Mesiace po operácii videla dvojmo. Prvým obvineným je renomovaný lekár z iClinic

  • Pred niekoľkými mesiacmi sa prevalila kauza týkajúca sa nespokojných pacientov očnej kliniky iClinic
  • Vo veci bol obvinený prvý lekár
iclinic, operácia očí
Ilustračný obrázok, Unsplash/Harry Quan, Olga Guryanova
  • Pred niekoľkými mesiacmi sa prevalila kauza týkajúca sa nespokojných pacientov očnej kliniky iClinic
  • Vo veci bol obvinený prvý lekár

Ubehlo niekoľko mesiacov, odkedy denník SME informoval o nepríjemných skúsenostiach pacientov súkromnej očnej kliniky iClinic. Ukázalo sa, že niekoľko pacientov malo takmer prísť o zrak. Tieto prípady sa dostali až na políciu a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Na kliniku dokonca niektorí podali trestné oznámenia.

18. októbra informovalo SME o tom, že padlo prvé obvinenie. Obvineným je doktor Marián Šalát, ktorého v stredu 12. októbra 2022 obvinila policajná vyšetrovateľka z krajského riaditeľstva v Ružinove. Dôvodom je ublíženie na zdraví. V prípade, že súd rozhodne o lekárovej vine, Šalát môže za mrežami stráviť až dva roky. 

Vo veci sme oslovili aj Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave, pričom podľa Jany Šimunkovej z Oddelenia komunikácie a prevencie v jednotlivých prípadoch aj naďalej prebieha vyšetrovanie.

„K jednotlivým plánovaným úkonom vyšetrovateľa, ktoré budú v rámci vyšetrovania vykonané, sa nevyjadrujeme,“ uviedla Šimunková s tým, že rovnako sa polícia nevyjadruje k hypotetickým otázkam a ani k otázkam týkajúcich sa konkrétnych osôb.

Na obvinenia takmer ihneď reagovala aj samotná klinika, ktorá sa na sociálnej sieti vyjadrila, že článok je tendenčný a účelovo selektuje negatívne informácie o operáciách na klinike. „Tie nezodpovedajú skutočnosti, pretože čitateľovi ponúkajú iba skreslenú a subjektívnu interpretáciu, špekulácie a domnienky,“ uvádza klinika. 

Krátko po publikovaní nášho článku nás kontaktovali čitateľky, ktoré sa rozhodli otvoriť svoju trinástu komnatu a podelili sa s nami o zážitok, ktorý im otočil život o 180 stupňov.

Spojili sme sa aj s klinikou iClinic a lekárom Ivom Ďurkovičom, ktorý navrhol osobné stretnutie s tvrdením, že chce dovysvetliť celú kauzu. Pýtali sme sa ho aj na prípad pacientky, ktorá nás kontaktovala so svojím príbehom. Jej plné meno aj dokumentáciu má redakcia Startitup k dispozícii. 

Jastrabí zrak 

„V roku 2019 som dostala od manžela darček. Povedal, že mi zaplatí k narodeninám laser očí, keďže od detstva nosím +6 dioptrie,“ uvádza nás do deja pacientka kliniky Ingrid S. s tým, že od známych počula, že bratislavská iClinic je seriózna.

Na základe toho si dohodla termín, na ktorom ju vyšetril priamo doktor Ďurkovič. Po vyšetrení jej oznámil, že oči jej vedia dať do poriadku a že na čítanie bude potrebovať maximálne dioptrie +1. Tiež jej bolo povedané, že do diaľky bude vidieť bez problémov. V dôsledku toho sa pacientka rozhodla pre absolvovanie zákroku.

očný lekár
zdroj: Unsplash/Brands People

„Operácia nebola bezbolestná, ale vydržala som to,“ spomína Ingrid. Bolesť sa však objavovala aj po zákroku, kedy pacientku oči pálili a boleli. Bolo jej však povedané, že tieto bolesti sú možné a bežné. Po zákroku absolvovala ďalšie vyšetrenia. Ubehli štyri týždne a pacientkine problémy so zrakom sa nezlepšovali. Zrak bol stále rozmazaný a pacientka „videla dvojito“.

„Tvrdili mi, že je to normálne. Asi po 3 mesiacoch som navštívila kliniku s tým, že nevidím dobre a že určite potrebujem okuliare, lebo skrátka zle vidím,“ hovorí nám ďalej pacientka. Na klinike ju aj napriek bolestiam a komplikáciám uisťovali, že všetko sa napraví. „Bola som zúfalá, lebo zrak sa mi vôbec nezlepšoval.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá