev zverejnil 3 scenáre ukončenia vojny
medvedev, rusko, ukrajina
Ilustračné foto, SITA/AP, Iryna Rubakova, Efrem Lukatsky
  • Vojna na Ukrajine už trvá viac než rok
  • Dmitrij Medvedev zverejnil 3 scenáre ukončenia vojny

Vojna na Ukrajina už trvá viac než rok. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý aktuálne pôsobí ako zástupca predsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, načrtol tri rôzne scenáre ukončenia „špeciálnej vojenskej operácie“.

Tri verzie ukončenia vojny

Svoje predikcie zverejnil na sociálnej sieti Twitter, avšak všetky jeho verzie počítajú s tým, že Ukrajina ako štát prestane existovať. On sám dáva prednosť možnosti, aby západné regióny Ukrajiny pripadli niektorým štátom Európskej únie, zatiaľ čo tie východné by sa dostali do rúk Ruska, píše web Novinky.cz.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev hľadí na vojnu zničenú budovu vo vojne na Ukrajine
zdroj: TASR/Michal Svítok TASR/AP, Kostiantyn Liberov

Obyvatelia centrálnych oblastí by v súlade s prvým článkom Charty OSN okamžite deklarovali svoje sebaurčenie pripojením k Ruskej federácii. V takejto „verzii scenára“ by podľa Medvedeva skončil konflikt „dostatočnými zárukami toho, že sa v dlhodobom horizonte nebude opakovať“. 

Ak by však časť Ukrajiny vstúpila do Európskej únie či NATO, udial by sa podľa Medvedeva „anšlus“ a hrozila by v krátkom čase obnova konfliktu, ktorý by mohol dokonca rýchlo prerásť do „plnohodnotnej“ tretej svetovej vojny.

Exprezident tvrdí, že aj pri takomto scenári by zostali určité „oblasti nikoho“.

Tieto územia by oznámili svoje nástupníctvo po bývalej Ukrajine a deklarovali želanie vstúpiť do EÚ a NATO, čo by sa v strednodobom horizonte taktiež stalo. Vyhlásilo by aj zámer získať stratené územie späť, a to všetkými prostriedkami, čo by sa však malo vzťahovať len na oblasti na východe, ktoré by sa stali súčasťou Ruska. 

Ako dočasne prijateľný scenár Medvedev označil verziu, v ktorej by sa celá Ukrajina rozdelila medzi Rusko a štáty EÚ, zatiaľ čo v jednej krajine EÚ by sa sformovala ukrajinská exilová vláda. Konflikt by sa podľa neho vtedy skončil „rozumnými zárukami“ toho, že opäť nevypukne v krátkom čase.

„Ukrajinskí nacisti“ rozptýlení na území tých krajín EÚ, ktoré by dostali časti Ukrajiny, by podľa neho v tejto verzii pokračovali vo svojich „teroristických aktivitách“. Riziko obnovenia konfliktu a jeho eskalácie na tretiu svetovú vojnu by podľa neho v tomto prípade bolo mierne.

Rusko dnes podniklo svoj doposiaľ najväčší dronový útok na Kyjev

Ako sme ťa informovali, Rusko dnes podniklo svoj doposiaľ najväčší dronový útok na hlavné mesto Ukrajiny. Na ukrajinskú metropolu Kyjev zaútočilo približne 40 „kamikadze dronov“ iránskej výroby, uviedli tamojší predstavitelia. TASR správu prevzala z denníka The Guardian a agentúry AFP.

Ukrajinské vzdušné sily v príspevku na sociálnej sieti Telegram vyhlásili, že sa im podarilo zostreliť 52 z celkových 54 dronov Šáhid iránskej výroby. Dodali, že ruská armáda dronmi útočila najmä na vojenskú a kritickú infraštruktúru v Kyjeve a ďalších centrálnych regiónoch Ukrajiny.

„Nepriateľ sa dnes rozhodol ‚zagratulovať‘ Kyjevčanom pri príležitosti Dňa Kyjeva prostredníctvom svojich smrtiacich dronov,“ napísal na Telegrame šéf vojenskej administratívy Kyjeva Serhij Popko. Dodal, že útok prebiehal vo viacerých vlnách, a letecký poplach preto v ukrajinskej metropole trval až päť hodín.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko zároveň potvrdil, že pri útoku prišiel o život jeden civilista – 41-ročný muž. Zranenia utrpeli ďalšie tri osoby.

The Guardian pripomína, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom stredajšom videoprejave apeloval na Teherán, aby sa nestaval na „temnú stranu dejín“ tým, že dodáva drony Moskve, ktorá od februára 2022 vedie ofenzívu na Ukrajine. Teherán následne Zelenského obvinil z protiiránskej propagandy.

Zdroje: Twitter/Dmitry Medvedev, Novinky.cz, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá