Megastavba v parku a miliónové dedičstvo: Obrovské majetky spájané s Paškom vyvolávajú dodnes otázky

  • Nebohý Pavol Paška bol mocným mužom Smeru spájaným s obrovskými majetkami
  • Startitup zmapoval, čo sa po jeho smrti stalo s jeho majetkami
Na snímke Pavol Paška a protest pred jeho domom
Na fotografii je Pavol Paška a protesty kvôli kauze CT, TASR/Martin Baumann, František Iván
  • Nebohý Pavol Paška bol mocným mužom Smeru spájaným s obrovskými majetkami
  • Startitup zmapoval, čo sa po jeho smrti stalo s jeho majetkami

Majetkové pomery viacerých predstaviteľov Smeru SD zostávajú dodnes zahmlené rúškom tajomstva. Počnúc straníckym šéfom Robertom Ficom, ktorý oficiálne nevlastní žiadny byt či dom, cez obchody Roberta Kaliňáka, na ktorého majetky si posvietila generálna prokuratúra, až po exministra financií Jána Počiatka, ktorý sa svojich luxusných nehnuteľností priam záhadne v posledných rokoch zbavuje.  

Výnimkou nie je ani nebohý Pavel Paška, ktorého majetky mátali verejnosť dlhú dobu. Podozrenia o tom, že bývalý predseda parlamentu a muž, ktorý stál pri zrode Smeru, zakrýval svoje skutočné príjmy, boli dlhodobo predmetom kritiky voči politikovi.

Miliónové dedičstvo

Pašku neslávne zviditeľnila kauza CT či bývanie vo vile v košickom parku so zvláštnym vlastníckym pozadím. Známym bol však aj vďaka mnohým nehnuteľnostiam, ktoré s ním boli spájané. Startitup zmapoval, čo sa s nimi stalo po jeho smrti.

Slovensko pred pár rokmi obletela správa, že rodina bývalého šéfa parlamentu si v dedičskom konaní rozdelila majetok v hodnote 2,5 milióna eur. Takáto suma oproti Paškovej poslaneckej mzde už na prvé počutie pôsobila akosi kontrastne. Prácu poslanca nebohý politik vykonával od roku 2002, iné príjmy z podnikania nevykazoval. Denník SME vtedy informoval, že aj keby celý svoj poslanecký plat odkladal, ušetriť by dokázal maximálne 400 000 eur.

Na snímke bývalý predseda parlamentu
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

„Zistenia o výške dedičstva po Pavlovi Paškovi nepochybne ešte posilňujú podozrenia o pôvode jeho majetku a jeho zapojení v korupčných schémach v zdravotníctve,“ povedal pre Startitup Michal Piško, riaditeľ neziskovej organizácie Transparency International Slovensko. Tá sa zameriava aj na kontrolu nakladania s verejnými financiami.

V tejto sume však nie sú zahrnuté nehnuteľnosti, ktoré zosnulý smerák užíval. Paška bol spájaný s honosnou vilou v Kavečanoch, chalupou v Úhornej, garážou v Košiciach, ale aj lesmi na vrchu Malý Korčín pri Vígľaši či vo Zvolenskej Slatine. 

Polyfunkčný dom v parku

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Aktuality, Sme, Korzár, ZBGIS, Plus Jeden Deň, Korzár, Plus Jeden Deň, Trend, Plus 7 dní

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá