Vakcína od Pfizer/BioNTech vs. vakcína od Moderny. Toto je 5 najväčších rozdielov, o ktorých by si mal vedieť

  • Už o pár dní k nám dorazia prvé vakcíny
  • V prvej dodávke dostane naša krajina vakcíny Pfizer/BioNTech
  • Ako sa líšia od tých od Moderny?
vakciny
AP Photo/Jessica Hill | AP Photo/Paul Sancya, Pool
  • Už o pár dní k nám dorazia prvé vakcíny
  • V prvej dodávke dostane naša krajina vakcíny Pfizer/BioNTech
  • Ako sa líšia od tých od Moderny?

Vo vakcínach vidí obrovské množstvo ľudí nádej na to, že rok 2021 bude podstatne lepší, a naše životy sa začnú opäť pomaly vracať do normálu. Ostáva nám len dúfať, že to tak naozaj bude. 

Prvá várka vakcín dorazí na Slovensko už po Vianociach. Pôjde o vakcíny BNT162b2 od spoločností Pfizer a BioNTech, ktoré sa predávajú pod názvom Comirnaty. 

Existuje však aj viacero ďalších alternatív, ako napríklad ruský Sputnik V, vakcína od AstraZeneca či vakcína Moderna, ktorú v USA pred pár dňami schválili ako vakcínu číslo dva. Okrem tej od Pfizer/BioNTech teda začnú v nadchádzajúcom období očkovať už aj ňou.

Poďme sa preto pozrieť na to, aké sú najväčšie rozdiely medzi týmito dvomi druhmi vakcín.

Minister Krajčí: Nová mutácia koronavírusu z Anglicka už môže byť na Slovensku

Účinnosť 

Začnime asi tou najzásadnejšou vecou, ktorou je efektivita jednotlivých vakcín. Podľa údajov, ktoré uvádza portál Sky, údaje spoločností Pfizer/BioNTech hovoria o tom, že ich vakcína poskytuje po 28 dňoch od aplikovania prvej dávky ochranu 95 %. U ľudí nad 65 rokov, ktorí sú najzraniteľnejší, je to 94 %.

Výsledky spoločnosti Moderna hovoria o ochrane 94,5 % od aplikácie prvej dávky, ako však hovorí samotná spoločnosť, toto číslo sa ešte môže mierne upraviť, nakoľko testy ešte stále prebiehajú. 

Potrebný počet dávok

Z oboch vakcín sú potrebné dve dávky. Ako však uvádza portál Stat News, rozdiel je v dňoch, ktoré musia medzi jednotlivými dávkami uplynúť. Zatiaľ čo pri vakcíne Pfizer/BioNTech, ktorá bude dostupná aj u nás, to je 21 dní, pri vakcíne od Moderny ide o dobu 28 dní.

Prvá dávka sa nazýva „prime“ a do tvojho tela dostane účinný imunogén. Druhá dávka je tzv. „booster“, ktorý následne po 3-4 týždňoch tento imunogén podporí. 

očkovanie oxfordská vakcína
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

Skladovanie a preprava

Vakcíny sa od seba líšia aj v tomto. Ako uvádza portál Health, vakcína Pfizer/BioNTech je prepravovaná v špeciálnych baleniach s regulovanou teplotou, ktorá sa dosahuje pomocou suchého ľadu. Vakcína totiž musí mať teplotu okolo -70 stupňov Celzia. 

Takto vydrží cca 10 dní. Ak sa teplota zníži na ešte nižšiu, v špeciálnej mrazničke sa môže uchovávať až šesť mesiacov. V chladiacich boxoch, ktoré majú k dispozícii nemocnice, sa môže v teplotách cca 2-8 stupňov Celzia uchovávať 5 dní. 

Vakcína Moderna je v tomto trochu iná. Prepravovaná je pri teplote -20 stupňov Celzia a pri teplote 2-8 stupňov Celzia môže byť v chladiacich boxoch skladovaná až po dobu 30 dní. Vakcína vydrží v teplote -20 stupňov Celzia šesť mesiacov, pri izbovej teplote 12 hodín. 

Veková hranica

Zásadný rozdiel medzi vakcínami je aj vo vekovej hranici, ktorá určuje, kto sa ňou môže dať zaočkovať – rozdiel predstavuje až 2 roky. 

Ako uvádza portál Stat News, vakcínu Pfizer/BioNTech môže dostať každý od veku 16 rokov. Vakcína Moderna je však dostupná až od 18 rokov. Spoločnosť sa ale toto chystá napraviť, a v súčasnej dobe už iniciovala testovanie svojej vakcíny na deťoch vo veku 12-17 rokov. 

Pridávaš sa k antivaxerom? Tvoja nezodpovednosť môže prehĺbiť nevzdelanosť, chudobu a ohroziť životy

Veľkosť dávky

Podľa údajov Forbes sa vakcíny líšia aj vo veľkosti dávky. Zatiaľ čo vakcína Pfizer/BioNTech má objem 30 mikrogramov, pri jednej dávke od Moderny je to až 100 mikrogramov.

Žiadne údaje však zatiaľ nesvedčia o tom, že väčšia dávka by bola efektívnejšia, taký veľký rozdiel je spôsobený len iným zložením. Kde sa ale môže výrazne prejaviť, je rýchlosť výroby. 

Zdroje: sky.com, statnews.com, health.com, forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech