Mesto našlo unikátny návod, ako „zachrániť národ“: Rodiny v ňom chcú mať oveľa viac detí ako bežne

  • Mesto Nagi v Japonsku dosahuje mieru pôrodnosti vyššiu ako dvojnásobok národného priemeru
  • Takmer polovica domácností má tri alebo viac detí
Malé dievča chytá bublinu
Ilustračný obrázok, Reprofoto: Unsplash/Leo Rivas
  • Mesto Nagi v Japonsku dosahuje mieru pôrodnosti vyššiu ako dvojnásobok národného priemeru
  • Takmer polovica domácností má tri alebo viac detí

Mesto Nagi je pre Japonsko mimoriadne významné a prospešné. Vďaka vysokej pôrodnosti môže pomôcť zvrátiť demografickú krízu, ktorá spomínanú krajinu početne sužuje.

Jej miera totiž predstavuje viac ako dvojnásobok národného priemeru. Takmer polovica domácností má tri alebo viac detí. V nemalej miere za to vďačia štedrej dennej starostlivosti a komplexnému prístupu k výchove rodín.

Nenápadné mestečko v západnom Japonsku donedávna preslávilo najmä pestovanie ryže, čiernej sóje a satoimo –⁠ koreňa taro, ktorý sa bežne vyskytuje v japonskej kuchyni. Najnovšie má však niečo, čo mu zvyšok krajiny môže závidieť. A to sú práve deti.  

Ako informuje denník The Guardian, miera plodnosti v Nagi sa v roku 2019 viac ako zdvojnásobila. Ak by si to chcel aj v číslach, konkrétne z 1,4 na 2,95. O dva roky mierne klesla na 2,68. Stále je to však viac ako dvojnásobok celoštátneho priemeru 1,3, čiže počtu detí, ktoré môže žena očakávať počas svojho života.

Zvýšená pôrodnosť mesta Nagi je výsledkom dvoch desaťročí miestnych iniciatív. Ich cieľom je urobiť z tohto poľnohospodárskeho mesta utópiu výchovy detí a možno zastaviť demografický trend.

Ten podľa najnovšej vládnej prognózy spôsobí, že populácia Japonska klesne zo súčasných 125 miliónov na 87 miliónov v roku 2070. S poklesom populácie prichádza zmenšujúca sa ekonomika, obrovský tlak na rodiny a nadmerná záťaž pracovnej sily.

Jedným z možných dôvodov, pre ktorý sa tu pôrodnosti a výchove detí tak darí, je aj fakt, že Nagi má v priemere okolo 6 000 obyvateľov a nachádza sa v príjemnom prostredí. 

Mesto Nagi disponuje unikátnym „know-how“ plodnosti

Nejde však o jediné výhody. Mesto doslova platí párom, ktoré tam žijú, aby mali deti. Ako uvádza CNN, rodiny dostanú jednorazovú platbu 100 000 jenov (632 eur) za svoje prvé dieťa, 150 000 jenov (948 eur) za druhé a až 400 000 jenov (2 528 eur) za piate dieťa narodené tej istej rodine.

Nagi od roku 2004 zvýšilo platby a ponúka aj ďalšie rodičovské výhody, ktoré podporujú plodnosť, aby zvýšili pôrodnosť v meste a znížili japonský trend starnutia populácie.

Deti do 18 rokov dostávajú bezplatnú zdravotnú starostlivosť a rodiny neplatia ani jeden jen za školské učebnice, kým nedokončia povinnú školskú dochádzku v 15 rokoch.

Školské stravovanie dotuje krajina a tínedžeri, ktorí navštevujú strednú školu mimo mesta, platia len zlomok za cestovné v autobusoch. V snahe prilákať mladé rodiny, ponúka mesto trojizbové domy za pomerne nízky mesačný nájom 50 000 jenov (316 eur).

Po tom, čo obyvatelia v referende v roku 2002 hlasovali za nezlúčenie s okolitými mestami, úradníci si uvedomili, že Nagi prežije len vtedy, ak sa mu podarí stabilizovať a dokonca zvýšiť svoju populáciu.

„Je to teraz, alebo nikdy, pokiaľ ide o politiku týkajúcu sa pôrodov a výchovy detí – je to problém, ktorý už, jednoducho, nemôže čakať,“ povedal v januári v politickom prejave premiér Fumio Kishida.

Japonsko má od 70. rokov minulého storočia trvalý demografický pokles. Celková populácia krajiny je 127 miliónov a deti tvoria len 12,3 % z celkového počtu, v porovnaní s 18,9 % v USA, 16,8 % v Číne a 30,8 % v Indii. 

Trend plodnosti na Slovensku

Ako sme ťa už informovali, rovnako aj naša krajina zaznamenáva dlhodobo klesajúci trend v plodnosti. Slovenské ženy rodia menej a rovnako pribúda aj množstvo bezdetných žien či mužov.

Konečná plodnosť z približne dvoch detí na ženu sa znížila do generácie 1975 na necelých 1,84 dieťaťa. V generácii 1980 dokonca len mierne prekračovala hranicu 1,71 dieťaťa.

Zdroje: The Guardian, CNN, Archív Startitup, YouTube/ FRANCE 24 English

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá