Michal a jeho tím zaujali svet modulárnym plotom, za ktorý získali aj dizajnérskeho Oscara 

  • Inovatívny plot mladej českej firmy Aita zožal v medzinárodnej dizajnovej súťaži The Red Dot Award 2020 najvyššie ocenenie – Best of the Best za inováciu na poli dizajnu
  • Získaním tohto „dizajnérskeho Oscara“ sa spoločnosť Aita stala prvou firmou v Českej republike, ktorá sa týmto ocenením môže pýšiť
AITAA Mediakit
  • Inovatívny plot mladej českej firmy Aita zožal v medzinárodnej dizajnovej súťaži The Red Dot Award 2020 najvyššie ocenenie – Best of the Best za inováciu na poli dizajnu
  • Získaním tohto „dizajnérskeho Oscara“ sa spoločnosť Aita stala prvou firmou v Českej republike, ktorá sa týmto ocenením môže pýšiť

Autorom plotu ako vystrihnutého z budúcnosti je Michal Roman a jeho tím zo spoločnosti Blank Page. Práve Michal Roman sa so svojimi spolupracovníkmi už roky venuje možnostiam rekultivácia verejného priestoru.

Podpísaný je aj pod projektom Nahá dedina, ktorého cieľom je vrátiť centrám dedín a miest ich komunitný charakter pomocou drobných a nenáklaných inovácií. Z tohto podhubia vznikla aj jednoduchá, avšak prelomová myšlienka múdreho plotu a následne aj startupu Aita. Malá firma z moravského kraja zaujala silného investora, s ktorého pomocou vyvinula finálny produkt – sofistikovaný systém oplotenia s čistým dizajnom.

Jsme vděční, že máme na dílně tak šikovné chlapy – bez nich by to prostě nešlo.😊 Nikdy se nespokojí jen tak s něčím a veškerou práci vždy dotáhnou k dokonalosti.

Posted by AITAA on Monday, November 11, 2019

Aita je vlastne multifunkčné riešenie na miesta, ktoré disponujú veľmi obmedzeným priestorom. Využitie nájde v záhradách domov nachádzajúcich sa v satelitnej zástavbe, na balkónoch v bytovkách, ale aj vo verejnom sektore. Autori o ňom hovoria  ako o jedinom plote, ktorý dáva zmysel. V rámci kategórie produktový dizajn mladí Česi porazili viac ako šesť a pol tisíc produktov od autorov zo 60-tich krajín sveta. 

zdroj: AITAA

Vďaka inteligentným výklopným prvkom dokáže tento plot  aj z malého priestoru vyťažiť maximum. Plot je možné premeniť v elegantné posedenie s pergolou, vonkajší gril, posilňovňu či vešiak na bielizeň, fantázii sa medze nekladú. Oceňovaný dizajn využívajúci odolný sibírsky smrekovec pracuje s myšlienkami severskej estetiky, jednoduchosti a environmentálnej šetrnosti. 

Označenie „Red Dot“ je medzinárodne uznávanou pečaťou mimoriadnej dizajnovej kvality.  Toto ocenenie sa odovzdáva už od roku 1955 a pochváliť sa ním môžu aj Slováci. Medzinárodnú porotu zloženú zo skúsených expertov v roku 2018 zaujali bratia Vik­tor a Ja­kub De­več­kovci z Liptova a ich ručne vyrábané drevené lyže Forest Skis.

Ich najnovším počinom sú lyže s modrotlačou. Ich povrch nadizajnovala Broňa Brtáňová a urobil Matej Rabada modrotlačiarskym postupom zapísaným vo svetovom dedičstve UNESCO.

zdroj: ForestSkis

Čakali sme, že to bude projekt zameraný na Slovensko, ale modrotlač je známa aj v Česku, Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku. Tento projekt nám otvára dvere do sveta, ale bude trvať dlhšie, kým sa etabluje. Je to niečo, čo vám rastie pod rukami a takéto spojenie športu, kultúry, umenia v lyžiarskom odvetví tu asi ešte nebolo. Ale vieme, že má význam v tomto projekte pokračovať a občas mám pocit, že táto bláznivá myšlienka nás presadí vo svete,” vyjadril sa Viktor pre Startitup.

ČÍTAJ VIAC >> Viktor z Forest Skis: Musíme predať 150 párov lyží, aby z toho vedel vyžiť jeden človek

Zdroj: aitaa.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK