Elon Musk plánuje čipovať ľudí. Do mozgov chce zavádzať technologickú vychytávku už budúci rok

  • V mozgových čipoch vidia niektorí budúcnosť aj liečbu vážnych ochorení
  • Muskovi to však komplikuje konkurencia a neschopnosť dodržať termíny
  • Vedci sú voči čipovaniu ľudí stále skeptickí. Obávajú sa negatívnych následkov
vedci
flickr/Daniel Oberhaus, flickr/Andy Manis, Morgridge Institute for Research
  • V mozgových čipoch vidia niektorí budúcnosť aj liečbu vážnych ochorení
  • Muskovi to však komplikuje konkurencia a neschopnosť dodržať termíny
  • Vedci sú voči čipovaniu ľudí stále skeptickí. Obávajú sa negatívnych následkov

Viete si predstaviť, že by ste v mozgu mali čip? Táto dlho diskutovaná téma, ktorá sa objavuje v množstve konšpiračných teórií, sa možno naozaj stane realitou. Cieľom „čipovania“ však nemá byť ovládnutie ľudí, ale zlepšenie nášho života. 

Elon Musk, podľa niektorých ľudí najväčší vizionár dneška, sa vyjadril, že by rád s čipovaním ľudí začal už budúci rok, píše Insider.

„Dúfame, že už budúci rok budeme môcť začať s čipovaním a to hlavne ľudí, ktorí majú vážne poranenia miechy, ako sú tetraplegici alebo kvadraplegici,“ uviedol. 

Sám Elon Musk je spoluzakladateľom spoločnosti Neuralink, ktorá sa zaoberá neurotechnológiami. Svoje plány na rok 2022 zverejnil aj v rozhovore pre The Wall Street Journal. Okrem plánov sa zmienil aj o tom, aký úspech zaznamenala spoločnosť, keď skúšali čipy na opiciach. 

Ako to už býva zvykom, o všetkých plánoch Muska sa svet dozvie najskôr na Twitteri. Aj v tomto prípade napísal, že čipy musia skúšať na ľuďoch, iba tak dosiahnu určitý pokrok. S opicami je totiž veľmi ťažká komunikácia. 

Čipy spoločnosť skúšala aj na ďalších zvieratách, ako sú napríklad prasatá. Musk prirovnal čip k fitness hodinkám Fitbit, ktoré sú v mozgu a prasa ich necíti.

Ide o oneskorenie od pôvodného plánu, ten bol začatie testovania na ľuďoch už v roku 2020. Neskôr uverejnil na Twitteri, že z hľadiska bezpečnosti musí testovanie posunúť až na koniec roku 2021. To sa opäť nepotvrdilo. 

„Neuralink veľmi tvrdo pracuje na zaistení bezpečnosti implantátu a úzko komunikuje s FDA. Ak veci pôjdu dobre, mohli by sme byť schopní vykonať prvé ľudské pokusy neskôr v tomto roku,“ napísal vtedy Musk. 

Oneskorenie termínu nie je v prípade Muskových spoločností ničím výnimočným. Navyše, konkurenčné neurotechnologické startupy už začali testovať svoje vynálezy na ľuďoch. Neuralinku nepomáha ani skutočnosť, že ho jeden z jej spoluzakladateľov nedávno opustil za záhadných okolností a založil nový neurovedecký startup. 

Vedci sú skeptickí 

Doktorka Susan Schneiderová, zakladajúca riaditeľka Centra pre budúcu myseľ, s touto technológiou nie je veľmi stotožnená. „Naše myšlienky by sa mohli začať predávať tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu. Čo ak sa nás potom zmocnia?“

Schneiderová ďalej spochybňuje aj „údržbu“ mozgových čipov. Zaujíma ju, že čo ak by používatelia napríklad chceli mať zaznamenané spomienky na prvé roky svojich detí, informuje Unilad. 

„Ako za to budem platiť, ak na to nebudem v budúcnosti mať? To, ako udržíme svoje myšlienky v súkromí a aby k nim nikto iný nemal prístup, bude náročné.“

Vedci
zdroj: flickr/U.S. Army CCDC

Anna Wexler, odborná asistentka na Katedre lekárskej etiky a zdravotnej politiky na Pensylvánskej univerzite, takisto kritizuje mozgové čipy. Podľa nej spoločnosť stále nemá jasno v tom, na čo konkrétne čipy budú

Všetko sa dozvedáme len z Muskových tweetov, živých ukážok príspevkov na blogu.“

Susan Schneiderová sa zmienila aj o plánoch Facebooku. Cieľom je využiť mozgové čipy na to, aby nás prepojili so sociálnou sieťou.

„Viem si predstaviť, že Facebook bude zbierať naše najtajnejšie myšlienky, aby sme boli závislí na platforme. Je to celé o tom, čo sa nám deje v hlave. Je to aj marketing.“

Zdroje: Insider, The Wall Street Journal, Unilad

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá