Slovenským rodičom hrozí pokuta až do 331 eur. Toto je limit, ktorý dieťa v škole nesmie prešvihnúť

  • Ako rodič musíš na školskú dochádzku svojho dieťaťa dávať pozor
  • V opačnom prípade ti hrozí pokuta v stovkách eur
Žiaci na ceste do školy a peniaze pod sudcovským kladivkom
Ilustračné foto, TASR/Miroslav Košírer, Freepik/Racool_studio
  • Ako rodič musíš na školskú dochádzku svojho dieťaťa dávať pozor
  • V opačnom prípade ti hrozí pokuta v stovkách eur

Povedzme si pravdu – počas školy nebol takmer každý z nás vždy svätý. Kto z nás nevolal mame s tvrdením, že sa necíti dobre, alebo si nevymyslel dôvod pre návštevu lekára? V súčasnosti ale môže mať vyhýbanie sa stredoškolskej matematike omnoho vážnejšie dôsledky.

Študenti si musia dávať pozor na to, aby bol každý ich výlet mimo školy riadne ospravedlnený. V opačnom prípade by mohli ich rodičia dostať vysokú pokutu. Informácie o tomto zákone prináša aj portál epi.sk.

Bič na záškolákov

Spomínaný zákon vstúpil do platnosti už v januári tohto roku. . Tzv. „bič na záškolákov“ bol súčasťou rodinného balíčka z dielne exministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Zákon sa týka rodičov študentov, ktorí často neospravedlňujú hodiny svojich detí. Mestá a obce musia pokutovať rodiča, ak jeho dieťa nebude mať ospravedlnených určitý počet hodín za mesiac. 

Obec uloží pokutu od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane, zákonnému zástupcovi dieťaťa, ktorý je právnickou osobou a ktorý ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie, zanedbáva starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na povinnú školskú dochádzku alebo dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku,“ píše sa v zákone.

Nečakané okolnosti v živote rodičov

Ako sme ťa už ale informovali v tomto článku, toto riešenie záškoláctva nie je podľa niektorých kompetentných osôb ideálne.

„Áno, stáva sa nám, že nám rodič zatelefonuje, že napríklad sneží a ešte nemá topánky a podobne, ale toto z môjho pohľadu záškoláctvo nie je,“ uviedla pre web tvnoviny.sk riaditeľka školy v Plaveckom Štvrtku Mariana Korbelová.

Riaditeľka upozorňuje, že v živote rodičov môžu nastať okolnosti, kvôli ktorým nemôžu poslať deti do školy. Tých 15 hodín, o ktorých hovorí zákon, sú vlastne len 2 alebo 3 dni vyučovania a môžu sa rýchlo nahromadiť.

Na snímke je školská trieda
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

„Niektoré deti nejdú do školy, lebo mama ide do práce a strážia mladšieho súrodenca. Je doba, aká je, je zlá. A dostane pokutu, pôjde častejšie do práce, dlhšie bude v práci a ten žiak mi nepríde do školy. Aké to je riešenie?“ spytuje sa Korbelová.

Limit pri vymeškávaní hodín

Ako pripomína oficiálna stránka Základnej školy Martina Rázusa, aj pri vymeškávaní hodín existuje limit. Po 100 hodinách, na ktorých je dieťa neprítomné, je totiž možné vyvodiť aj prísnejší trest.

„Pri vymeškaní 100 a viac neospravedlnených hodín za jeden školský rok ide o podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia mravnej výchovy v dôsledku umožnenia vedenia záhaľčivého života v zmysle ustanovenia §211 zákona č. 300/2005 Z.z. trestného zákona. Pri porušení tohto paragrafu sa rodič potrestá odňatím slobody,“ vysvetľuje škola. 

V mnohých životných problémoch je kľúčom komunikácia. Skôr ako situácia vyeskaluje, rodičia môžu podniknúť niekoľko krokov.

ZŠ M. Rázusa odporúča nebagatelizovať prítomnosť problému, nevytvárať s dieťaťom „koalíciu“ voči škole, nenechať sa dieťaťom manipulovať a neponechávať ho neodôvodnene počas vyučovania doma.

Rodičia by mali pravidelne sledovať dochádzku svojho dieťaťa do školy a intenzívne sa informovať. Mali by sa tiež zaujímať o jeho emočný stav, postavenie medzi rovesníkmi a o jeho sociálne vzťahy.

Kritika exministra školstva

Zákon už dávnejšie poriadne skritizoval exminister školstva Branislav Gröhling. „Považujem to za veľmi nešťastné riešenie. Niekto si asi na prvý pohľad povie, že ‚nezodpovední rodičia’ aspoň pošlú deti do školy,“ napísal na sociálnej sieti.

„Predstavte si rodinu, ktorá nemá peniaze, cez zimu nemôže kúpiť obuv a oblečenie pre dieťa a to vymešká 3 vyučovacie dni. Alebo slobodnú matku dvoch detí, ktorá musí ísť do práce a staršie dieťa musí opatrovať mladšie. Mesto im povinne udelí pokutu od 30 eur do 331,50 eur. Rodiny doženie iba do horšej finančnej situácie a žiadny problém nevyrieši. Dokonca pokutu musí mesto udeliť opakovane!“ vysvetľuje na príklade exminister.

„Naozaj je toto riešenie? Opatrenie, ktoré ľuďom v ťažkej situácii ešte priťaží? Prečo toto vôbec politici z OĽANO navrhli, aká je to ‚prorodinná politika‘?“ písal Gröhling.

Zdroje: epi.sk, Archív SIU, Základná škola Martina Rázusa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá