sahin tucepi
sahin
TASR/Bernd von Jutrczenka/dpa-Pool/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Vakcína proti koronavírusu z nich urobila miliardárov. Manželia – výskumníci teraz hľadajú vakcínu na rakovinu či sklerózu

  • Z manželského páru, ktorý pomohol vytvoriť vakcínu proti koronavírusu, sú miliardári
  • Dvojica sa zameriava na podporu lekárskeho pokroku, nie na peniaze
  • Účinnosť vakcíny oslavovali varením tureckého čaju
  • Zakladatelia spoločnosti BioNTech dokonca dokážu vakcínu prispôsobiť mutácii vírusu 
  • Článok bol pôvodne publikovaný v decembri 2020
  • Z manželského páru, ktorý pomohol vytvoriť vakcínu proti koronavírusu, sú miliardári
  • Dvojica sa zameriava na podporu lekárskeho pokroku, nie na peniaze
  • Účinnosť vakcíny oslavovali varením tureckého čaju
  • Zakladatelia spoločnosti BioNTech dokonca dokážu vakcínu prispôsobiť mutácii vírusu 
  • Článok bol pôvodne publikovaný v decembri 2020

Vyvinuli vakcínu Pfizer proti ochoreniu COVID-19. Vakcína boj s koronavírusom zvádza už v USA a Veľkej Británii, no využíva sa už aj v Európe, od dnes dokonca aj na Slovensku. Hybnou silou expresného vývoja vakcíny bola práve spoločnosť BioNTech.

Pri vynáleze vakcíny proti pandemickému vírusu však tento manželský pár ani zďaleka neskončil. Technológia, na ktorej stojí očkovanie proti COVIDu, sa dá využiť aj v boji proti rakovine či skleróze.

Výskumníčka Özlem Türeci pre agentúru AP uviedla, že technológia mRNA, na ktorej pracovali bezmála dve dekády, by mohla byť nádejou v prevencii rakoviny. „Už do niekoľkých rokov by sme mali mať k dispozícii prvé vakcíny proti rakovine v štádiu, kedy by sme ich mohli podávať ľuďom,“ uviedla.

  • Ako sa manželský pár spoznal
  • Koľko miliárd majú vďaka vakcíne na svojom konte
  • Či je vakcína na 100 % účinná
  • Dokedy bude BioNTech vakcínu vyrábať
  • Či vakcínu dokážu prispôsobiť mutácii vírusu

Spojila ich práca

Na jej čele stojí nemecký manželský pár Dr. Ugur Sahin a Dr. Özlem Türeci. Dvojica sa zoznámila počas práce na juhozápade Nemecka v univerzitnej nemocnici.

Sahin je vedec, ktorý sa zameriava v prvom rade na imunoterapiu. Okrem toho je generálnym riaditeľom a spoluzakladateľom biotechnologickej firmy BioNTech. 

Ugur je 55-ročný rodák z Iskendernu v Turecku. Ako 4-ročný sa spolu s rodinou presťahoval do Kolína na Rýnom. Jeho rodičia tam pracovali v továrni, ktorá vyrába autá Ford.

Už ako malý chlapec sníval o povolaní lekára. Tvrdo študoval a po štúdiu sa stal lekárom na Kolínskej univerzite. V roku 1993 získal dokonca doktorát za prácu v oblasti imunoterapie v nádorových bunkách. 

Jeho manželka Türeci je hlavnou lekárkou spoločnosti. Má 53 rokov a vždy dúfala, že sa stane rehoľníčkou. Nakoniec sa vydala úplnou náhodou za štúdiom medicíny. Aj jej otec bol však lekár.

Doktorka sa narodila v Lastrupe v Dolnom Sasku tureckým rodičom. Lekársky titul a doktorát získala na lekárskej fakulte univerzity v Sársku.

sahin a tucepi
zdroj: ft.com

Po obrade naspäť do laboratória

Od roku 2000 mali Sahin a Türeci na starosti výskumnú skupinu na univerzite v Mainzi. V roku 2001 založili spoločnosť Ganymed Pharmaceuticals, ktorá sa zameriavala na liečbu rakoviny.

„Pochopila som, že to, čo môžeme pacientom s rakovinou ponúknuť v nemocniciach, nie je veľa, a mohli by sme urobiť viac tým, že prinesieme pacientovi do postele nové objavy,“ povedala Türeci v rozhovore.

Firma dostala podporu od nemeckých miliardárskych dvojičiek – Thomasa a Andreasa Strüngmannovcov. V roku 2016 spoločnosť odkúpila firma Astellas Pharma za zhruba 1,4 miliardy dolárov. 

V roku 2002 už spoločne kráčali k oltáru, no išlo len o obrad. Pre svoju prácu skutočne žili a hneď po obrade sa vrátili do laboratória, kde sa hneď pustili do práce.

sahin
zdroj: ft.com

Do pozície výkonného riaditeľa spoločnosti BioNTech sa Sahin dostal v roku 2008. Türeci pôsobila od 2008 ako generálna riaditeľka spoločnosti Ganymed. Pred Ganymedom pracovala tiež ako vedecká poradkyňa pre BioNTech.

„V roku 2008 sme si uvedomili, že iná platforma dosiahla bod dospelosti, keď bolo potrebné urýchliť cestu smerom k individualizovaným vakcínam. Tak bola založená spoločnosť BioNTech,“ uviedla Türeci pre agentúru LABIOTECH.

Manželský pár je v poriadnom balíku

Ugur je označený za jedného z najbohatších ľudí na svete, informuje agentúra Bloomberg. Do zoznamu 500 najbohatších ľudí na svete bol zaradený začiatkom decembra 2020. Podľa Forbes ich čisté imanie činí 4,3 miliardy dolárov. 

Vakcína vznikla aj vďaka spolupráci so spoločnosťou Pfizer. Výkonný riaditeľ spoločnosti s manželkou prekročili ešte v júni miliardársku hranicu. Akcie BioNTech do veľkej miery vzrástli po ohlásení spolupráce práve so spoločnosťou Pfizer. 

Vakcína na koronavírus je za rohom, EÚ ju schváli skôr, ako mala v pláne

Sahin videl potenciál nebezpečenstva, už keď v januári čítal článok o vypuknutí koronavírusu v Číne. Videl tiež, ako by mohla byť práca spoločnosti BioNTech na mRNA použiteľná pre vakcínu.

V tom čase mala spoločnosť 500 zamestnancov, ktorí začali pracovať na potenciálnych zlúčeninách projektu „Project Lightspeed“.

Ako uviedol Andrew Dunn z Business Insider, spoločnosť BioNTech pracovala na potenciálnej vakcíne proti chrípke v spoločnosti Pfizer už v roku 2018.

Keď sa Sahin začal zameriavať na výskum koronavírusu, vo februári sa ozval Kathrin Jansen, vedúcej výskumu vakcín v spoločnosti Pfizer.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Spoluprácu uzatvorili v marci a s testami vakcín na ľuďoch sa začalo koncom apríla. Do septembra zaradil nemecký týždenník Welt am Sonntag duo medzi 100 najbohatších Nemcov, boli na 85. mieste. 

Ocenenie spoločnosti BioNTech bolo až na 25 miliárd dolárov. Pred rokom to bolo niečo pod 3,4 miliardy dolárov.

Vakcína má až 90 % účinnosť

Manželský pár môže byť na seba veľmi pyšný. „Môže to byť začiatok konca Covidovej éry,“ povedal doktor Sahin pre New York Times.

Vakcína, na ktorej pracovali v partnerstve s americkými i nemeckými spoločnosťami, má podľa údajov z klinických štúdií účinnosť viac ako 90 %, pričom pôvodne dúfali len v 70 % a virológovia v maximálne 80 %.

USA vakcínu schválilo 11. decembra a ide o najrýchlejšie vyvinutú vakcínu v histórii. 

Európska komisia (EK) v pondelok spresnila, že na základe kladného stanoviska Európskej agentúry pre lieky (EMA) overila všetky prvky podporujúce povolenie uviesť na trh prvú účinnú vakcínu proti COVID-19, a poskytnutie licencie pre spoločnosti Pfizer/BioNTech konzultovala s členskými štátmi EÚ.

hoax vakcína koronavírus
zdroj: TASR/Jacob King/Pool via AP

Komisia overila, či sú všetky potrebné prvky – vedecké odôvodnenia, informácie o výrobku, informačný materiál pre zdravotníckych pracovníkov, označovanie, povinnosti držiteľov licencie, podmienky použitia pre spotrebiteľov a podobne – jasné, zrozumiteľné a spoľahlivé, informuje TASR.

Vakcína bude dodávaná do septembra 2021

Proces očkovania sa začne v dňoch 27.-29. decembra vo všetkých krajinách EÚ súčasne, pričom každá členská krajina dostane počet dávok v pomere k počtu obyvateľstva.

Vakcína od Pfizer/BioNTech vs. vakcína od Moderny. Toto je 5 najväčších rozdielov, o ktorých by si mal vedieť

Ďalšie dodávky budú pokračovať ešte v priebehu decembra a potom stabilne každý týždeň počas nasledujúcich mesiacov roku 2021.

Distribúcia 200 miliónov dávok vakcíny s názvom Comirnaty sa má uskutočňovať do septembra 2021. Komisia a členské štáty EÚ však pripravujú dohodu o dodaní ďalších 100 miliónov dávok tejto očkovacej látky.

BioNTech dokáže vakcínu prispôsobiť mutácii vírusu 

„Existuje relatívne vysoká možnosť, že naša vakcína ochráni aj pred zmenami v Spojenom kráľovstve,“ povedal Sahin.

Pravdepodobne do šiestich týždňov by mali vyrobiť aj novú vakcínu, ktorá bude určená pre mutácie, informuje Financial Times.

Sahin ďalej uviedol, že ak by bolo treba vakcínu upraviť, BioNTech ju dokáže vyrobiť do šiestich týždňov, aj keď následne bude možno potrebné jej opätovné schválenie regulačnými orgánmi.

Z vedeckého hľadiska je veľmi pravdepodobné, že imunitná odpoveď vyvolaná touto vakcínou si dokáže poradiť aj s novým kmeňom koronavírusu,“ uviedol.

Variant koronavírusu zistený v Británii má podľa neho až deväť mutácií, nielen jednu, ako býva obvyklé. Napriek tomu je presvedčený, že vakcína vyvinutá v spolupráci s americkou spoločnosťou Pfizer bude voči nemu účinná, keďže obsahuje „viac ako 1000 aminokyselín, z ktorých sa zmenilo len deväť, takže 99 percent bielkovín je stále rovnakých”, informuje TASR.

Sahin
zdroj: TASR/Andreas Arnold/dpa via AP

Spoločnosť teraz uskutoční testy, či je ňou vyvinutá vakcína účinná voči novému variantu vírusu, pričom ich závery by mali byť známe približne o dva týždne.

„Sme (z vedeckého hľadiska) presvedčení, že vakcína by mohla byť účinná, budeme to však vedieť, až keď vykonáme tento experiment. Údaje zverejníme čo najskôr,“ povedal Sahin.

Predpokladá, že nový koronavírus tu bude nasledujúcich desať rokov, a bude sa vracať vo vlnách. Po zavedení očkovania však nebude treba pristupovať k lockdownom a hospitalizácií bude oveľa menej. „To sa môže stať do konca leta,“ uviedol.

Sahin pracuje aj ako profesor v lekárskom centre na univerzite v Mainzi, kde učí od roku 2014. Türeci okrem svojich povinností v odbore BioNTech pracuje aj ako prezidentka Asociácie pre imunoterapiu rakoviny.

Zatiaľ čo zisk spoločnosti BioNTech prudko stúpa a distribúcia i výroba vakcín sa zvyšujú, investori pre Times povedali, že pár sa zameriava na podporu lekárskeho pokroku, nie na peniaze.

New York Times uvádza, že po získaní údajov o účinnosti tento pár oslavoval varením tureckého čaju. „Oslavovali sme tureckým čajom, samozrejme. Bola to úľava,“ povedal.

Zdroje: bloomberg.com, businessinsider.com, nytimes.com, labiotech.com, genengnews.com, forbes.com, ft.com, TASR, AP/abcnews.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá