Mimoriadny úspech: Organizáciu, ktorá úspešne expanduje do „zlatého trojuholníka“, riadi aj Slovák

  • Vzdelávací program Nucleate dosiahol úspech v USA
  • Teraz bude fungovať aj v Londýne, Oxforde či Cambridge, teda v „zlatom trojuholníku“
nucleate
Logo Nucleate UK a Miroslav Gašparík, Twitter/@NucleateHQ, Miroslav Gašparík
  • Vzdelávací program Nucleate dosiahol úspech v USA
  • Teraz bude fungovať aj v Londýne, Oxforde či Cambridge, teda v „zlatom trojuholníku“

Nucleate je najväčší neziskový svetový vzdelávací program, ktorý je vedený poprednými študentmi z Oxfordu, Harvardu či MIT. Tí bezplatne poskytujú vzdelávanie tým, ktorí chcú budovať biotechnologické biznisy. 

Nucleate tak podporuje jednotnú medzinárodnú komunitu biopodnikateľov, ktorí majú pobočky takmer po celom svete. Súčasťou tohto programu je aj Slovák Miroslav Gašparek, ktorý zastáva riadiacu funkciu v Nucleate v Spojenom kráľovstve. 

Neziskový biotechnologický urýchľovací program zaznamenal obrovský úspech v USA, a tak sa rozširuje aj v rámci takzvaného zlatého trojuholníka Londýn, Oxford a Cambridge. 

Poskytnuté vzdelanie

Počas tohto roku je cieľom Nucleate UK spustiť už na jeseň unikátny biotechnologický akceleračný program. Ako informuje portál BusinessWeekly, program má poskytnúť ďalšiu potrebnú podporu podnikateľom, ktorí pracujú v oblasti biologických vied. Pomáha im spojiť sa s najlepšími svetovými mentormi, získavať kapitál od špičkových investorov a budovať firmy – jednoducho ich učí, ako na to.

podnikanie
zdroj: Unsplash/Tyler Franta - Ľudia by radi aj po pandémii pracovali flexibilne a najviac im vyhovuje hybridný model práce.

Logo

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Nucleate na svojej webovej stránke uvádza, že jej primárny cieľ je vzdelávací. Výskumníkom sa snažia poskytnúť už v ranom štádiu kontakty, zdroje či zručnosti, ktoré následne môžu efektívne využiť vo svojich biologických startupoch. 

Svoj vlajkový urýchľovač overila organizácia Nucleate za posledné štyri roky v 10 mestách po celých Spojených štátoch, a to vrátane San Francisca, Houstonu, New Yorku a Bostonu. 

Rozširovanie pobočiek

Programom od jeho vzniku prešlo celkom 107 spoločností, ktorým sa podarilo získať viac ako 152 miliónov dolárov. Využili ich na vývoj nových technológií objavovania liekov (Manifold Bio), mikrobiálych hnojív (Ivu Biologics) a sekvenovania proteínov (Glyphic Biotechnologies).

Po tom, ako sa Nucleate rozšírila v USA, sa z nej stala najväčšia nezisková medzinárodná vzdelávacia organizácia pre mladých podnikateľov. 

V súčasnosti však Nucleate UK plánuje spustiť svoje pobočky v Spojenom kráľovstve. „Verím, že Nucleate UK má potenciál transformovať podnikateľské prostredie v oblasti biotechnológií v Spojenom kráľovstve,“ povedal Miro,  ktorý je Managing Directorom Nucleate v Spojenom Kráľovstve, spolu so svojím kolegom z Oxfordu, Jamesom Bayneom.

„Nucleate má podporu tých najlepších investorov z Bostonu, Sillicon Valley či z Londýna. Našimi mentormi sú tí najlepší akademici z Harvardu či Oxfordu, hovorí pre Startitup Miro Gašparek.

Špičkový program

Vedúci tím, ktorý sa nachádza v Spojenom kráľovstve, zahŕňa riaditeľku prevádzky a kandidátku MPhil na University of Cambridge Stephanie Avraamides a riaditeľa stratégie a kandidáta na bakalárske štúdium na University of Cambridge Abhimanyu Gowda.

podnikanie
zdroj: Unsplash/@burst

V súčasnosti prijíma organizácia prihlášky do svojho inauguračného sedemmesačného programu bez vlastného kapitálu s názvom Activator. Ten je určený pre Britániu, pričom má každý jeho účastník možnosť zúčastniť sa množstva workshopov, stretnúť sa s potenciálnymi spoluzakladateľmi či získať mentorstvo od popredných vedcov z odvetvia, akademikov či investorov. 

Okrem toho budú účastníci vybavení množstvom výhod, ako napríklad štipendiá, bezkonkurenčná sieť či vynikajúca právna podpora. Program na Slovensku zatiaľ dostupný ešte nebude.

„Spomínaný Activate program je určený pre študentov a firmy v Británii. Bohužiaľ, na Slovensku nebude dostupný určite ešte niekoľko rokov, ale raz sa snáď dostaneme aj tam,“ hovorí Miro Gašparek.

Zatiaľ sa preto snažím rozvíjať biotechnologické prostredie na Slovensku inými spôsobmi: napríklad mentoringom, alebo prostredníctvom svojho startupu,” zakončil.

Zdroje: BusinessWeekly, Nucleate

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá