Miami prežíva už siedmy týždeň bez vrážd. Je to prvýkrát od roku 1957

  • Pandémia ochorenia COVID-19 okrem zdravotných a ekonomických následkov, mala dopad aj na kriminalitu
  • V Miami momentálne prežívajú sedem týždňové obdobie bez vrážd prvýkrát od roku 1957
V Miami zažívajú obdobie sedem týždňov bez vraždy
unsplash.com,
  • Pandémia ochorenia COVID-19 okrem zdravotných a ekonomických následkov, mala dopad aj na kriminalitu
  • V Miami momentálne prežívajú sedem týždňové obdobie bez vrážd prvýkrát od roku 1957

Nový koronavírus okrem toho, že má veľký dopad na zdravie ľudí či ekonomiku zasiahol aj kriminalitu v niektorých mestách. Príkladom toho, ako sa kvôli COVID-19 znížila kriminalita je Miami, ktoré aktuálne zažíva sedem týždňové obdobie bez vraždy prvýkrát od roku 1957. Môžu za to najmä bezpečnostné opatrenia a odporúčania, aby ľudia radšej ostávali doma. Informoval o tom britský Daily Mail

V monitorovanom období od 17. februára do 12. apríla neboli zaznamenané žiadne vraždy. Podobné obdobie zažilo Miami pred 63 rokmi a teda v roku 1957, kedy bolo mesto bez akejkoľvek vraždy rekordných deväť týždňov a tri dni. 

V Miami zažívajú sedem týždňové obdobie bez vraždy
zdroj: ilustračný obrázok / unsplash.com

Zníženie kriminality je vďaka bezpečnostným opatreniam

Potvrdil to aj hovorca policajného oddelenia v Miami, ktorý uviedol, že toto obdobie je vďaka zvýšenej viditeľnosti polície, bezpečnostným opatreniam a odporúčaniam ostať doma. Neznížil sa však len počet vrážd, ale aj počet ďalších trestných činov ako napríklad vlámanie či domáce násilie.

Ohľadom domáceho násilia však vyjadril znepokojenie šéf polície v Miami, Jorge Colina, ktorý si myslí že množstvo prípadov domáceho násilia či zneužívania detí by mohlo byť neohlásené. 

Bezpečnostné opatrenia a núdzový stav boli v Miami prvýkrát vyhlásené 12. marca a od tejto doby boli šesťkrát predĺžené. 

Kriminalita klesla aj v ostatných mestách 

Príkladom je napríklad Baltimore či Maryland, kde kvôli bezpečnostným opatreniam bežné zločiny klesli o 34 percent a prestrelky o 8 percent. Pokles zažilo aj Los Angeles, kde oproti minulému roku kriminalita poklesla a počet vrážd sa znížil o 21 percent. 

Zločin a kriminalita však narástla v Chicagu a to aj napriek opatreniam a odporúčaniam polície, aby ľudia ostali doma. Krádeže, prestrelky a vraždy zaznamenali v tomto meste nárasť až o 42 percent v porovnaní s minulým rokom. 

Nie každý dodržiava opatrenia

O obyvateľoch Spojených štátov amerických sa rozhodne nedá povedať, že by boli extra disciplinovaní. Potvrdili to aj na protestoch proti bezpečnostným opatreniam a lockdownu, ktoré sa konali vo viacerých štátoch USA. Ľudia medzi sebou nedodržiavali odporúčaný odstup a okrem mladých rodín tam prišli aj ozbrojený protestanti či anti-vaxeri. 

 

Zdroje: Daily Mail, CBS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech