Bill Gates: Pri riešení akéhokoľvek problému si položím tieto dve otázky

  • Od svojich teenagerských čias rieši problémy rovnakým spôsobom
  • Začne, že sa spýtam dve jednoduché otázky
  • Článok bol pôvodne uverejnený v septembri 2020
Bill Gates
Bill Gates, TASR via AP/Anja Niedringhaus
  • Od svojich teenagerských čias rieši problémy rovnakým spôsobom
  • Začne, že sa spýtam dve jednoduché otázky
  • Článok bol pôvodne uverejnený v septembri 2020

Ako rieši problémy druhý najbohatší človek na svete? Veľmi jednoducho. Sám si položí otázky, na ktoré potrebuje nájsť riešenie. Sú konkrétne dve:

Kto riešil podobný problém najlepšie?

Čo sa od neho môžeme naučiť?

Pýtal sa Bill Gates na svojom Twitteri. „Od svojich teenagerských čias riešim problémy rovnakým spôsobom: Začnem, že sa spýtam dve jednoduché otázky. Túto techniku som využíval pre riešení problémov s Microsoftom a užívam ju dodnes,“ napísal v utorok Gates na svoj blog GatesNotes

Tieto otázky sa pýtam doslova každý týždeň v súvislosti s Covid-19,“ píše Gates na blogu.  

Milionár píše, že aj keď položiť si otázky je jednoduché, nájsť správne riešenie je zložité. Gates sa dlhodobo angažuje v oblasti charty a v oblasti globálneho zdravotníctva. V poslednom období sa značne sústredil na riešenie otázky s pandémiou. 

Existujú krajiny s nižším a stredným príjmom, ktoré dosiahli obrovský skok napríklad v dodávaní vakcín alebo v boji proti viacerým chorobám. Každý, kto chce zistiť, ako to urobili, a uplatniť kroky vo svojej vlastnej krajine, bude mať oveľa menej práce a ušetrí si tým čas.“

Koronakríza nás môže veľa naučiť, odkazuje Gates

Gates sa zaujíma aj o dôsledky pandémie a aké budú jej stopy na životnom prostredí. V jednom príspevku spomenul, že napríklad tvorba emisií kvôli koronavírusu klesla o 8 percent.

Napriek tomu sa Gates obáva, že do roku 2060 bude klimatická kríza ešte smrteľnejšia než koronavírus. „Do roku 2100 to môže byť päťkrát také smrteľné,“ podotkol vo svojom príspevku.

KVÍZ: Prvé kroky ESET-u či svetoznáme Slido. Ako dobre poznáš slovenské firmy, ktoré dobyli svet?

Zároveň si myslí, že koronakríza môže ľudstvu poskytnúť kroky k riešeniu klimatickej krízy. V príspevku poznamenal, že práve koronakríza nám môže ukázať dôsledky akejkoľvek krízy, ktoré nepochybne vidíme už dnes v počte mŕtvych v dôsledku nákazy vírusom. 

To, že klimatická kríza je podstatne horšia, dokázal prostredníctvom čísiel. V priebehu 40 rokov sa zvýši teplota tak veľmi, že na celom svete dôjde k 14 úmrtiam na 100 000 ľudí. Pokiaľ sa k tomu pridružia enormné emisie, môže umrieť ďalších 73 osôb na 100 000 ľudí. Všetkým preto odkazuje, aby začali konať už dnes. 

Zdroje: Bloomberg, Gates Notes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech