Mikulcov rezort mal porušiť zákon zmluvou za milióny, tvrdí Zastavme korupciu

  • Ministerstvo vnútra čelí vážnemu obvineniu
  • Zmluva s firmou, ktorá zabezpečovala manažment východnej hranice, bola nelegálna
mikulec hranica
Minister vnútra Roman Mikulec a balenie potravinových balíčkov pre ukrajinských utečencov, TASR/Roman Hanc, Martin Baumann
  • Ministerstvo vnútra čelí vážnemu obvineniu
  • Zmluva s firmou, ktorá zabezpečovala manažment východnej hranice, bola nelegálna

Ministerstvo vnútra má na krku vážne obvinenie. O škandál sa mal pritom postarať sám minister. Rezort mal totiž obchodovať s „kamarátom“ dohodenou firmou, s ktorou mal však styk zakázaný zákonom.

Nelegálna zmluva

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa stala východná hranica Slovenska skutočne kritickou oblasťou. Cez hraničné priechody sa hrnuli státisíce utečencov, ktorí de facto ostali na starosť ministerstvu vnútra, ktoré má v kompetencii riešiť obdobné situácie.

Nadácia Zastavme Korupciu však na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, že „na jej zvládnutie prinieslo ministerstvo vnútra nesprávne riešenie“. Kameňom úrazu sa mala stať zmluva s firmou Dustream production, s ktorou sa rezort dohodol na sume 2,5 milióna eur za manažment situácie na hranici s Ukrajinou.

Celá dohoda však mala jeden podstatný háčik. „Až po našich otázkach na ministerstve zistili, že spoločnosť bola v roku 2020 postihnutá za nelegálne zamestnávanie. Rezort s ňou nemal obchodovať aspoň tri roky,“ vysvetľuje nadácia.

Navyše firmu odporučil ministrovi premiérov kamarát. A kamarátova firma GD identity sa zároveň stala subdodávateľom zákazky,“ obviňujú bojovníci proti korupcii ďalej.

Nadácia taktiež dodáva, že situáciu ďalej prehodnotil aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý „im dal za pravdu“. „Zákon bol porušený a rozhodnutie je právoplatné, keďže po odvolaní to isté tvrdila aj Rada ÚVO. To len potvrdzuje naše presvedčenie, že aj v krízach je dobré pravidlá dodržiavať,“ uzavrela nadácia v príspevku.

Ministerstvo sa ohradilo

K údajnému porušeniu zákona sa však medzičasom vyjadrilo aj samotné ministerstvo vnútra, ktoré s rozhodnutím ÚVO rázne nesúhlasí.  „Ministerstvo vnútra SR sa nestotožňuje so závermi predmetného rozhodnutia. Považuje ho za rozporné so zákonom aj skutkovým stavom a využije všetky právne prostriedky na jeho nápravu,“ uviedol rezort prostredníctvom mailu.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Ministerstvo taktiež dodáva, že spolupráca so spomínanou firmou v súčasnosti už neprebieha. „Zmluva so spoločnosťou Dustream production s.r.o bola ukončená ku dňu 10.6.2022 a činnosti na východnej hranici momentálne ministerstvo zabezpečuje vlastnými kapacitami,“ ubezpečuje rezort v stanovisku.

Správu budeme aktualizovať.

Zdroje: Facebook/Nadácia Zastavme Korupciu, Ministertvo vnútra SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá