Michal Kaszás prešiel od vrcholového športu k podnikaniu: Majú veľa spoločného, ak o sebe začneš pochybovať, zabalíš to

  • Z vrcholového športovca na podnikateľa
  • Michal Kaszás radí, ako byť neustále produktívny
Športovec aj podnikateľ
Michal Kaszás
  • Z vrcholového športovca na podnikateľa
  • Michal Kaszás radí, ako byť neustále produktívny

Michal Kaszás je slovenský podnikateľ, ktorý sa v minulosti venoval vrcholovému športu. Šport, zvlášť dlhý triatlon, má podľa neho s biznisom mnoho spoločného, hlavne z pohľadu odolnosti a nastavenia mysle.

Prechod zo športu do podnikateľského sektora sa ti možno nezdá bežný, no Michal Kaszás tvrdí, že majú veľa spoločného. „Ak máte počas vytrvalostného závodu pochybnosti a začnete na sebe a svojom výkone hľadať chyby a predstavovať si, ako sa to utrpenie bude do cieľa len zhoršovať, tak to určite v daný deň zabalíte. Business je rovnaký, čo som sa naučil počas svojej, zatiaľ relatívnej krátkej kariéry, je, že interného kritika nesmiete počúvať a dôležité je hlavne zaťať zuby a vydržať.“

Úspešný podnikateľ v súčasnosti manažuje spoločnosť Hardwood Investments, „čo je de-facto private equity fond zameraný na zdravotníctvo“.

„Private equity fond je investovanie tzv. alternatívnou formou investovania, kde spravidla skúsení investori s veľkým kapitálom alebo väčšie penzijné a investičné spoločnosti (tzv. limited partners) investujú peniaze na vopred definovanú dobu, väčšinou 5 či 8 rokov do vopred definovaných stratégií a tieto peniaze nechávajú v správe profesionálneho managementu (tzv. general partners),“ vysvetľuje Kaszás.

Rozdiel medzi private equity investovaním a investovaním na verejných kapitáloch je ten, „že private equity kupujú súkromné spoločnosti, ktoré sa snažia v krátkom čase výrazne zlepšiť alebo zväčšiť ich aktívnou správou a managementom a nekupujú napr. pasívne podiely na verejne obchodovaných spoločnostiach“.

Redakcia Startitup sa úspešného podnikateľa spytovala na jeho kariérnu dráhu a zachovanie produktivity počas práce. No a ak ťa zaujíma, či sú podľa Michala Kaszása Slováci dosť priebojní, to sa tiež dozvieš v tomto rozhovore

  • Ako najmladší človek v Európe absolvoval Ironmana
  • Čo ho viedlo k triatlonu
  • Dostal sa do rebríčku Forbes 30 pod 30
  • Čo je podľa neho meradlom úspechu
  • S akými výzvami sa musel vysporiadať

Ste najmladší človek v Európe, ktorý absolvoval Ironmana. Aké to bolo?

Ako si teraz spomínam, bola to veľmi jednoduchá doba, okrem školy a športu som sa nemusel starať o nič iné. Samotný závod bol pre mňa dnes už nepochopiteľný. V tom čase som trénoval skutočne veľmi veľa, väčšinou trojfázovo. Napr. v prípade bežeckých tréningov som vnímal ako normálne chodiť si zabehať polmaratón. Dnes sa však poriadne zapotím už pri 10 km behu (smiech).

Môžete sa podeliť o svoju cestu od úspešného triatlonistu k prechodu do sveta podnikania?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá