Šimkovičová vzbudila vlnu nevôle. Do ministerky sa nečakane obúva Boris Kollár: „Dokazuje si svoju vážnosť“

  • Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vzbudila veľké vášne
  • Na koberček si chce predvolať herca SND Kostelného
  • Nečakaná reakcia Kollára
Boris Kollár Martina Šimkovičová
Boris Kollár a Martina Šimkovičová TASR/Michal Svítok, Jakub Kotian
  • Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vzbudila veľké vášne
  • Na koberček si chce predvolať herca SND Kostelného
  • Nečakaná reakcia Kollára

Ako sme ťa informovali, tak ministerke kultúry Martine Šimkovičovej sa nepáči hra Sme v pohode Slovenského národného divadla. V nej vystupuje aj herec Ľuboš Kostelný, ktorý mal podľa ministerky povedať počas predstavenia jej meno.

„Počas predstavenia kričal Kostelný v jeho postave homos*xuála do mikrofónu, že nenávidí Martinu Šimkovičovú, nedopovedal to teda celé. Tak ja sa pýtam a budem sa pýtať aj pána riaditeľa, aj tohto konkrétneho herca, keďže je platený z peňazí štátnych, lebo je zamestnaný v štátnej inštitúcii a hrá tam, že či je toto v súlade s demokraciou,“ opisovala Šimkovičová v dezinformačnom rádiu v pondelok.

Hovorí, že vraj nemalo ísť o súčasť scenára, ale o jeho osobnú aktivitu. To považuje za „absolútnu šikanu“. Hovorí aj o politickej šikane a o aktivizme. 

Drsná kritika Kollára

Do debaty pod príspevkom satirickej stránky Zomri sa zapojil aj bývalý predseda parlamentu Boris Kollár. „Vždy, keď som v divadle a situačná časť to dovoľuje, tak si aj do mňa herci rypnú, ale vždy to je únosné a nikdy neprekročia červenú čiaru,“ opisuje svoje skúsenosti z divadla multiotecko.

V ďalších slovách sa jasne dištancuje od konania ministerky Martiny Šimkovičovej. S väčšinou hercov sa Kollár vraj pozná roky a tak si rypnutie do neho môžu aj dovoliť. „Ale nikdy by ma nenapadlo riešiť to takto mocensky. Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec – štát sme my ľudia a nie minister a štát tam v tom divadle zastupoval určite tých 400 hostí, divákov v divadle a nie osoba Šimkovičová,“ rozhorčuje sa Kollár.

„Treba sa povzniesť. Ak je človek odolný, má sebadôveru a je psychicky na tom dobre, tak sa na tom pousmeje a ešte z toho vyťaží. Ale ak je inde, tak si ide dokazovať svoju vážnosť či váhu cez prepožičanú silu, ktorú dostala od nás všetkých v úlohe ministra,“ zakončil líder mimoparlamentnej Sme rodina.

Pridáva sa aj Dostál

Ku kritikom kroku ministerky sa zaradil aj poslanec SaS Ondrej Dostál. „Normalizačné tendencie vládnej moci nemajú priestor v demokracii. Odsudzujem normalizačné tendencie SNS a ministerky Šimkovičovej a ich snahu umlčať kritiku pod rúškom akýchsi ,protivládnych‘ tendencií. Umelci tu totiž nie sú na to, aby akúkoľvek vládu chválili, koniec koncov aj proti tomu sme v novembri 1989 bojovali,“ napísal na sociálnej sieti Dostál.

„Je zjavné, že politikom z radov SNS ide práve o to – mať ,proslovenskú‘, čiže v skutočnosti provládnu verejnosť, umlčať tak akúkoľvek kritiku a možno mať raz aj oslavné divadelné hry na tému ,boja s novým svetovým poriadkom‘. Ako demokratický poslanec sa staviam za každého, kto chce prejaviť kritický názor, pretože je to sloboda každého z nás. Útok na herca Ľuboša Kostelného a SND je útokom na slobodu nás všetkých,“ dodal Dostál.

Rozhorčený Ódor

Bývalý premiér Ľudovít Ódor, ktorý kandiduje do europarlamentu za PS, Šimkovičovú upozornil, že herci nie sú jej poddaní. „Nemôžete si ich volať na koberček za ich herecké výkony. Možno ste si to nevšimli, ale už 35 rokov nežijeme v režime, ktorý kontroloval a zakazoval všetky umelecké predstavenia, ktoré sa nepáčili komunistickému vedeniu štátu,“ hovorí Ódor.

„Slobody prejavu, vrátane hereckej, sa už zastal aj váš bývalý stranícky kolega Boris Kollár a mali by sa aj všetci ľudia, ktorým záleží na normálnom fungovaní našej spoločnosti. Napokon, nemôžete sa hnevať na zrkadlo, keď vám ukazuje váš skutočný obraz. Nič sa na ňom nezmení, ani keď sa ho pokúsite rozbiť,“ dodal expremiér.

SND nemá informácie

Drlička aj Kostelný k situácii pristupujú opatrne. Herec uviedol, že sa k ministerke nebude vyjadrovať a nechce sa miešať do „hier, ktoré sú úplne neprístojné“. 

Z komunikačného odboru riaditeľa divadla zas oznámili, že SND komunikuje s rezortom štandardným spôsobom. „Nedisponujeme žiadnymi informáciami ohľadom spomínanej komunikácie ani potenciálne rušivej časti inscenácie,“ citujú Aktuality vyjadrenie hovorkyne Jany Alexovej.

Najnovšie videá

Trendové videá