Medzi slovenské smart cities sa zaradil aj Kežmarok. Lavičky, ktoré tam nájdeš, sú úplne iný level

  • Nové smart lavičky sa postupne začínajú objavovať po celom Slovensku
  • Nájdeš ich napríklad V Bratislave, Nitre, Košiciach a Poprade
  • Po novom sa budú nachádzať aj v Kežmarku
Facebook/Nitra a okolie Citysafety.sk
  • Nové smart lavičky sa postupne začínajú objavovať po celom Slovensku
  • Nájdeš ich napríklad V Bratislave, Nitre, Košiciach a Poprade
  • Po novom sa budú nachádzať aj v Kežmarku

Na konci roka 2017 prišla slovenská vláda s informáciou, že sa chystá dotovať projekty so smartcity. Cieľom bolo začať využívať čo najmodernejšie technológie a občanom priniesť čo najkvalitnejší život s čistejším životným prostredím. 

Žiadosti si mohli poslať rôzne slovenské firmy, na ktoré v prípade zvolenia čakala finančná podpora. „Slovenská republika na celú túto aktivitu vyčlenila z vlastných zdrojov jeden milión eur s tým, že druhú značnú časť prostriedkov poskytnú súkromní partneri zo Spojených štátov amerických. Môžeme to teda nazvať, že ide o prvý inovačný slovensko-americký fond,“ povedal v roku 2017 Peter Pellegrini

Posted by Nitra a okolie on Saturday, July 29, 2017

Pellegrini taktiež poukázal na transparentnosť výberového konania, pretože projekty boli hodnotené medzinárodnou porotou, ktorá osobitne hodnotila ekonomické a technické riešenia.

Smart lavičky

Idea Smart City sa po svete šíri už od roku 2013 a obsahuje aj inteligentné lavičky, z ktorých existuje viac typov. Najrozšírenejšia lavička je určená pre exteriérové priestory, ktoré sú denne vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Ide o solárne poháňanú lavičku, ktorá si nevyžaduje ďalšie napájanie. Lavička slúži ako nabíjacia stanica na smartfóny a solárne napájaný Wi-Fi hotspot. 

Vallovi došla trpezlivosť, kupuje erotický salón, ktorý je hanbou Bratislavy. Cenu zjednal pod dva milióny eur

V roku 2017 sa tieto lavičky stali súčasťou viacerých slovenských miest, medzi ktoré patrí aj Nitra. V meste sa nachádza 6 týchto smart lavičiek, pričom cena jednej bola približne 3 300 eur. Jednotlivé lavičky sú umiestnené pri stojiskách zdieľaných bicyklov. 

Primátor Nitry Marek Hattas v roku 2019 povedal, že lavičky sú jedným z najhorších smart riešení, pretože ich využíva málo ľudí. Spôsobené to je zlým umiestnením a tvoria tiež možné bezpečnostné riziko. 

Posted by Nitra a okolie on Saturday, July 29, 2017

O niečo modernejšie lavičky nájdeš v Bratislave. Do roku 2018 sa v hlavnom meste nachádzalo 13 štandardných modelov, no neskôr sa k nim pridalo 15 unikátnych kusov. Ide o lavičky, ktoré prešli inováciou a disponujú novými funkciami.

Hybridné lavičky sú napojené na elektrinu a dobíjajú sa cez slnečné konektory. V porovnaní s predošlým modelom majú bočné LED panely, vbudovanú kameru na mapovanie pohybu ľudí a dokonca sú vyhrievané. „V chladnejších mesiacoch mnohí ocenia aj ich funkciu vyhrievania. Verím, že nové smart lavičky budú príjemným spestrením na verejných priestranstvách v meste a prinesú osoh aj pre návštevníkov a obyvateľov Bratislavy,“ uviedol vtedajší primátor mesta Ivo Nesrovnal

zdroj: Screenshot/Citysafety.sk

Unikát v Kežmarku

Na východe Slovenska nájdeš modernú cyklo lavičku, ktorá ti okrem Wi-Fi a konektorov na nabíjanie ponúkne aj možnosť dofúkania si bicykla. Dofúkanie kolesa si dokážeš spustiť cez mobilnú aplikáciu. Lavička taktiež slúži aj ako dobíjacia stanica pre elektro bicykle.

Všetky funkcie lavičky využívajú elektrinu zo solárneho zdroja, takže ďalšie napájanie elektrickou energiou nie je potrebné. Lavička je zabezpečená aj proti vandalom – pri silnejšom údere sa spustí alarm. 

Zdroje: mirri.gov.sk, SME, Bratilava.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech