Miliardár, ktorý od začiatku pandémie nepredal jedinú akciu. Generálny riaditeľ spoločnosti BioNTech šokuje svojou stratégiou

  • Spolu so spoločnosťou Pfizer stojí BioNTech za prvou schválenou vakcínou na koronavírus
  • Akcie firmy narástli od roku 2019 o viac ako 900 %
  • Napriek tomu sa generálny riaditeľ a vedec Ugur Sahin rozhodol nepredať ani jednu
vakcína Pfizer
TASR via AP Photo/Frank Augstein, Pool/TASR via AP, Andreas Arnold
  • Spolu so spoločnosťou Pfizer stojí BioNTech za prvou schválenou vakcínou na koronavírus
  • Akcie firmy narástli od roku 2019 o viac ako 900 %
  • Napriek tomu sa generálny riaditeľ a vedec Ugur Sahin rozhodol nepredať ani jednu

Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti BioNTech, Dr. Ugur Sahin, ktorá spolu so spoločnosťou Pfizer stojí za prvou schválenou vakcínou proti koronavírusu, búra viaceré mýty a stereotypy o miliardároch a podnikaní.

Rodák z tureckého mesta Iskenderun, ktorý sa spolu s rodinou ako štvorročný presťahoval do Nemecka, patrí podľa magazínu Forbes medzi 1 000 najbohatších ľudí na planéte. Jeho čisté imanie činia 6,4 miliardy dolárov, čo ho zaradilo na 727. miesto.

sahin
zdroj: ft.com

Zbohatlícke maniere však u neho nečakajte. Spolu s dospievajúcou dcérou a manželkou, doktorkou Özlem Türeci, ktorá patrí k hlavným lekárom firmy BioNTech, a ktorá sa tiež podieľala na vývoji vakcíny,  býva v skromnom byte v Mainzi neďaleko svojej kancelárie. Rodina nevlastní ani auto, do práce jazdia na bicykloch.  

Akcie narástli o viac ako 900 %

Magazín Forbes tiež upozorňuje na ďalšiu nezvyčajnosť v riadení firmy doktora Sahina. Od začiatku pandémie nepredal ani jediný podiel na jeho rastúcich akciách.

Oproti ostatným farmaceutickým firmám to bol presne opačný krok. Tie hneď ako sa dozvedeli, že bude potrebné vyvinúť vakcínu na nový vírus, spustili urýchlený predaj svojich akcií.

Forbes dáva za príklad konkurujúcu spoločnosť Moderna, ktorá stojí za podobnou vakcínou založenou na technológii mRNA. Generálny riaditeľ Stephane Bancel predal od začiatku pandémie viac ako 150 miliónov dolárov akcií spoločnosti.

Podobne postupoval aj výkonný riaditeľ firmy Pfizer Albet Bourla, ktorý predal asi 60 % svojich akcií v spoločnosti za zhruba 5,6 milióna dolárov. A urobil to presne v deň, keď klinické testy preukázali úspešnosť vakcíny Pfizer/BioNTech proti ťažkému priebehu ochorenia na viac ako 90 %.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

 A kým Bourla predával svoje akcie, manželia Sahin a Türeci oslávili úspech vakcíny uvarením si tradičného tureckého jedla, ako povedali pre New York Times.

Spoločnosť BioNTech má v súčasnosti hodnotu 36 miliárd dolárov. S vývojom vakcíny vzrástli akcie spoločnosti o 900 % oproti cene v roku 2019. Podľa spoločnosti Forbes má Sahinov podiel v spoločnosti hodnotu 6,1 miliárd dolárov.

Vakcína proti rakovine?

Počas svojej vedeckej kariéry sa doktor Ugur Sahin zameriaval na imunológiu. O práci lekára mal snívať už ako malý chlapec. Titul získal na Kolínskej univerzite, kde neskôr získal aj doktorát za prácu v oblasti imunoterapie v nádorových bunkách.

Spolu s manželkou Özlem majú skutočné zanietenie pre prácu a vedu. Tomu nasvedčuje aj historka z ich svadby. Po svadobnom obrade totiž nenasledovala hostina, ale presunuli sa do laboratória, kde pokračovali v práci.

sahin a tucepi
zdroj: ft.com

Ešte pred firmou BioNTech manželia založil spoločnosť Ganymed Pharmaceuticals, ktorá sa zameriavala na liečbu rakoviny. V roku 2016 spoločnosť odkúpila firma Astellas Pharma za zhruba 1,4 miliardy dolárov.

Özlem a Ugur pracovali na vývoji vakcíny proti rakovine viac ako dve dekády. Využívali pri tom technológie mRNA, ktoré roky zdokonaľovali. Doktorka Özlem Türeci pre agentúru Associated Press uviedla, že už do niekoľkých rokov by sme mali mať k dispozícii prvé vakcíny proti rakovine v štádiu, kedy by sa mohli podávať ľuďom. Po Covid-19 je to pre BioNTech hneď druhá najdôležitejšia téma. „Máme niekoľko rozdielnych vakcín na rakovinu, založené na mRNA“, hovorí Türeci

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

O podnikanie sa veľmi nezaujíma

Na rovnakej technológii stojí aj vakcína proti Covid-19. Keď doktor Sahin v januári minulého roku čítal článok o vypuknutí nového ochorenia v Číne, uvedomil si, ako by mohla byť práca spoločnosti BioNTech na mRNA použiteľná pre vakcínu.

V tom čase mala spoločnosť 500 zamestnancov, ktorí začali pracovať na potenciálnych zlúčeninách projektu „Project Lightspeed“. Spoločnosť BioNTech pracovala na potenciálnej vakcíne proti chrípke v spoločnosti Pfizer už v roku 2018.

biontech
zdroj: TASR/Bernd von Jutrczenka/dpa-Pool/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Keď sa Sahin začal zameriavať na výskum koronavírusu, vo februári sa ozval Kathrin Jansen, vedúcej výskumu vakcín v spoločnosti Pfizer. Spoluprácu uzatvorili v marci a s testami vakcín na ľuďoch sa začalo koncom apríla.

,,Ugur je veľmi, veľmi jedinečný človek,“ uviedol v rozhovore pre New York Times  Albert Bourla, výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer. ,,Stará sa iba o vedu. Rozhovory o podnikaní nie sú jeho šálkou čaju, nemá to vôbec rád. Je to vedec a človek zásad. Dôverujem mu stopercentne.“

USA vakcínu schválilo 11. decembra a ide o najrýchlejšie vyvinutú vakcínu v histórii. 

Zdroje: Forbes, New York Times, Business Insider, Associated Press, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá