VEĽKÝ PREHĽAD: Nový mutant COVID-19 z Británie rozsvietil červenú kontrolku, šíri sa vďaka 3 faktorom

  • Nový druh koronavírusu podnietil britskú vládu k zavedeniu blokády 4. úrovne v Londýne a juhovýchodnom Anglicku
  • Lety z Veľkej Británie zastavila aj Kanada
  • Mutácia vírusu sa podľa odborníkov šíri rýchlejšie
Unsplash/Viktor Forgacs, Unsplash/Daniel Schludi
  • Nový druh koronavírusu podnietil britskú vládu k zavedeniu blokády 4. úrovne v Londýne a juhovýchodnom Anglicku
  • Lety z Veľkej Británie zastavila aj Kanada
  • Mutácia vírusu sa podľa odborníkov šíri rýchlejšie

Nová mutácia nákazy odrezala cestujúcich z Veľkej Británie. Kvôli vysokému počtu nakazených sa bude v pondelok konať mimoriadne zasadnutie, na ktorom sa vláda zameria na medzinárodné obmedzenie cestovania a tok nákladnej dopravy do a zo Spojeného kráľovstva. 

Boris Johnson naznačil, že počas Vianoc nebude v najviac infikovaných oblastiach možnosť miešania domácností a v oblastiach, ktoré majú nižšiu úroveň výstrahy, bude miešanie povolené len počas Štedrého večera.

zdroj: Unsplash/CDC

Ľahšie šírenie

Nový druh koronavírusu má schopnosť šíriť sa rýchlejšie vďaka trom faktorom. Veľmi rýchlo dokáže nahradiť staré druhy vírusu, obsahuje rôzne mutácie, ktoré ovplyvňujú dôležité časti vírusu a niektoré z nových mutácií preukázali zvýšenie schopnosti vírusu infikovať bunky. 

O novej mutácii sa vedelo už v septembri a už v novembri bola novým druhom nakazená štvrtina pozitívnych v Londýne. Počas decembra sa mutácia preukázala v dvoch tretinách prípadov. 

Premiér Johnson na poslednej tlačovke uviedol, že vírus sa dokáže šíriť rýchlejšie a môže byť prenosnejší až o 70 %. Vládna poradná skupina pre Covid-19 upozorňuje, že nová mutácia je dôvodom na obavy. Britský lekársky výskumník Jeremy Farrar na svojom Twitteri napísal: „Stále prebieha výskum, ktorého cieľom je porozumieť mutácii viac. Okamžité konanie je teraz kritické. Neexistuje žiadna časť Spojeného kráľovstva a sveta, ktorej by sa to nemalo týkať. Rovnako ako v mnohých krajinách, situácia je krehká.“

Nové zistenia

Podľa počiatočnej analýzy sa v mutácii objavilo 17 výrazných zmien. Odborníci tvrdia, že mutácia sa prvýkrát objavila u pacienta s oslabenou imunitou, ktorý nebol schopný vírus prekonať. Jeho organizmus sa stal živnou pôdou pre vývin mutácie. 

O tom, či je infekcia smrteľnejšia, sa zatiaľ nevie, pretože doposiaľ neexistujú žiadne výskumy, ktoré by túto hypotézu potvrdili. Problémom je však rýchlejšie šírenie, v dôsledku ktorého bude viac ľudí potrebovať nemocničnú starostlivosť.

zdroj: Unsplash/Govind Krishnan

Pomôžu nové vakcíny?

Podľa odborníkov vakcíny pomôžu aj pri nových mutáciách, no bude to len dočasné. Prirovnávajú to ku chrípke, pri ktorej je potrebné aktualizácia očkovacích látok. Vakcíny trénujú imunitu tak, aby bola schopná napadnúť viaceré časti vírusu.

Profesor David Robertson z University od Glasgow vo svojej piatkovej prezentácii potvrdil, že vírus bude schopný generovať viaceré mutácie, ktoré sa vakcíne dokážu vyhnúť. Nová mutácia je teda prvou ukážkou toho, že vírus sa neustále adaptuje a dokáže nakaziť čoraz viac ľudí.

zdroj: Unsplash/CDC

Hromadné úteky z Londýna

V sobotu večer sa podľa CNN konali hromadné sťahovania. Vlaky smerujúce z Londýna boli plné a cestujúci sa sťažovali, že sa vo vagónoch nemôžu sociálne dištancovať. Primátor Londýna Sadiq Khan opísal nové opatrenia ako ničivé a dodal, že toto hromadné sťahovanie „bolo priamym dôsledkom chaotického spôsobu oznámenia a neskorej fázy, ku ktorej došlo“

Kritiku Johnsonovi venoval aj vodca opozičnej Labouristickej strany Starmer, podľa ktorého bolo správanie premiéra nezodpovedné a nevčasné. „Predseda vlády namiesto toho, aby počúval obavy a bral ich vážne, urobil to, čo vždy robí: odmietol výzvu, prehrabol vlasy a urobil ukecaný komentár,“ uviedol Starmer na tlačovej konferencii. 

zdroj: Unsplash/Viktor Forgacs
Zdroje: CNN, virological.org, BBC, Youtube

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK