Minister Budaj zaťal do živého. Má plán na odstrel nebezpečných medveďov na Slovensku

  • Šéf envirorezortu Ján Budaj chce, aby problémové medvede nestrieľali poľovníci, ale špeciálny zásahový tím, ktorý najskôr používa preventívne opatrenia, odplašovanie
  • Dosiahnuť by sa tak malo to, že by boli lovené len problémové jedince, a to priamo na miestach, kde spôsobujú konflikty s človekom
medved Ján Budaj
TASR/Jakub Kotian,František Iván
  • Šéf envirorezortu Ján Budaj chce, aby problémové medvede nestrieľali poľovníci, ale špeciálny zásahový tím, ktorý najskôr používa preventívne opatrenia, odplašovanie
  • Dosiahnuť by sa tak malo to, že by boli lovené len problémové jedince, a to priamo na miestach, kde spôsobujú konflikty s človekom

Minister životného prostredia Ján Budaj najnovšie pripustil odstrely medveďov len v prípadoch, keď odborníci identifikujú konkrétnych jedincov, ktoré stratili plachosť a stanú sa pre ľudí nebezpečnými. 

„Na ministerstve pod mojím vedením vôbec nebudeme brániť tomu, aby sa chránilo obyvateľstvo pred medveďmi. Takéto medvede, ktoré už nie sú schopné žiť v prirodzenom prostredí, by boli príliš veľkým rizikom,“ uviedol počas návštevy mesta Vysoké Tatry.

Zároveň oznámil, že envirorezort prestane zverovať schválený odlov medveďov poľovným združeniam. Na starosti to bude mať špeciálny zásahový tím v rámci Štátnej ochrany prírody SR. 

Vedci vypočítali, kedy vyhynie vzácna šelma. Ak sa zapojí celá spoločnosť, existuje nádej na jej záchranu

„Ak (poľovníci) lákali medvede do kolízií s obyvateľstvom, a v niektorých prípadoch nemám pochybnosť, že k tomu dochádzalo, len preto, aby potom vďaka medializácii a rozhorčeniu obyvateľstva dosiahli výnimku na lov medveďa, tak táto motivácia by mala skončiť,“ vyhlásil. 

Lákanie šeliem rôznymi potravinami do blízkosti ľudských sídiel zo strany niektorých poľovníkov označil minister za trestnú činnosť s ohrozením obyvateľstva.

Bezpečnosť ľudí považuje Budaj za prvoradú, čomu bude prispôsobená aj práca špecializovaného tímu štátnej ochrany prírody. Ten bude vyzbrojený novou technikou a muníciou schopnou aj farebného označovania zvierat. Medvede, ktoré sa dostávajú do blízkosti ľudí, tak budú efektívne monitorované.

Problém výskytu medveďov v ľudských sídlach vo Vysokých Tatrách súvisí podľa ministra so stále nedostatočným zabezpečením odpadu. Uviedol, že veľká časť kontajnerov ostáva nechránená, a to napriek finančnej podpore z envirofondu a vládnej dotácie z minulosti. 

Vyhadzovanie množstva potravín, a k tomu ešte na nezabezpečených miestach, označil za pozvánku pre medvede, možné kolízie s nimi si tak človek spôsobuje sám. 

„Apeloval som na vedenie mesta Vysoké Tatry, aby prijali nové VZN smerom k hospodáreniu s odpadmi hotelov a reštauračných zariadení,“ povedal po rokovaní so zástupcami samosprávy.

Otázkou podľa neho je aj to, či návštevnosť turistov vo Vysokých Tatrách nie je už „za hranicou“, za ďalší faktor považuje pestovanie energetických plodín v daných oblastiach, na ktoré si medvede navykli a prispievajú k rastu ich populácie. 

„Chceme sa vrátiť k rovnováhe, chcem garantovať taký manažment medveďa hnedého, ktorý uchová tento druh naďalej v dobrej kondícii, ktorý ale zároveň zmenší riziko kolízií týchto šeliem s obyvateľstvom,“ povedal.

Podľa ochranárov by išlo o naozajstný posun. „Odstrel medveďov na krmoviskách poľovníkmi, ako to bolo doteraz, je omnoho menej adresný, pretože sa nemusí zastreliť práve problémový jedinec, často sa čaká kým má medveď ‚’správnu srsť, kým príde solventný strelec, prikrmovanie učí medvede na potravu od ľudí. Odňať poľovníkom úplne možnosť loviť medvede ale vyvolá také tlaky zo strany poľovníkov, že to najskôr prekvapí aj samotného ministra. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne,“ myslí si ochranár Erik Baláž.

Podľa poľovníkov sme krajinou s najvyššou hustotou populácie medveďa na svete

Slovenská poľovnícka komora (SPK) žiada ministra životného prostredia Jána Budaja, aby prehodnotil svoj postoj k povoleniu odstrelu medveďa hnedého. SPK to uviedla v oficiálnom stanovisku.

Podľa poľovníkov sú medvede na Slovensku premnožené a čoraz častejšie dochádza k ich zatúlaniu sa do intravilánov miest. Šéf envirorezortu vo svojich verejných vyhláseniach označil poľovníkov za tých, „ktorí by si na medvede radi zastrieľali“. SPK sa voči takýmto vyhláseniam ostro ohradzuje.

Podľa SPK je Slovensko krajinou s najvyššou hustotou populácie medveďa na svete. Na tisíci kilometrov štvorcových krajiny sa podľa stránky nature.com na Slovensku vyskytuje 77 medveďov.

„V rebríčku tiež zastávame druhé miesto na svete v počte útokov medveďa na človeka. V minulom roku boli zaznamenané tri útoky dokončené a 38 nedokončených. V roku 2020 je už zaznamenaných päť dokončených útokov. To, že u nás ešte medveď nikoho neusmrtil, je výsledok len toho, že takmer celé územie Slovenska je pokryté mobilnou sieťou a zranený si môžu privolať rýchlu pomoc kdekoľvek,“ uviedla SPK v stanovisku.

Bývanie v Bratislave je drahé a architekt viní mesto: Cesty a križovatky si zaplatia ľudia cez byty

O potrebe preriedenia populácie medveďa hnedého regulovaným odstrelom podľa poľovníkov hovoria aj štatistiky mesta Vysoké Tatry. Kým v roku 2015 sa medvede v intraviláne Vysokých Tatier vyskytli 248-krát, v roku 2019 zaznamenali 959 medvedích návštev v intraviláne. SPK preto od ministerstva životného prostredia požaduje, aby prestal osočovať poľovníkov a prehodnotil svoj postoj k odstrelu medveďa hnedého. 

V prípade zachovania si súčasného postoja by za prípadnú ujmu na zdraví a živote občanov podľa SPK mal minister Budaj prevziať osobnú zodpovednosť. SPK verí, že bude mať možnosť celú záležitosť prerokovať so šéfom envirorezortu osobne.

„Nikto z poľovníkov nemá záujem „si zastrieľať na medvede“. Poľovníci, naopak, uvedomujúc si svoje postavenie v spoločnosti, hľadajú efektívne riešenie v prospech bezpečnosti všetkých občanov,“ dodala komora v stanovisku.

Zdroje: MŽP, SPK

Najnovšie videá

Trendové videá