Metaverzum je ako sovietska propaganda. Nebál by som sa ho, odkazuje technologický CEO

  • Koncom roka 2021 sa spoločnosť Facebook premenovala na Meta
  • Odkazuje to na to, že chcú budovať metaverzum, kde budú ľudia kooperovať za pomoci virtuálnej reality
  • Takýto scenár však kritizujú viacerí technologickí magnáti
VR
Unsplash/Daniel Lincoln, Maxim Hopman
  • Koncom roka 2021 sa spoločnosť Facebook premenovala na Meta
  • Odkazuje to na to, že chcú budovať metaverzum, kde budú ľudia kooperovať za pomoci virtuálnej reality
  • Takýto scenár však kritizujú viacerí technologickí magnáti

Bude to metaverzum, kde sa bude prelínať skutočný a virtuálny svet v online priestore. Každý užívateľ bude mať svojho avatara, ktorý ho bude zastupovať pri hraní hier, práci, bude s ním sledovať koncerty či filmy. Približne takáto je predstava Marka Zuckerberga o tom, ako sa bude vyvíjať jeho firma Meta, známa predtým ako Facebook.

 „Umožní vám zdieľať zážitky, byť spolu, robiť spolu veci, ktoré by ste nemohli vo fyzickom svete. Je to ďalší vývoj v dlhom rade sociálnych technológií a otvára novú kapitolu našej spoločnosti,“ uvádza Meta.

Spoločnosť ešte uviedla, že vytvára technológie, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, rozvíjať firmy a hľadať nové komunity.

„Keď sa Facebook v roku 2004 spustil, zmenil spôsob, akým sa ľudia spájajú. Aplikácie, ako Messenger, Instagram a WhatsApp, ďalej posilnili miliardy ľudí na celom svete. Teraz sa Meta posúva za hranice 2D obrazoviek smerom k pohlcujúcim zážitkom, ako je rozšírená a virtuálna realita, aby pomohla vybudovať ďalší vývoj v oblasti sociálnych technológií,“ napísali na svojej webovej stránke.

Je to ako komunistická propaganda, hovorí CEO Evernote

Túto predstavu však kritizujú viacerí ľudia z technologického odvetvia. Najnovšie sa do predstavy metaverza obul Phil Libin, ktorý je CEO spoločnosti Evernote, ktorá vyvíja aplikáciu na zaznamenávanie poznámok.

V podcaste technologického Novinára Erica Newcomera prirovnal celý ošiaľ okolo metaverza k propagande, akú šíril Sovietsky zväz, informoval denník Business Insider.

„Chodil som do prvej triedy v Sovietskom zväze. Bol som vystavený mnohým sovietskym propagandám. Ako malému dieťaťu mi opakovane hovorili: Komunizmus ešte neexistuje. Komunizmus sme ešte nevybudovali. Smerujeme ku komunizmu. Ale ešte to nie je komunizmus. To, čo vidíte okolo seba, toto strašné, strašné miesto, nie je komunizmus. Smerujeme k nemu. Keď sa sem dostane, bude to skvelé,“ povedal Libin.

Hovorí, že to isté sa teraz deje okolo myšlienky metaverza, o ktorom podľa neho hovoria, že ešte stále neexistuje, ale iba prichádza. To, čo existuje dnes, je nedokonalá verzia, ktorá sa má čoskoro zlepšiť.

Dodal, že firmy tento nápad zväčša presadzujú, pretože sa snažia prekryť to, že nemajú dobré nápady a kreatívnych ľudí. Označil to za okázalo hlúpy nápad, ktorého sa ľudia nemusia báť, pretože je nerealizovateľný.

Nikto nebude chcieť mať na hlave celý deň VR headset, zhodujú sa viacerí

Na to, aby človek mohol fungovať v metaverze, sú potrebné VR headsety, ktoré musí mať človek celý čas na hlave. 

„Predstava je, že nakoniec použijete svojho avatara na stretnutie s ľuďmi vo virtuálnom priestore, ktorý napodobňuje pocit, že ste s nimi v skutočnej miestnosti. Na to budete potrebovať niečo ako VR okuliare a rukavice na snímanie pohybu, aby ste presne zachytili váš výraz, reč tela a kvalitu vášho hlasu,“ opísal vo svojom koncoročnom blogovom príspevku Bill Gates, ktorého firma Microsoft tiež plánuje vyvíjať metaverzum. 

A práve tie budú podľa Libina najväčšou brzdnou silou.

„VR je vec, ktorá zaručuje, že nič z toho nikdy nebude, pretože nikto nechce tráviť veľa času s plastovou vecou pripútanou k tvári,“ povedal.

Podobne sa v minulosti k metaverzu vyjadril aj Elon Musk, ktorý ho kritizoval z rovnakého dôvodu. V rozhovore pre The Babylon Bee povedal, že k metaverzu máme ešte ďaleko. Podľa miliardára sa to, že má niekto na očiach okuliare, takto nazývať nemôže.

VR headset tiež označil za „špinavú obrazovku“ ktorú ľudia nebudú chcieť mať na hlave celý deň. „Je nepríjemné mať tú vec po celý čas pripútanú k hlave,“ dodal. „Myslím, že sme ďaleko od zmiznutia v metavesmíre.“

Elon Musk
zdroj: commons.wikimedia/ Daniel Oberhaus

Nezabudol tiež dodať, že najlepší spôsob, ako sa priblížiť k tejto technológii, je implantácia čipu do mozgu, ktorý by človeka úplne preniesol do virtuálnej reality. Takýto čip zhodou okolností plánuje vyrábať spoločnosť Neuralink, ktorú Elon Musk spoluzakladal.

„Dúfame, že už budúci rok budeme môcť začať s čipovaním, a to hlavne ľudí, ktorí majú vážne poranenia miechy, ako sú tetraplegici alebo kvadruplegici,“ povedal Musk koncom minulého roka.

Spoločnosť už čipy vyskúšala na opiciach. Ľudia by sa ich mali dočkať tento rok. Oneskorenie termínu však nie je v prípade Muskových spoločností ničím výnimočným. 

Zdroje: Meta, Business Insider, gatesnotes.com, YouTube/The Babylon Bee, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá