Mega škandál: Svetovo uznávaného futbalového giganta mal dotovať šejk. Ide o milióny

  • Manchester City čelí obvineniam z porušenia finančných pravidiel
  • Hrozí mu pokuta, dedukcia bodov, ale i vylúčenie zo súťaže
Futbalový klub Manchester City, šejk Mansour bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, Erling Haaland a Pep Guardiola
Wikimedia Commons/Österreichische Außenministerium TASR/AP, Dave Thompson, Kin Cheung
  • Manchester City čelí obvineniam z porušenia finančných pravidiel
  • Hrozí mu pokuta, dedukcia bodov, ale i vylúčenie zo súťaže

Tím futbalového klubu Manchester City je v súčasnosti považovaný za jeden z najlepších na svete. Vlastní ho miliardársky šejk a zástupca premiéra Spojených arabských emirátov menom Mansour bin Zayed Al Nahyan.

Klub je posledným a v posledných rokoch viacnásobným víťazom Premier League. V roku 2008 vedenie klubu prevzala skupina, Abu Dhabi United (ADUG) a dodnes s ním vyhrala celkom šesť ligových titulov.

Tento futbalový gigant mal však podľa vedenia anglickej prvej ligy „Premier League“ porušiť finančné pravidlá súťaže. Momentálne musí čeliť obvineniam. BBC a Sky Sports v tejto súvislosti vysvetľujú, o čo presne ide a aké následky to môže znamenať pre klub z Manchestru.

Obvinenia

Po vyše štvorročnom vyšetrovaní vydala Premier League vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že v rokoch 2009 až 2018 obvinila City z viac ako 100 prípadov porušenia finančných pravidiel.

„Pokiaľ ide o poplatky, existujú dve oblasti,“ vysvetľuje expert na financovanie futbalu Kieran Maguire.

„Podľa prvej skupiny obvinení Manchester City umelo nafúkol peniaze prichádzajúce do klubu, najmä s ohľadom na komerčné a sponzorské zmluvy. Premier League tvrdí, že peniaze v skutočnosti pochádzajú od majiteľa klubu, čo nie je v súlade s finančnou fair play (FFP),“ hovorí expert.

Klub mal teda získavať peniaze priamo od svojho majiteľa, čím by porušoval pravidlá. Maskovať to mal tvrdeniami, že tieto príjmy pochádzajú od sponzorov a iných komerčných zdrojov. 

Okrem toho mal Manchester City aj umelo znížiť náklady na chod klubu. Jeho manažéri mali totiž zmluvy uzavreté s inou spoločnosťou, ktorá je však prepojená s vlastníkmi klubu. Cez účtovníctvo Manchestru City tak prešiel len malý prvok skutočných nákladov na riadenie klubu, podotýka Maguire.

Navyše, nejde o prvý prípad obvinenia klubu z porušenia FFP. City sa do problémov zaplietlo aj s Európskou futbalovou asociáciou UEFA, ktorá v roku 2020 rozhodla, že klub sa v rokoch 2012 až 2016 dopustil „vážneho porušenia“ finančných pravidiel.

Tím vtedy dostal dvojročný zákaz účasti na všetkých európskych súťažiach. Toto rozhodnutie však zrušil Športový arbitrážny súd neskôr v tom istom roku. City tvrdí, že všetky tieto obvinenia sú úplne falošné a nepravdivé“.

Komunikácia predstaviteľov klubu

Obvinenia zo strany Premier League, ktorým musí City čeliť, dokazuje aj komunikácia medzi predstaviteľmi klubu, ktorú na Twitteri zverejnil austrálsky novinár Adam Joseph. Ide o správy týkajúce sa presmerovania peňazí cez viacero spoločností namiesto ADUG.

Predstavitelia si mali písať o tom, že City bude „musieť preukázať komerčný príjem od viacerých partnerov, takže namiesto zaslania paušálnej sumy z Abu Dhabi ju treba poslať odinakiaľ, aby neboli prichytení pri vkladaní vlastného kapitálu na svoj účet“. 

Joseph tiež poukázal, že išlo o viaceré transakcie v sumách ako 67 miliónov libier a neskôr 42 miliónov libier.

Následky

Podľa anglických novinárov ide o potenciálne najväčší finančný škandál v histórii Premier League. Športový expert BBC Dan Roan tvrdí, že takémuto katalógu obvinení ešte nečelil žiadny klub.

„Ak bude City uznané vinným, poškodí to jeho vlastníkov z Abú Zabí, koncept štátnych klubov a celú myšlienku, že ide o férovú súťaž. City môže prísť aj o manažéra Pepa Guardiolu, ktorý minulý rok povedal, že ak sa preukáže zavádzanie klubu, sám odstúpi,“ vysvetľuje Roan.

Rokovanie komisie bude v tomto prípade dôverné a vypočuté v súkromí. Ak sa preukáže vina klubu, komisia mu môže uložiť tresty od pokuty a zníženia bodov až po vylúčenie z Premier League.

„Môže to byť čokoľvek od napomenutí cez pokutu, odpočet bodov, odobratie titulov klubu až po ich vylúčenie z Premier League,“ vysvetlil Maguire.

Minulý mesiac takýto osud postihol taliansky Juventus, ktorému bolo odobratých 15 bodov v Serie A po vyšetrovaní prestupových transakcií.

Zdroje: BBC, Sky Sports, Twitter/Adam

Najnovšie videá

Trendové videá