Mileniáli svoj plat strojnásobili v priebehu 10 rokov. Toto sú ich rady, ako zbohatnúť

  • Aj z práce, ktorú vykonávaš práve teraz, sa dá vyťažiť maximum
  • Na to, aby si mohol byť úspešný, musíš byť o krok pred ostatnými
success
Unsplash.com/Mateus Campos, Austin Distel
  • Aj z práce, ktorú vykonávaš práve teraz, sa dá vyťažiť maximum
  • Na to, aby si mohol byť úspešný, musíš byť o krok pred ostatnými

Poniektorí nikdy nepracovali v klasickom zamestnaní, kam prídeš ráno o 8.00 a odchádzaš o 16.30 s polhodinovou prestávkou na obed. Ako bonus si navyše svoje príchody a odchody pekne poctivo zapisuješ do elektronického systému a na konci mesiaca máš vyhodnotené a niekedy aj preplatené prípadné nadčasy. 

Influenceri niekedy pracovali, alebo ešte stále pracujú väčšinou v mediálnom prostredí. Americký portál CNBC sa pozrel na niekoľko takých, ktorí svoje ambície a šikovnosť zúročili natoľko, až im to prinieslo niekoľkonásobne vyššie príjmy. Väčšina z nich opustila prácu, hľadali niečo, čo im bude vyhovovať najviac. Nenašli. 

Vycibri svoje zručnosti

Uvedomovali si svoju hodnotu a vedeli, že najlepším východiskom z zacykleného pracovného života bude vlastná firma, v ktorej si budú šéfovať sami. Presne toto na úvod poradili aj všetkým tým, ktorí zmýšľajú podobne. Treba jednoducho spoznať svoje kvality, ich pridanú hodnotu pre spoločnosť a vyťažiť z toho čo najviac. 

Ak sa však predsa len rozhodneš zotrvať vo svojej práci a uspieť, existuje niekoľko tipov. 

Čím hodnotnejší a zaujímavejší pre tvoje okolie a spoločnosť si, tým viac si môžeš vypýtať,“ hovorí americká mileniálka Julien, ktorej sa takto podarilo uspieť a naštartovať príjem. Zároveň vysvetlila, že jej trikom bolo sledovať trendy a vyhodnotiť priemer a snažiť sa byť o krok vpred. 

Vyťažiť sa snažila aj z nudnej práce, ktorú v korporátnej spoločnosti vykonávala. Kým ostatní sa venovali analýzam a povinným pracovným jazdám, ona sa napríklad snažila objaviť nové marketingové nástroje a v priebehu niekoľkých dní sa ich naučila ovládať. Aj toto ju neskôr odlišovalo od ostatných a bola, ako sama hovorí, o krok vpred.

Aj takéto dôkazy a fakty pred šéfom napokon obstáli, lebo len keď máš v rukách tromfy, môžeš žiadať o vyšší plat. 

zdroj: Unsplash.com/Sam Mcghee

Vytváraj kamarátstva na všetkých platformách

Neostávaj vo svojej komfortnej zóne. Vytváraj si priateľstvá nielen medzi kolegami, ale aj z iných oblastí. Nikdy nevieš, ako sa ti kontakty môžu zísť. Nejde len o vplyvných ľudí. Aj na Slovensku poznáme príklady ľudí, ktorí tvorili veľmi rôznorodú, no silnú komunitu a dnes sú známi a úspešní. 

Influenceri si hľadajú partnerov prevažne medzi sebou, poznajú sa, v lepšom prípade jeden potiahne druhého, pomáhajú si. 

Tým že sa rozprávaš s ľuďmi, ktorí sa venujú niečomu úplne inému ako ty, spoznávaš spoločnosť a svet, otváraš si nové možnosti a stávaš sa automaticky múdrejším. A čím viac vieš, tým viac naberáš na hodnote.

zdroj: Unsplash.com/Priscilla du Preez

Pýtaj sa iných na plat

Je celkom dobre vedieť, koľko zarábajú ľudia v tvojom pracovnom sektore. Budeš vedieť porovnávať a je to ďalší dobrý hnací motor a aj argument pre žiadosť o zvýšenie platu. Julien tvrdí, že veľmi pomáha, ak chodíš na rôzne pohovory do iných firiem a skúšaš, či ťa vezmú, získavaš potrebné zdatnosti, komunikačné aj vyjednávacie a zisťuješ, či ti vyšší plat ponúknu niekde inde. 

Taktické, ale účinné.

Realita je taká, že spoločnosti nemajú spoľahlivý spôsob, ako monitorovať schopnosti svojich zamestnancov. Napokon, ani mzdy nie sú dynamické  a nereagujú na meniace sa potreby trhu práce. Jediným spôsobom, ako porozumieť, je ísť na pohovor niekam inam, aby si zistil, čo v tebe je,“ hovorí Julien.

A na Slovensku po slovensky

Možno si povieš, že v Amerike je všetko možné a Bratislava je predsa tak malé mesto, že tu každý každého pozná a ešte aj tie firmy majú medzi sebou úzke a prepletené vzťahy. Nie vždy to ale musí byť pravda. Ak áno, o to lepšie. Oveľa jednoduchšie sa ti tak vyrieši platový problém a základnú mzdovú zložku vo svojom odvetví preveríš skôr, než ktorýkoľvek Američan.

Ak si sa ale rozhodol ísť napriek všetkému vlastnou cestou, nie je to ľahké, ale môžeš. Mnohí, dnes už známi youtuberi a ľudia s mediálnym vplyvom začínali doma s nie veľmi podarenými videjkami, ktoré predtým ešte nikto nerobil. Prvý známy youtuber je pravdepodobne Sajfa. Ten dodnes pracuje aj ako moderátor v známom komerčnom rádiu.

Petra Toth: Kým konkurencia po korone zatvárala alebo sa chytali slamky, ja som mala najúspešnejší rok

Dnes má spolu so svojou manželkou firmu Versaj s.r.o., za minulý rok takmer polmiliónové výnosy a na konte niekoľko fakt dobrých spoluprác. Okrem toho sa živí aj moderovaním firemných akcií, ale aj rôznych známych podujatí. A to začínal ako nenápadný moderátor pri už vtedy dosť známej Adele Banášovej. 

Youtuberka Martina Horňáková má dnes 23 rokov a začínala ešte ako tínedžerka. Našla si cieľovku, dnes má dve firmy a vlastný merch Be Real. Zariaďuje ateliér a vo svojom mladom veku vlastní nehnuteľnosť v bratislavskej novostavbe. Vďaka početným spoluprácam sa dostala medzi najsledovanejšie a najvyhľadávanejšie promotérky kvalitných značiek. A to tak, že bola o krok vpred a šikovná. A začiatky? Nenápadná tínedžerka z Trenčína.

Takto by sa dalo menovať dlho. Vlastnou unikátnosťou si dokážeš veľmi príjemne zarobiť, popri tom sa stať lídrom v oblasti, ktorá ťa baví a ktorú máš rád a ak si zaujímavý, ešte aj vyhľadávaným artiklom marketérov.

Zdroje: cnbc.com, finstat.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech