Miliardár Bill Gates o Muskovi: Namiesto cesty na Mars by sme mali zachrániť našu planétu

  • Bill Gates sa do vesmíru nechystá
  • Uvádza, že peniaze radšej venuje užitočnejším projektom
Bill Gates
Instagram/thisisbillgates, Instagram/spacex
  • Bill Gates sa do vesmíru nechystá
  • Uvádza, že peniaze radšej venuje užitočnejším projektom

Bill Gates je známym bojovníkom za riešenie klimatických zmien. Pravidelne prispieva na projekty, ktoré sa svojou činnosťou venujú otázke zelenšej planéty. Práve preto nevidí riešenie v úniku na inú planétu, ale v záchrane tej našej.

Zakladateľ spoločnosti Microsoft v podcaste The New York Times uviedol, že ciele ktoré si stanovil generálny riaditeľ SpaceX Elon Musk, pre neho nie sú príťažlivými. Tvrdí, že na Zemi je potrebné venovať pozornosť iným veciam, ako napríklad investíciám do dekarbonizácii rôznych priemyselných odvetví alebo vývoju a distribúcii vakcín.

V porovnaní s tým všetkým pre Gatesa cestovanie či únik na Červenú planétu nie je príťažlivým cieľom.

Bill Gates tvrdí, že ukončenie pandémie COVID-19 je veľmi jednoduché oproti tomu, čo ľudstvo čaká najbližšie

Oceľ, cement a mäso

Portál Futurism uviedol, že je nutné aj spravodlivo skonštatovať, že Gates v podcaste Elona Muska aj pochválil. Vyzdvihol jeho spoločnosť, ktorá sa venuje výrobe elektromobilov. Gates uviedol, že Tesla tak urobila obrovský pokrok pri riešení otázok klimatických zmien.

Tiež však podotkol, že elektromobily sú len tretinou problému a pozornosť je nutné venovať aj iným veciam. Spomenul odvetvia, ktoré sa podľa jeho názoru „ťažšie ekologizujú“. Ako príklad uviedol oceľ, cement aj mäso. Oceliarsky priemysel, či ten, ktorý sa zameriava na výrobu cementu, patrí k najväčším znečisťovateľom ovzdušia. Je teda na mieste venovať sa problémom, ako vyrábať udržateľný cement či oceľ, pri výrobe ktorých by sa nezaťažovalo životné prostredie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bill Gates (@thisisbillgates)

Peniaze radšej investuje do vakcín

Muskove medziplanetárne ambície sa sústreďujú na využitie rakiet zostrojených spoločnosťou SpaceX. V rámci nej chce na Mars prepraviť až milión ľudí.

Elon Musk verí v multiplanetárnu budúcnosť ľudstva a na čele jeho plánov má byť vytvorenie kolónie na Marse. Jeho cieľom je akési sebestačné mesto, ktoré má poslúžiť k záchrane ľudí pred budúcou apokalypsou na Zemi. Spoločnosti SpaceX aj Blue Origin pracujú na vývoji opakovane použiteľných rakiet, ktoré by drasticky znížili náklady na cestu do vesmíru.

V súvislosti s výletom na Mars sa Gates vyjadril pomerne jasne. Uviedol, že peniaze radšej investuje do iných, pre neho dôležitejších projektov. Spomenul napríklad vakcínu proti osýpkam: Čokoľvek robím, vždy mám v súvislosti s peniazmi na pamäti to, že 1 000 dolárov by som mohol minúť na nákup vakcíny proti osýpkam.“

Gates sa snaží finančnou podporou očkovaní v rozvojových krajinách znížiť detskú mortalitu. Report dokazuje, že počet prípadov osýpok sa totiž zvýšil o 556 %. Z 132 490 prípadov, ktoré boli zaznamenané v roku 2016, sa v roku 2019 počet zvýšil na 869 770.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa SpaceX (@spacex)

Zdroje: futurism, new york times, businessinsider, www.aa.com.tr

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK