Miliardári Tkáč a Křetínský ovládli britskú poštu. Royal Mail založil ešte kráľ Henrich VIII.

  • Fond Vesa Equity, ktorý ovládajú miliardári z Česka a Slovenska, majú majoritný podiel v Royal Mail
  • Britská pošta má bohatú tradíciu dlhú niekoľko stoviek rokov
BeFunky-collage - 2020-08-25T112814.089
TASR/Henrich Mišovič, AP
  • Fond Vesa Equity, ktorý ovládajú miliardári z Česka a Slovenska, majú majoritný podiel v Royal Mail
  • Britská pošta má bohatú tradíciu dlhú niekoľko stoviek rokov

V stovky rokov starej britskej pošte má najväčšie slovo Slovák a Čech. Investičný fond Vesa Equity, ktorý ovláda dvojica miliardárov Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, navýšil svoj podiel v spoločnosti Royal Mail a stali sa najväčšími akcionármi. Informoval o tom denník E15, ktorého je Tkáč spoluvlastníkom.

Druhá vlna poľavuje. V pondelok pribudlo 28 nových prípadov koronavírusu

Vesa Equity má teraz v Royal Mail 13-percentný podiel. Doterajší najväčší akcionár, fond Schroder Investment Management, svoje akcie predával a podiel v pošte znížil. Odhadovaná hodnota podielu Vesa Equity v pošte je asi 25 miliónov dolárov.

Britskú poštu Royal Mail založil v roku 1516 kráľ Henrich VIII. Štát podnik vlastnil až do roku 2013, kedy Royal Mail vstúpila na burzu. Briti považujú poštu za svoj poklad, ikonické červené schránky tu fungujú doslova stovky rokov. Teraz ju má v rukách investičný fond s česko-slovenskými vlastníkmi.

Pošta Royal Mail má trhovú hodnotu 1,88 miliardy dolárov a podľa najnovších údajov sa jej veľmi nedarí. Niektorí analytici hovoria, že zaspala dobu a príliš lipne na tradíciách, kvôli čomu prichádza o milión libier denne. Royal Mail sa sústreďuje na roznášanie listov a menších zásielok, čo je na celom svete stratový biznis. Má ešte dcérsku firmu GLS na doručovanie balíkov kuriérmi.

Milionár Patrik Tkáč stavia na Devíne „najlepšie obecné potraviny na Slovensku“

Čo prilákalo „Českú sfingu“, ako sa Petrovi Křetínskemu hovorí, práve do biznisu s poštou? Ako uviedol analytik Boris Tomčiak z Finlordu pre český Forbes, Křetínský rád vyhľadáva takéto príležitosti. „Pošta je dobrý biznis, len zle riadený,“ hovorí analytik s tým, že Křetínský je typ akcionára, ktorý tlačí vedenie do zmien. Lacné akcie Royal Mail teda predstavujú ideálnu príležitosť zarobiť, ak sa pošte podarí znížiť náklady.

Zdroje: E15, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech