Vedci vypočítali, kedy vyhynie vzácna šelma. Ak sa zapojí celá spoločnosť, existuje nádej na jej záchranu

  • Medveď biely sa stal symbolom dôsledkov globálneho otepľovania, hrozí mu vyhynutie
  • Už predchádzajúce štúdie predpokladali vymretie šelmy. Najnovšia štúdia ukázala, kedy sa tak stane, ak ľudstvo nepodnikne potrebné kroky
Medvede biele
Timothy Floyd/Polar Bears International
  • Medveď biely sa stal symbolom dôsledkov globálneho otepľovania, hrozí mu vyhynutie
  • Už predchádzajúce štúdie predpokladali vymretie šelmy. Najnovšia štúdia ukázala, kedy sa tak stane, ak ľudstvo nepodnikne potrebné kroky

Pre globálne otepľovanie hrozí vzácnej šelme vymretie už na konci storočia.

Koncom storočia už možno nebude existovať populácia medveďa bieleho v dôsledku globálneho otepľovania, ktoré zmenšuje ľadovú plochu prirodzeného územia medveďov.

Vedecká štúdia Univerzity Toronto Scarborough zverejnená v časopise Nature Climate Change pracuje s dvoma verziami vývoja globálneho otepľovania a jeho dôsledkov na populáciu medveďa bieleho. Výsledky všetkých variant sú pre populáciu šeliem nepriaznivé. Medveďom hrozí výrazné zmenšenie populácie alebo až úplné vymretie.

Problémom pre medvede je zmenšujúca sa ľadová plocha na Arktíde, ktorá sa roztápa na jar a v lete a opäť zamŕza cez zimu. V niektorých oblastiach Arktídy ľad prestal opäť zamŕzať, v porovnaní s rokmi 1981 až 2010 Arktída prišla o 13 % ľadovej plochy.

Menšia ľadová plocha znamená problém pre medvede, ktoré musia putovať ďalej za obživou, niekedy až na časť kontinentu, kde majú nižšie možnosti obživy a sú tak vystavené dlhšej dobe bez prijímania potravín. Medvede tak prijímajú menej energie z menšieho príjmu potravy a viac ich spotrebujú na cestovanie, prakticky medvede budú umierať od hladu.

Ak sa ľadová plocha zmenší, problém nebude len pri obžive, ale aj hľadaní partnera a výžive mláďat.

Hľadaním partnera na väčšie vzdialenosti medvedica minie drahocennú energiu, ktorej potom bude mať málo pri starostlivosti o mláďatá, čo môže ovplyvniť pokles populácie.

„Mláďaťa nebudú prežívať, síce sa narodia, ale samice nebudú mať dostatok telesného tuku, aby mohli produkovať mlieko, aby prežili cez obdobie bez ľadu,“  povedal pre BBC šéf vedcov v organizácii Polar Bears International Steven Amstrup.

zdroj: Twitter/ Polar Bears International

Na záchrane medveďov sa musí podieľať celá spoločnosť

Prvý najhorší scenár počíta s vymretím šeliem v roku 2100 pri súčasnom stave emisií, teda bez žiadnych obmedzení, ktoré sú plánované do budúcnosti v Parížskej klimatickej dohode. Teplota by sa zvýšila o 3,3 °C do konca storočia. 

Druhá verzia pracuje so znížením emisie už v roku 2040, tento variant by mohol zachrániť populáciu medveďov, ale čakal by ich tiež výrazný pokles počtu jedincov. Teplota by sa zvýšila o 2,4 °C na konci storočia. 

Najlepšia by bola verzia, ktorá nebola zahrnutá, a to, že zasiahne celá spoločnosť a zníži emisie pod dohodnutú hranicu ešte skôr ako v druhom variante.

Tesco bude na Slovensku ešte viac eko. Štýlové oblečenie z PET fliaš je len začiatok

„Trajektória, na ktorej sa práve nachádzame, nie je dobrá, ale ak spoločnosť zasiahne, máme čas na záchranu ľadových medveďov. A ak sa nám to podarí, budeme z toho prosperovať zvyšok nášho života na zemi,“ uviedol Amstrup.

Vedci už teraz označujú medvediu populáciu na hranici prežitia. V súčasnosti žijú šelmy v 19 subpopuláciach, od Aljašky po Sibír, ich populácia v celej Arktíde je zhruba odhadovaná na 25 000 jedincov. Problém vyhynutia populácie si uvedomujú aj niektorí politickí lídri, najväčším ochrancom medveďa bieleho je ruský prezident Vladimír Putin, ktorý sponzoruje viaceré programy na jeho ochranu.

Zdroje: New York Times, Nature Climate Change, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá