Milióny zarobil na tom, že sa prezlieka za ženu. Príbeh marketingového génia RuPaula

  • V súčasnosti je RuPaul najznámejšou a najbohatšou drag queen na svete
  • Jeho cestu k sláve poznačilo náročné detstvo aj drogy
  • Majetok 62-ročného umelca odhadujú na 60 miliónov dolárov
VH1/World Of Wonder, reprofoto YouTube
  • V súčasnosti je RuPaul najznámejšou a najbohatšou drag queen na svete
  • Jeho cestu k sláve poznačilo náročné detstvo aj drogy
  • Majetok 62-ročného umelca odhadujú na 60 miliónov dolárov

RuPaul Andre Charles sa narodil do čias, kedy by ťa polícia v New Yorku zatkla za to, že máš na sebe menej ako tri kusy oblečenia. Prezliecť sa za ženu bolo dokonca vo vtedajšej konzervatívnej Amerike trestným činom.

Pred šiestimi desaťročiami sa dalo len ťažko predstaviť, že by sa mohol takmer dvojmetrový muž, ktorý si zarába na živobytie prezliekaním sa za ženu, navyše homosexuál, stať celosvetovo známou značkou.

RuPaulovi sa to predsa len podarilo. Minulý rok si prevzal za svoju reality šou RuPaul’s Drag Race už 11. cenu Emmy, čím sa stal najúspešnejším černošským umelcom na svete v histórii televíznej zábavy.

Formát sa za 14 rokov existencie predal do 11 krajín sveta, a to nie je zďaleka všetko. RuPaulovi sa za ten čas podarilo okolo dragu doslova na zelenej lúke vybudovať nový — miliónový — biznis segment.

V Amerike a Británii organizuje stretnutia fanúšikov DragCon, vydáva knihy, predáva merch aj single zo svojich 13 albumov, licencie na výrobu svojej šou a najnovšie i čokoládu. Jeho majetok v súčasnosti odhadujú na 60 miliónov dolárov, je najznámejšou a najbohatšou drag queen na svete. Jeho cestu k bohatstvu a sláve však poznačilo smutné detstvo, problémy s drogami aj bezdomovectvo.

Šialení sedliaci

RuPaul bol jediným synom spomedzi 4 detí, ktoré sa narodili Ernestine a Andrewovi Charlesovcom. Jeho matka pred pôrodom navštívila vešticu, ktorá jej povedala, že jej syn je predurčený na „veľké veci“, a preto mu má dať také meno, ktoré sa bude vynímať vo svetle reflektorov a v novinových titulkoch. „Bude z neho hviezda,“ povedala Ernestine podľa News24. „Pretože na svete neexistuje iný človek s takým menom.“

U Charlesovcov však nebolo všetko v poriadku. RuPaul svoje detstvo v slnečnej Kalifornii popisuje ako život vo „vojnovej zóne“: „Moji rodičia boli šialení sedliaci z Lousiany, ktorí sa zamotali do vzájomnej divokej psychodrámy,“ povedal RuPaul. Násilné hádky boli doma na dennom poriadku.

Keď mal RuPaul 7 rokov, jeho rodičia sa rozviedli. Priznáva, že kvôli tomu musel dospieť rýchlo aj to, že jedným zo zlomových momentov v jeho živote bol vzťah s otcom, ktorý rodinu po rozvode opustil. V rozhovore pre NPR spomína na časy, kedy spolu so sestrami naivne čakali doma na verande na otcov návrat: „Veľká časť mojej osobnosti je zabalená do tohto jedného momentu. Je to konštantný zdroj bolesti, ale tiež znovuzrodenia,“ povedal.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: News24, NPR,  Faroutmagazine, The Guardian, Huff Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie