Megaznáma tvár nečakane dorazila do Bratislavy: V centre mesta pochodovala s tisíckou ľudí

  • Greta Thunberg bola v Bratislave
  • Potichu pochodovala bez pozornosti médií
  • Protestu sa zúčastnilo vyše 1 000 ľudí
Protest v Bratislave, Greta Thunberg v Bratislave
Reprofoto: Facebook/Otvorená kultúra
  • Greta Thunberg bola v Bratislave
  • Potichu pochodovala bez pozornosti médií
  • Protestu sa zúčastnilo vyše 1 000 ľudí

V utorok 18. júna ulicami v Bratislave pochodovalo vyše 1 000 ľudí. Medzi nimi sa nečakane objavila aj známa švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg. Zúčastnila sa bez pozornosti médií ako bežná občianka, píšu organizátori.

Hnutie Otvorená kultúra na svojej facebookovej stránke uviedlo, že šlo o zápas o slobodu a demokraciu“ na Slovensku. Pokojný pochod zorganizovalo spoločne s mimovládnymi organizáciami, ktoré sa zameriavajú na ochranu spravodlivosti a občianskej spoločnosti, ale aj prírody či životného prostredia.

Na podujatí sa podieľali aj organizátori regionálnych protestov za demokraciu a zúčastnilo sa ho viac než 1 000 ľudí, píše Otvorená kultúra.

„Na naše obrovské prekvapenie a radosť sa v zástupe ľudí objavila švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunberg. Nepotrebovala pozornosť médií, nepotrebovala vystúpiť na pódiu. Na pochode sa zúčastnila ako bežná občianka, ktorá rovnako ako my vyznáva hodnoty slobody a demokracie,“ uviedlo hnutie ohľadom nečakanej návštevy švédskej aktivistky.

Otvorená kultúra jej prítomnosť vníma ako signál, že slovenskí aktivisti nie sú sami a že ľudia sa nespájajú len naprieč sektormi, „ale i naprieč krajinami“.

Budúci týždeň bude v Helsinkách

Ako v pondelok informoval portál YLE, Greta Thunberg sa ďalej plánuje vydať do fínskych Helsiniek, kde má pochodovať v utorok 25. júna. Elokapina, fínska pobočka environmentálnej skupiny Extinction Rebellion to oznámila na svojich sociálnych sieťach.

V roku 2018 ako 15-ročná Greta Thunberg iniciovala školské štrajky vo svojej domovskej krajine Švédsku. Mladá aktivistka sa tak dostala do pozornosti médií a postupom času si vyslúžila medzinárodné uznanie, ale aj kritiku.

Jej klimatické štrajky „Fridays For Future“ sa stali globálnym fenoménom. Inšpirovali sa nimi mladí demonštranti po celom svete. Za ochranu klímy sa začalo protestovať aj na Slovensku, pričom politici čelili výzvam, aby sa hrozbou klimatických zmien viac zaoberali. 

V poslednom čase sa však aktivistka dostávala aj do problémov. Informovali sme ťa napríklad o incidente z minulého roka, keď bola obžalovaná švédskou prokuratúrou. 

Podľa tamojších autorít neposlúchala orgány činné v trestnom konaní. V obžalobe sa spomínal incident počas protestu v meste Malmö. Aktivistka údajne nereagovala na výzvy polície opustiť svoju pozíciu a miesta sa nevzdala.

„Prokurátor vzniesol obvinenie voči mladej žene, ktorá sa 19. júna tohto roku zúčastnila na klimatickej demonštrácii. Tá podľa prokuratúry spôsobila narušenie dopravy v Malmö,“ uvádza sa vo vyhlásení. Autority dodávajú, že žena zároveň „odmietla poslúchnuť príkaz polície opustiť miesto činu“. Vyhlásenie citoval spravodajský portál CNN.

Obžaloba sa týka činnosti aktivistov počas protestu, ktorý organizovala miestna skupina Ta Tillbaka Framtiden. Zúčastnení protestujúci blokovali prístup pre ropné tankery v časti mestského prístavu.

Nejde o prvý prípad, kedy sa aktivisti spoločne s Thunbergovou dostali do stretu s políciou. Informovali sme ťa napríklad o proteste v Nemecku neďaleko uhoľnej bane Garzweiler 2.

Zdroje: Facebook/Otvorená kultúra, YLE, archív SIU, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá