Milionár a technologický magnát sa rozhodol nájsť kľúč k večnej mladosti. So synom podstúpil kontroverzný experiment

  • Technologický magnát Bryan Johnson podstúpil podivný zákrok
  • V snahe dosiahnuť omladenie daroval otcovi svoju plazmu
  • Na oplátku si vzal krv svojho syna
Bryan Johnson
Reprofoto: Instagram/Bryan Johnson
  • Technologický magnát Bryan Johnson podstúpil podivný zákrok
  • V snahe dosiahnuť omladenie daroval otcovi svoju plazmu
  • Na oplátku si vzal krv svojho syna

Ak máš peniaze, môžeš si dovoliť zábavné rodinné aktivity od výmyslu sveta. Americký technologický podnikateľ a milionár Bryan Johnson to posunul na trošku inú úroveň.

Ako informuje agentúra Bloomberg, 45-ročný Johnson sa 3. apríla vybral na návštevu kliniky zdravotníckych služieb neďaleko Dallasu v Texase. Vzal so sebou svojho 70-ročného otca Richarda a 17-ročného syna Talmagea. A čo bolo cieľom ich návštevy? Zapojiť sa do trojgeneračnej výmeny krvnej plazmy.

National Post vysvetľuje, že klinika v Texase zvyčajne ponúka procedúru, v rámci ktorej používa plazmu bohatú na krvné doštičky na pomoc pri regenerácii vlasov. Podstupujú ju muži trpiaci plešatosťou. Lekári im v rámci tejto operácie vstrekujú plazmu do pokožky hlavy.

Johnsonovci však mali podstatne odvážnejší nápad, ktorý sa vlasov rozhodne netýkal.

Omladenie

Podnikateľ si zaplatil zákrok, počas ktorého zdravotnícky personál extrahoval z tela jeho syna liter krvi. Následne ju pomocou infúzie aplikoval do tela samotného Bryana Johnsona. Milionár však ešte predtým daroval svoju vlastnú krv a plazmu svojmu 70-ročnému otcovi.

Celý proces vysvetlil aj vo videu, ktoré uverejnil na YouTube.

Bryan Johnson je známy ako technologický magnát, ktorý svoj majetok zarobil vďaka spoločnosti na spracovanie platieb. Tú totiž predal za 800 miliónov dolárov. V poslednej dobe sa však zameriava na projekt Blueprint.

Ide o iniciatívu zameranú na „maximálne spomalenie tempa starnutia“ či až na úplné „zvrátenie nastávajúceho starnutia“, píše sa na jej webe.

Z vedeckého hľadiska sa pokúša omladiť ľudské telo. Robí to pomocou rutinného sledovania a merania viac ako 70 orgánov svojho tela. Podľa jeho slov to „umožňuje srdcu, pečeni, pľúcam a obličkám samy za seba hovoriť, čo potrebujú na to, aby boli v ideálnom stave“.

Johnson sa opiera o výskum na myšiach, v ktorom vedci naznačili, že krv mladšej myši (v Johnosovom prípade aj osoby) môže omladiť postupom času zmenšujúce sa tkanivá starších hlodavcov. Milionár uviedol, že keď sa o tom dopočul, pomyslel si, že „by bolo dosť epické“, keby si to vyskúšal so svojím synom a otcom.  

Plazma, žltkastý, tekutý prvok v krvi, normálne obsahuje červené a biele krvinky a krvné doštičky. V spomínanom experimente vedci chirurgicky dohromady prišili staré a mladé myši. Staršie hlodavce začali do piatich týždňov vykazovať náznaky obnovených svalových a pečeňových buniek.

Johnsonov pokus

Tím vedcov postupom času vyvinul systém, pomocou ktorého priamo vymenili polovicu objemu krvi mladých a starých hlodavcov. Staršie myši začali vykazovať určité zlepšenia svalov a pečene. Mladé myši takmer okamžite zostarli.

„Môj nápad nespočíva v tom, že by nás s otcom zošili dokopy,“ hovorí úsmevne milionár. Verí totiž, že darovanie plazmy môže jeho otcovi pomôcť rôznymi spôsobmi.

Štúdií na ľuďoch je však málo a krvné transfúzie mladých ľudí sú stále len experimentálnou terapiou, uznal.

„Je tu určitá úroveň rizika,“ priznal.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bryan Johnson (@bryanjohnson_)

Riziká

Bloomberg v tejto súvislosti oslovil viacerých odborníkov. Podľa biochemika Charlesa Brennera medického centra v Los Angeles ľudia, ktorí vyhľadávajú infúzie proti starnutiu, „majú v podstate problém s úzkosťou“.

„Ešte sme sa nenaučili dosť na to, aby sme mohli naznačiť, že je to životaschopná ľudská liečba,“ hovorí Brenner.

„Pre mňa je to nedokončené, bez dôkazov a relatívne nebezpečné,“ dodal.

Podobný názor má aj americká Správa potravín a liečiv (FDA). Podľa tamojších odborníkov v prípade infúzie plazmy od mladých ľudských darcov neexistuje žiadny klinický prínos na „liečenie, zmierňovanie, alebo prevenciu“ stavov, ako sú normálne starnutie či strata pamäti.

FDA sa tiež obáva pomerne veľkých dávok plazmy. Vysoké objemy tohto prvku môžu byť okrem iného spojené s významnými „infekčnými, alergickými, respiračnými a kardiovaskulárnymi rizikami“, uviedla agentúra.

Vedci napriek tomu pracujú na izolácii špecifických proteínov či iných molekúl v mladej krvi, ktoré majú potenciál bojovať proti starnutiu. Taktiež sa snažia identifikovať a potláčať faktory, ktoré stoja za starnutím krvi.

Zdroje: Bloomberg, Fortune, National Post, Blueprint, YouTube/Bryan Johnson

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá