Umelci o novej ministerke kultúry: „Raz vyhrá boj ona, raz kultúrna obec. Bude to veľmi trápne a ponižujúce,“ udreli

  • Ministerka kultúry je známa kontroverznými názormi a hviezdi na dezinfoscéne
  • Hečko, Javorská, Fvck_Kvlt a mnohí ďalší reagujú na novú šéfku rezortu
Martina Šimkovičová, Zuzana Čaputová
TASR/Martin Baumann
  • Ministerka kultúry je známa kontroverznými názormi a hviezdi na dezinfoscéne
  • Hečko, Javorská, Fvck_Kvlt a mnohí ďalší reagujú na novú šéfku rezortu

Novou ministerkou kultúry sa stala Martina Šimkovičová (SNS). Nominácia bývalej hviezdy Markízy, exposlankyne za Sme rodina a tváre konšpiračnej proruskej TV Slovan, na funkciu šéfky rezortu kultúry sa stretla s ostrou kritikou verejnosti. 

Ešte predtým sa pri tomto poste skloňovalo meno Tomáša Tarabu (SNS), ktorý sa v roku 2020 dostal do parlamentu na kandidátke extrémistickej ĽSNS. Proti možnej nominácii Tarabu na tento post sa však mnohí umelci vzbúrili a proti jeho vymenovaniu vznikla aj petícia, ktorú za krátky čas podpísalo viac než 15 000 ľudí. Neskôr Taraba uviedol, že o funkciu nemá záujem. 

Šimkovičová sa v stredu 25. 10. 2023 napokon stala šéfkou rezortu kultúry, Tomáš Taraba sa ujal funkcie ministra životného prostredia. Množstvo umelcov a zástupcov kultúrnej obce Šimkovičovej nomináciu vnímalo ako „šokujúcu“ či „neprijateľnú“. Startitup tak zisťoval, ako slovenskí umelci vnímajú novú šéfku na rezorte kultúry a čo jej vymenovanie môže znamenať pre našu kultúru.

Producent Hečko: Nominanti novej vlády sú vizitkou tejto krajiny, nie je to pekný pohľad

„Nominanti novej vlády sú vizitkou tejto krajiny. Nie je to pekný pohľad,“ hovorí pre Startitup filmový producent a scenárista Maroš Hečko. Producent, ktorý stojí aj za úspešnou snímkou Invalid, situáciu nevidí práve ružovo.

„Bude záležať na tom, akými ľuďmi sa pani Šimkovičová obklopí, podľa toho bude vyzerať aj demolácia v kultúre a ako rýchlo prebehne,“ odpovedá na otázku, aký dopad môže mať nová ministerka na slovenskú kultúru.

Maroš Hečko
zdroj: Startitup/Nikol Pápayová

Hečko bol v rokoch 2012 – 2017 taktiež šéfdramaturgom Rádia FM, venuje sa aj hudbe a je autorom kníh ako Pitbull Report či Ďalej na západ sa dá ísť len na východ.

Dramaturgička Javorská: Možno to budú stratené roky, ale tí, ktorí kultúru ozaj vytvárajú, nesmú nikdy prestať za ňu bojovať

„Ako väčšina kultúrnej obce som bola najskôr z nominácie Martiny Šimkovičovej za ministerku kultúry SR dosť šokovaná. Ale už sme si akosi zvykli, že okrem čestných výnimiek je post ministra kultúry pre väčšinu politických reprezentácií akési nutné zlo, kultúra je zväčša na chvoste záujmu,“ myslí si dramaturgička, scenáristka a pedagogička Kateřina Javorská.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Facebook/Martina Šimkovičová, Archív Startitup, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá