Desaťtisíce Slovákov dostanú nové kreditné karty. Známa banka ruší dlhodobé partnerstvo

  • Banka už nebude poskytovať Visa
  • Nové karty prídu klientom už tento rok
  • Rozdiel pocítia exkluzívni klienti, získajú totiž nové benefity
karta
Ilustračný obrázok Unsplash/Cova Software
  • Banka už nebude poskytovať Visa
  • Nové karty prídu klientom už tento rok
  • Rozdiel pocítia exkluzívni klienti, získajú totiž nové benefity

UniCredit banka vymení všetkým svojim klientom platobné karty. Tento krok bude prebiehať počas dlhých mesiacov, na Slovensku prídu klientom nové karty už tento rok. Na výmenu poukázal portál Živé.

UniCredit Bank postupne vymení všetky karty od spoločnosti Visa. V nasledujúcich mesiacoch kompletne prejde na platobné karty od spoločnosti MasterCard.

Už iba Mastercard

 Táto zmena sa dotkne všetkých trhov, kde banka pôsobí. „UniCredit v rámci partnerstva so spoločnosťou Mastercard modernizuje všetky svoje debetné a kreditné karty na karty Mastercard Touch Card, ktoré zároveň obsahujú prvky pre nevidiacich a slabozrakých. Karty s touto novou funkciou sú už k dispozícii v Taliansku a v priebehu roka 2024 budú postupne zavedené pre všetkých klientov,“ cituje banku portál Živé.

Karty sa postupne vymenia dokopy až vo dvanástich krajinách. Celkovo sa to dotkne 20 miliónov kariet. S výmenou na Slovensku začne UniCredit Bank už v auguste tohto roka. „Dizajn karty Mastercard Touch Card je založený na systéme bočných drážok, ktoré pomáhajú spotrebiteľom identifikovať správnu kartu len na základe dotyku. Výrazná drážka pomáha zrakovo postihnutým klientom rozlíšiť vlastné platobné karty,“ uviedla banka. 

Banka taktiež skrz zákaznícku linku potvrdila, že v ponuke nebudú žiadne Visa karty dokonca ani na požiadanie klienta. Výmena sa týka debetných ale aj kreditných kariet. 

O čo prídu klienti?

Visa patrí na pomyselný vrchol rebríčka v rámci kariet. Rozdiel medzi týmito kartami pre bežného užívateľa však nie je až taký veľký. Ako informuje portál Mortal Insight, Visa je na trhu v troch úrovniach – Traditional/Standard, Signature a Infinite. V rámci úrovni Standard je ešte výber medzi úrovňou klasickou, zlatou a platinovou. MasterCard je taktiež v troch úrovniach a to Standard, World a World Elite.

Medzi základnými, teda štandardnými balíčkami Visy alebo MasterCard nie je prakticky žiadny veľký rozdiel. Visa je však akceptovaná väčšinou obchodníkov, zatiaľ čo MasterCard je preferovanejšia medzištátne.

Všetky úrovne karty Visa prinášajú klientovi približne takú istú mieru ochranu, napríklad politika nulovej zodpovednosti. Visa Signature a Infinite však ponúkajú aj náhradu za stratenú batožinu a meškanie cesty, či prístup do letiskového salónika. Taktiež dokážu klientovi poskytnúť aj väčší výber luxusnejších hotelov.

Pri karte MasterCard prichádzajú väčšie rozdiely až pri vyšších úrovniach, presnejšie MasterCard World a World Elite. Tieto karty ako bonus, okrem úschovy financií, poskytujú ešte väčší výber luxusnejších hotelov, poistenie peňaženky, ale taktiež poistenie online nákupu. Vďaka MasterCard kartám majú majitelia prístup do salónikov na viac ako 600 letiskách na svete. Okrem toho má MasterCard aj program Priceless Cities, ktorý zahrňuje prístup k úžasným zážitkom v mestách na celom svete exkluzívne len pre vlastníkov MasterCard.

Banky hromadne menia cenníky 

Tatra banka od 31. mája 2024 mení poplatky za depozitné produkty a platobné služby, vrátane nového poplatku za vklad hotovosti na pobočke. Ceny sa dotkli poplatku za vedenie bežného účtu,  poplatku za doručenie výpisu z účtu poštou či poplatok za vklad hotovosti na vlastný účet bude stáť šesť eur. O presných sumách sme ťa už informovali v článku

Najväčšími zmenami si prejde napríklad poplatok za zobrazenie zostatku v bankomate inej banky a výber hotovosti z bankomatov iných bánk, doma aj v zahraničí. Zatiaľ čo zobrazenie zostatku zdražie z 50 centov na jedno euro, výber z bankomatu zdražie z troch na päť eur.

Zdraženiu sa nevyhnú ani poplatky za zmeny na karte, ktoré sa zvýšia o dvojnásobok pôvodnej tarify, teda na 10 eur. Rovnako tak zdražejú služby spojené s kreditnými kartami, napríklad nový poplatok vo výške 30 eur za vstup do letiskového salónika začne platiť už koncom augusta.

Zdroje: Živé, Mortal Insight, SIU 

Najnovšie videá

Trendové videá