Šimkovičovú pohoršil obraz vystavený v Slovenskom rozhlase. Pre „dvoch mužov“, pripravuje legislatívne zmeny

  • Martina Šimkovičová je pobúrená z obrazu s LGBT tematikou
  • Tvrdí, že v tejto oblasti pripravuje legislatívne zmeny
ministerka kultúry Martina Šimkovičová
TASR/Martin Baumann
  • Martina Šimkovičová je pobúrená z obrazu s LGBT tematikou
  • Tvrdí, že v tejto oblasti pripravuje legislatívne zmeny

Nová ministerka kultúry Martina Šimkovičová si stihla umeleckú obec pohnevať už niekoľkokrát. Jej kontroverzné názory tentokrát zasiahli aj do výberu diel, ktoré vystavuje Slovenský rozhlas. 

Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase. Ako informoval denník Nový Čas, ide o obraz zobrazujúci dvoch mužov od slovenského umelca Andreja Dúbravského. Obraz vystavený v priestoroch verejnoprávneho rozhlasu šéfka rezortu kultúry kritizovala vo vysielaní televízie Slovan.

Kritika smerovala i na to, že obraz je vystavený v predvianočnom období. Šimkovičová avizuje prípravu legislatívy, ktorá by umožnila vyrovnať sa s podobnými záležitosťami.

Nejde len o predmetný obraz, ale i podnety, ktoré nedávno riešila a zamietla ako neopodstatnené Rada pre reklamu, a ktoré sa týkali reklamy údajne zobrazujúcej homosexualitu. Ministerka konštatovala, že tieto veci rieši, pretože podnety i s otázkami, čo môže urobiť, dostáva vo veľkých počtoch.

Uviedla tiež, že to vyrušuje aj ju samotnú a hnevá ju, že ako ministerka na to nedokáže vplývať. Tvrdí, že legislatívne zmeny sú v štádiu prípravy a považuje za potrebné, aby jej rezort mal väčšie kompetencie vplývať na tieto veci.

Samotný Dúbravský, ktorého diela vystavuje napríklad Slovenská národná galéria a ktorý momentálne pripravuje výstavu v New Yorku, sa pre Nový Čas vyjadril, že ministerkine názory ho znepokojujú. Poznamenal ale, že Šimkovičovej vyjadrenia s ním nič nerobia a dúfa, že počas svojho pôsobenia vo funkcii stihne strpčiť život čo najmenšiemu počtu ľudí pôsobiacich v kultúre. Zdôraznil tiež, že kým umelecké diela, vrátane tých jeho, ostanú uchované pre budúce generácie, na ľudí, ktorí stavajú svoju kariéru na šírení nenávisti a rozoštvávaní, sa rýchlo zabudne.

Projektový manažér Galérie Slovenského rozhlasu a kurátor výstavy Ivan Jančár považuje za nešťastné, ak by im niekto bral umeleckú slobodu a vnucoval, čo môžu a čo nie. Zdôraznil tiež, že predmetný obraz nie je pornografický, no niekomu asi môže prekážať, že je na ňom homosexuálny pár. Dodal však, že mu nezišlo na um, či by ho z daného dôvodu mohol alebo nemohol vystavovať. Zároveň uviedol, že výstava sa už skončila, a teda nebola predvianočná.

Minulý týždeň sa pritom ministerka kultúry Martina Šimkovičová zúčastnila na zasadnutí rady EÚ pre kultúru v Bruseli. Hlavnou témou rokovania ministrov členských štátov EÚ bolo zlepšenie pracovných podmienok umelcov a iných profesionálov v kultúre.

„Ak vnímame kultúru ako základný verejný statok, tak na národnej aj európskej úrovni musíme zabezpečiť dôstojné podmienky pre rozvoj umenia a kultúry takým spôsobom, aby sme v kultúre a kreatívnych odvetviach nielen udržali tých, ktorí v nich už pôsobia, ale tiež predostreli budúcim umelcom a profesionálom v kultúre dlhodobo udržateľnú, jasnú a zrozumiteľnú víziu,“ uviedla vo svojom prejave ministerka Šimkovičová

Zároveň poznamenala, že vláda Slovenskej republiky vo svojom programovom vyhlásení zdôrazňuje dôležitosť zlepšenia sociálneho postavenia kultúrnych pracovníkov. Popri hlavnej téme, ktorou bolo zlepšenie pracovných podmienok umelcov a iných profesionálov v kultúre, Rada EÚ zároveň schválila aj Závery Rady o posilnení kultúrneho a kreatívneho rozmeru európskeho video herného sektora.

Zdroje: SITA, TASR, Nový Čas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá