Pocítia to tisíce Slovákov: ECB 10 ráz zvýšila úrokové sadzby, ide o posledný nárast?

  • ECB zvýšila svoj kľúčový úrok
  • Stalo sa tak už desiatykrát po sebe
  • Známy analytik má na to jasný názor
Na snímke budova Európskej centrálnej banky, muž za notebookom
Ilustračné foto: TASR/AP, Unsplash/Bruce Mars
  • ECB zvýšila svoj kľúčový úrok
  • Stalo sa tak už desiatykrát po sebe
  • Známy analytik má na to jasný názor

Bude to naposledy? Úrokové sadzby sú témou, ktorá poriadne hýbe (nielen) slovenskou spoločnosťou. Ich rast totiž cez splátky hypoték pocíti obrovské množstvo ľudí.

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok aj napriek slabému hospodárskemu rastu zvýšila svoj kľúčový úrok už desiatykrát po sebe, a to o 25 bázických bodov na 4,50 %, aby znížila infláciu. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Rada guvernérov ECB minulý štvrtok zvýšila tiež úrokovú sadzbu z vkladov z 3,75 % na 4 %, čo je jej historické maximum. Trhy a ekonómovia predpovedajú, že septembrové zvýšenie úrokov bude posledným krokom v aktuálnom cykle sprísňovania menovej politiky ECB. Počítajú s dlhou prestávkou, po ktorej bude nasledovať zníženie sadzieb v druhej polovici budúceho roka.

Aj analytici sa mýlili

Väčšina analytikov len pred niekoľkými dňami považovala za najpravdepodobnejší výsledok štvrtkového zasadnutia ECB nezmenené úrokové sadzby. Ale svoj názor zmenili po tom, čo zdroj blízky diskusiám uviedol, že ECB v nových prognózach zvýši predpoveď inflácie v eurozóne v roku 2024, pričom očakáva, že zostane príliš vysoká príliš dlho.

Presnejšie, septembrové makroekonomické projekcie ECB pre eurozónu predpokladajú priemernú mieru inflácie v euroregióne na úrovni 5,6 % v roku 2023 a jej pokles v nasledujúcom roku 2024 na 3,2 % namiesto na 3 %, ako banka očakávala pred tromi mesiacmi, čo odráža vyššie ceny energií.

Zároveň banka mierne upravila prognózu jadrovej inflácie bez cien energií a potravín, smerom nadol na priemernú úroveň 5,1 % v roku 2023, 2,9 % v roku 2024 a 2,2 % v roku 2025.

Na snímke budova Európskej centrálnej banky v nemeckom Frankfurte nad Mohanom
zdroj: TASR/AP

„Na základe svojho súčasného hodnotenia sa Rada guvernérov domnieva, že kľúčové úrokové sadzby ECB dosiahli úrovne, ktoré, ak sa budú udržiavať dostatočne dlho, výrazne prispejú k včasnému návratu inflácie k cieľu (na úrovni 2 %),“ uvádza sa vo vyhlásení ECB.

Medziročná miera inflácie v eurozóne zostala v auguste stabilná na úrovni 5,3 %, ale jadrová inflácia mierne klesla na 5,3 % z júlových 5,5 %.

„Inflácia ďalej klesá, ale stále sa očakáva, že zostane vysoká príliš dlho. Rada guvernérov je odhodlaná zabezpečiť, aby sa inflácia včas vrátila k strednodobému cieľu na úrovni 2 %.“

„Budúce rozhodnutia Rady guvernérov zabezpečia, že kľúčové úrokové sadzby ECB budú stanovené na dostatočne reštriktívnych úrovniach tak dlho, ako to bude potrebné,“ dodala banka.

Expert: Kvôli tomuto dnešné hypotéky nie sú drahé

„Ak si pozrieme priemernú úrokovú sadzbu na hypotékach od roku 2004, tak dnešné hypotéky nie sú drahé,“ uviedol v rozhovore pre Trend známy ekonomický analytik Juraj Karpiš. 

Podľa odborníka sú slová viacerých politikov, ktorí sa v poslednej dobe oháňajú témou úrokových sadzieb, mimo realitu. „Väčšinu času boli úroky na hypotékach vyššie, ako sú dnes,“ tvrdí expert.

Karpiš si tiež myslí, že pri hypotékach zohráva významnú rolu inflácia. Ak by sme si aktuálny úrok oddelili od inflácie, hypotéky by neboli drahé ani reálne. 

Zdroje: TASR, Trend

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá