Minister Krajčí: Nová mutácia koronavírusu z Anglicka už môže byť na Slovensku

  • Nákazlivejšia verzia nového koronavírusu už môže byť na Slovensku, naznačujú to údaje o nakazených
  • Štát chystá skríning, aby sme mohli zistiť prítomnosť novej mutácie koronavírusu na Slovensku
  • Šíriť by sa mohol najmä v marginalizovaných komunitách
testovanie na koronavírus
TASR/Roman Hanc
  • Nákazlivejšia verzia nového koronavírusu už môže byť na Slovensku, naznačujú to údaje o nakazených
  • Štát chystá skríning, aby sme mohli zistiť prítomnosť novej mutácie koronavírusu na Slovensku
  • Šíriť by sa mohol najmä v marginalizovaných komunitách

Nová mutácia koronavírusu už môže byť na Slovensku. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí na Facebooku. „Aj vzhľadom na nemalú časť našich obyvateľov, ktorí pendlujú medzi Anglickom a Slovenskom je pravdepodobné, že nová mutácia koronavírusu už na Slovensku je prítomná. Nakoniec tvar našej krivky je veľmi podobný ako krivka v postihnutých častiach Anglicka. A vysoké premorenie niektorých marginalizovaných komunít, ktoré dokázal intervenčný tím MZ pod vedením primárky Koščálovej, by to mohlo potvrdzovať,“ uvádza minister.

NOVÁ MUTÁCIA KORONAVÍRUSUOdborníci ministerstva zdravotníctva posledných pár dní nepretržite analyzujú všetky dostupné…

Posted by Marek Krajčí on Tuesday, December 22, 2020

Niektoré PCR testy v Anglicku podľa Krajčího nezachytili novú mutáciu. Lekárom bolo čudné, že ľudia, ktorí mali pozitívny antigénový test, mali negatívny presnejší PCR test. „Na Slovensku všetky významné laboratóriá na vyšetrovanie PCR vzoriek zatiaľ spoľahlivo detekujú aj nový infekčnejší variant koronavírusu,“ ubezpečuje minister.

Odborníci ministerstva a ÚVZ SR momentálne hľadajú najrýchlešie riešenie na skríning pozitívne testovaných na Slovensku aj na nový variant vírusu. V spolupráci so slovenskými vedcami plánujeme v čo najkratšom čase získať primer pre S gén PCR, pomocou ktorého budeme vedieť skríning realizovať,“ dodáva.

VEĽKÝ PREHĽAD: Nový mutant COVID-19 z Británie rozsvietil červenú kontrolku, šíri sa vďaka 3 faktorom

Nový druh koronavírusu má schopnosť šíriť sa rýchlejšie vďaka trom faktorom. Veľmi rýchlo dokáže nahradiť staré druhy vírusu, obsahuje rôzne mutácie, ktoré ovplyvňujú dôležité časti vírusu a niektoré z nových mutácií preukázali zvýšenie schopnosti vírusu infikovať bunky. Je teda až o 70% nákazlivejší ako starší typ.

O novej mutácii sa vedelo už v septembri a už v novembri bola novým druhom nakazená štvrtina pozitívnych v Londýne. Počas decembra sa mutácia preukázala v dvoch tretinách prípadov. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech