USA oznámili, že do stavu „zvýšenej pohotovosti“ uvádzajú pre situáciu na Ukrajine 8 500 svojich vojakov

  • Európski lídri po rokovaní s Bidenom potvrdili jednotný postup voči Moskve
  • Rokovania sa zúčastnili aj lídri NATO
Joe Biden
SITA/AP, Susan Walsh
  • Európski lídri po rokovaní s Bidenom potvrdili jednotný postup voči Moskve
  • Rokovania sa zúčastnili aj lídri NATO

Redakcia Startitup aktualizovala nadpis.

Spojené štáty majú s európskymi spojencami v otázke ruskej hrozby voči Ukrajine jednotný postoj.

Po videodiskusii s európskymi lídrami to oznámil v pondelok večer americký prezident Joe Biden, píše agentúra AFP.

Mali sme veľmi dobré stretnutie,“ povedal Biden po zhruba 80-minútovej videokonferencii s tým, že v otázke Ukrajiny medzi spojencami panuje „absolútna jednota“. Kancelária britského premiéra Borisa Johnsona po pondelňajších rozhovoroch uviedla, že „lídri sa vzhľadom na rastúcu ruskú hrozbu zhodli na dôležitosti medzinárodnej jednoty“.

USA uvádza do stavu pohotovosti 8 500 vojakov 

Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza je na Rusku, aby viditeľne „deeskalovalo napätie“. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zasa varoval pred „vážnymi následkami“, ak dôjde k „akejkoľvek ďalšej agresii“ Moskvy proti Ukrajine. Spomínaného videohovoru sa zúčastnili aj lídri NATO, Francúzska, Talianska, Poľska a Európskej únie.

zdroj: TASR/AP

Spojené štáty tiež v pondelok oznámili, že do stavu „zvýšenej pohotovosti“ uvádzajú pre situáciu na Ukrajine 8 500 svojich vojakov. Washington upozornil, že Rusko „momentálne neplánuje deeskaláciu“ situácie.

Podľa amerického ministerstva obrany však k prípadnému nasadeniu týchto vojakov dôjde iba vtedy, ak sa NATO rozhodne aktivovať tzv. sily rýchlej reakcie, alebo ak sa zmení situácia na ukrajinských hraniciach, pri ktorých sa hromadia ruskí vojaci.

USA nasadením vojakov do „zvýšenej pohotovosti“ chcú predovšetkým uistiť svojich spojencov. Podľa hovorcu amerického rezortu obrany Johna Kirbyho Washington neplánuje nasadiť týchto vojakov na Ukrajinu.

Napätie medzi Ruskom a krajinami západného bloku v posledných týždňoch vzrástlo v súvislosti s presunmi ruských jednotiek k hraniciam Ukrajiny. Moskva však akékoľvek tvrdenia o plánovaní invázie na Ukrajinu odmieta.           

Česká Vláda plánuje schváliť dodanie munície Ukrajine

Česká vláda plánuje schváliť dodávku munície pre Ukrajinu. Pre spravodajský portál iDNES.cz to povedal premiér Petr Fiala. Úmysel Česka darovať Ukrajine delostreleckú muníciu už skôr avizovala ministerka obrany Jana Černochová.

„Komunikujeme s ukrajinskou stranou a celú vec bude priebežne sledovať a vyhodnocovať krízový štáb ministerstva zahraničia. Ak bude treba, budú nasledovať aj ďalšie kroky,“ povedal Fiala.

Černochová na spoločnom tlačovom brífingu s ministrom zahraničia Janom Lipavským uviedla, že Česko chce dodať delostreleckú muníciu kalibru 152 mm a bol by to dar. Dodávky chce uskutočniť čo najskôr. V prípade ruského útoku na Ukrajinu je Česko pripravené podporiť sankcie voči Moskve.

Praha sa tiež zatiaľ nechystá evakuovať svojich občanov a diplomatov z Ukrajiny. „Sme pripravení urobiť nevyhnutné kroky na ochranu našich zamestnancov a občanov Českej republiky, ktorí sa na území Ukrajiny nachádzajú. Za týmto účelom na utorok zvolávame krízový štáb. Už teraz sa k situácii na Ukrajine schádza pracovná skupina každý deň,“ vyjadrila sa pre iDNES.cz hovorkyňa rezortu zahraničia Lenka Do.

Briti sťahujú časť zamestnancov z ambasády v Kyjeve

Veľká Británia začala v súvislosti s hrozbou ruskej invázie sťahovať zamestnancov z ambasády v ukrajinskom Kyjeve. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Úrady síce údajne nezaznamenali žiadne konkrétne hrozby namierené proti britským diplomatom, no približne polovica zamestnancov, ktorí pracujú v Kyjeve, sa vráti do Británie.

Spojené štáty už podnikli podobné kroky s tým, že invázia môže prísť „kedykoľvek“, no zamestnanci Európskej únie zatiaľ zostávajú na mieste.

BBC pritom podotýka, že kroky oboch krajín sa zdajú byť preventívne a za uplynulých 24 hodín sa podľa nich nestalo nič, čo by tieto rozhodnutia mohlo spôsobiť.

Zamestnanci pracujúci na veľvyslanectve Európskej únie zatiaľ zostanú na svojich miestach, reagoval šéf európskej diplomacie Josep Borrell s tým, že nechce „dramatizovať“ napätie.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá