Mimozemský život v Slnečnej sústave je reálny, NASA našla spôsob, ako ho nájsť

  • Pod ľadovým povrchom v oceánov mesiaca Europa môže existovať mimozemský život
  • Dostať sa k nemu však nie je jednoduché
jupiterov mesiac europa
Oceán na jupiterovom mesiaci Europa, Pixabay/ChristianBodhi
  • Pod ľadovým povrchom v oceánov mesiaca Europa môže existovať mimozemský život
  • Dostať sa k nemu však nie je jednoduché

Je iba málo miest v Slnečnej Sústave, kde by mohol existovať život. Pravda, okrem planéty Zem, na ktorej sa to ale veľmi rýchlo mení. Vedci vytipovali niekoľko telies, na ktorých by mohli existovať jednoduché mikroorganizmy. Sľubne vyzerajú horné vrstvy atmosféry Venuše, ostrovčeky s tekutou vodou na Marse, ale hlavne oceány pod ľadom mesiaca Europa planéty Jupiter. Práve Europe dávajú mnohí najväčšiu šancu, no nie je tak jednoduché overiť existenciu mimozemského života na tak vzdialenom telese.

Pristáť na Europe so sondou je jedna vec. To by NASA či ESA určite zvládla. Ale dostať sa cez kilometre ľadu a získať tak prístup k oceánu je oveľa väčší problém. Vedci si síce robia nádeje a chcú analyzovať zloženie vody, ktorá tryská z pólov mesiaca až do vesmíru, ale aj k tomu ešte máme ďaleko.

Dal by si peniaze pre ESA aby poslali sondu pod do oceánov Europy a hľadala tak mimozemský život?

NASA objavila skvelý nástroj na analyzovanie ľadu mesiaca Europa

Pozornosť NASA však upútalo jemné svetielkovanie ľadu Europy. Vydáva svetlo v časti spektra, ktoré nie je viditeľné ľudským okom. Je pravdepodobné, že ide o rádioaktívne častice z Jupitera a jeho mesiaca IO, ktoré boli urýchlené silným magnetickým poľom a nakoniec sa dostali do ľadu.

Podľa výskumu publikovaného v pondelok v časopise Nature Astronomy takéto častice v ľade svetielkujú. Po zmrazení zmesi vody a rôznych solí na teplotu blízku absolútnej nule (-273,15 °C) pozorovali rovnaké svetielkovanie a jeho vlnová dĺžka sa menila v závislosti na zložení zmrazenej zmesi. Našli tak spôsob, ako zistiť, čo sa nachádza v ľade na Europe a rozhodnúť, či sú v ňom prvky a zlúčeniny potrebné pre vznik života.

NOVÝ VÝSKUM: Ak sa nespamätáme, za pár rokov zomrú miliardy ľudí a spoločnosť sa rozpadne

Prvé zmysluplné výsledky čakajme až o niekoľko rokov

Je tu však jeden problém. Tento ľad takmer určite obsahuje oveľa zložitejšie zlúčeniny, než obyčajné soli, ktoré sa zatiaľ testovali. Zisťovanie zloženia Europy teda bude skutočná alchýmia a potrvá roky, než tento výskum prinesie prvé ovocie.

Tak či onak, momentálne ide o najlepší spôsob, ako analyzovať tento ľadový mesiac a zistiť, čo sa v ňom nachádza. Tento nástroj síce pravdepodobne samotný život neodhalí, no vytvoríme si vďaka nemu oveľa lepší obrázok o mesiaci a pomôže nám to pripraviť misiu, ktorá sa skutočne dostane pod povrch, prípadne rozhodnúť, či sa to vôbec oplatí.

Zdroje: go.skimresources.com, futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech