Legendárna Pevnosť Boyard je na pokraji skazy. Sídlo obľúbenej šou ohrozuje nebezpečný jav

  • Legendárna historická budova je v ohrození
  • Jej statiku narúšajú vlny
  • Na opravu vyčlenili 44 miliónov eur
Na snímke Pevnosť Boyard.
Ilustračné foto, Google Maps, Instagram/christophercrp1
  • Legendárna historická budova je v ohrození
  • Jej statiku narúšajú vlny
  • Na opravu vyčlenili 44 miliónov eur

Relácia, ktorá sprevádzala pravdepodobne aj tvoje detstvo. Pevnosť Boyard je francúzska herná televízna súťaž, ktorá sa prvýkrát vysielala v roku 1990. V súťaži tímy súperia o prekonanie rôznych fyzických a mentálnych prekážok.

Celá súťaž sa odohráva v starobylej pevnosti, ktorá sa nachádza opustená v strede mora. Hlavným cieľom tímu je získať prístup k pokladu uloženému vo vnútri pevnosti tým, že vykonávajú rôzne úlohy a hádanky.

Pevnosť Boyard sa stala obľúbenou televíznou show nielen vo Francúzsku, ale aj vo viacerých ďalších krajinách, vysielala sa aj nadabovaná na Slovensku. Ešte stále sa vysiela, aj keď sa už neteší takej popularite ako kedysi. Ikonickej pevnosti však hrozí zničenie. Ako píše iMeteo, ohrozuje ju počasie.

Na pokraji skazy

Ako informuje francúzsky portál France Bleu, najväčším nebezpečenstvom pre pevnosť je oceán, konkrétne vlnobitie. Vlastníkom pevnosti je Department of Charente-Maritime, ktoré avizuje, že budú realizovať rozsiahle opravy.

Stáť by ich to malo podľa odhadom približne 44 miliónov eur. Opravy umožnia, že ju potom budeš môcť znovu navštíviť. Mnohé cestovné kancelárie sem plánujú výlety, vďaka ktorým sa môžeš vrátiť do detstva. Chvíľku si na to ale budeš musieť počkať.

Podľa zdrojov z Francúzska sa v stenách historickej stavby tvoria znepokojujúce trhliny. Búrky, ktoré túto zimu na pevnosť udreli, jej chátranie len zvýraznili. Kamenná plošina, na ktorej stojí, rovnako vykazuje známky veľkého poškodenia.

Úrady tvrdia, že nie je na výber, budova potrebuje opravu. Stačiť by na to mali práve spomínané milióny. Financie plánujú využiť, aby mohli vytvoriť ochranné prvky, ktoré majú zmierniť silu vlnobitia. Pre verejnosť by sa mala pevnosť otvoriť do roku 2028.

„Je jasné, že ak nezasiahneme, jediným výsledkom bude skaza,“ varuje Mathieu Barbier, zástupca riaditeľa Vodného, ​​námorného a pobrežného odboru v rade rezortu. Povedal to na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v piatok 19. apríla.

„Nemám o ňu strach, ale keď idem do pevnosti po tejto búrlivej zime, vidím naozaj dosť silné známky erózie. Praskliny, ktoré sa otvorili, základné kamene, ktoré sa začínajú hýbať…,“ konštatuje. Barbier bol veľmi priamy: „Buď tie milióny eur minieme a pevnosť zachránime, alebo nie a zmierime sa so stratou tejto pamiatky.“

Späť do minulosti

Aby pevnosť zachránili, budú potrebné aj úpravy, ktoré zásadne zasiahnu do jej vzhľadu. Na severný aj južný koniec sa chystajú pridať ochranné prístavby. Nejde však o žiadnu novinku. Architektka Delphine Gramaglia ubezpečuje, že takto to vyzeralo aj v minulosti.

Pri monumente, ako je tento, je podľa nej nutné prejaviť pokoru, pôvodní stavitelia totiž iste vedeli, čo robia. Podľa nej stavbu vnímali pragmaticky aj empiricky a nič nerobili pre nič za nič, píše France Bleu.

Architekta preto navrhla severný výbežok a prístavisko čo najvernejšie konštrukciám, ktoré tu boli aj pred sto rokmi. Postavia ich, samozrejme, pomocou nových techník. Aj vďaka tomu predpokladajú, že sa im opravy podaria zrealizovať približne za tri roky.

„Tieto diela budú postavené na súši,“ opisuje Delphine Gramaglia a dodáva, že „potom sa na miesto prepravia po mori“. Na mieste sa podľa architektky vykonajú iba niektoré práce: oprava hrádze a ochranná stavba, okolo pevnosti, ktorá bude chrániť základy.

Avšak nebude to lacné. Aby sa našli potrebné financie, úrady sú odhodlané zaklopať na všetky dvere, počnúc Európskou úniou, štátom a regiónom Nouvelle-Aquitaine. Nezabúdajú ani na širokú verejnosť, ktorá bude rovnako môcť prispieť. Na zber týchto darov oslobodených od dane vytvorili nadačný fond. Rokujú aj o špeciálnom programe, ktorý by mohol byť vysielaný na stanici France 2.

Čo bude s natáčaním

Práce týkajúce sa pevnosti by mali trvať tri roky. Definitívny dátum presne nestanovili, zainteresovaní očakávajú, že by mali skončiť približne do roku 2028. Natáčanie relácie Pevnosť Boyard prerušiť nechcú. Úrady totiž súťaž považujú za výkladnú skriňu na prilákanie turistov na svoje pobrežie.

Produkčná spoločnosť ALP je v procese opätovného vyjednávania o využívaní pevnosti, pričom nájomné očakávajú okolo 100-tisíc eur ročne (oproti dnešným 70-tisíc). Platforma, potrebná na prepravu všetkého vybavenia a personálu potrebného pre televíznu show do pevnosti, zostane tiež na svojom mieste.

Spoločnosť ETPO, ktorá vyhrala výberové konanie, urobila všetko preto, aby sa mohlo ďalej natáčať a všetko mohlo zostať v starých koľajach. Je to možné najmä vďaka voľbe pobrežnej prefabrikácie konštrukcií, vysvetľuje riaditeľ ETPO Emmanuel Størksen. Budú to konštrukcie, ktoré musia vydržať najmenej sto rokov. „Sú to peniaze investované na správne miesto,“ sľubuje Størksen.

V roku 2017 svoju slovenskú verziu relácie natočila dokonca aj televízia Markíza. Moderoval ju Martin Nikodým a Diana Hágerová. Na mieste mala svojich zástupcov aj Česká republika. Medzi rokmi 2016 a 2018 v pevnosti Boyard natáčala televízia Prima českú verziu súťaže s Liborom Boučkom ako moderátorom.

Zdroje: iMeteo, France Bleu, Markíza, Seznam Médium

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá