Neonacista, moderátorka milovaná konšpiscénou či „imitátor“ Štefánika. O voličov zabojujú bizarní kandidáti

  • Extrémistický spevák, „imitátor" Štefánika či bývalá moderátorská hviezda
  • V predčasných parlamentných voľbách zabojuje množstvo kurióznych kandidátov
Rafael Rafaj, Martina Šimkovičová, Biely odpor
Facebook/Naše Slovensko, TASR/Michal Svítok, Reprofoto:Youtube/ztrateny Blaho
  • Extrémistický spevák, „imitátor" Štefánika či bývalá moderátorská hviezda
  • V predčasných parlamentných voľbách zabojuje množstvo kurióznych kandidátov

Posledný septembrový deň sa ponesie v znamení udalosti, ktorá bude pre Slovensko niekoľko rokov doslova kľúčová. Tou udalosťou sú, samozrejme, predčasné parlamentné voľby. 

O job v parlamente chce zabojovať 2 728 potencionálnych zákonodarcov. Ako už u nás býva zvykom, nebudú chýbať ani skutočne bizarné či kontroverzné persóny. Niektoré z nich Startitup zmapoval v tomto článku, aktuálne ti prinášame „druhú várku“ kandidátov, ktorí však za svojimi kolegami v ničom nezaostávajú. 

Uhríkov neonacistický spevák

Tretiu priečku na kandidátke hnutia Republika obsadí Ondrej Ďurica. Ten je síce už od roku 2020 poslancom parlamentu (zvolený za ĽSNS) a aktuálne podpredsedom a hovorcom odídencov od Kotlebu. Avšak ešte dávno predtým bol slovenskej verejnosti známy ako spevák neonacistickej kapely Biely odpor.

Z mnohých jeho textov bolo cítiť rasizmus, xenofóbiu a homofóbiu. „Vyhlásme im neúprosný boj, každým nádychom musia trpieť. Hriech proti krvi a rase si zaslúži ten najukrutnejší trest,“ spieval pred rokmi súčasný poslanec Ďurica v piesni Hriechom proti rase. 

Na Ďuricovu extrémistickú minulosť upozornil v minulom roku v otvorenom liste aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku a jeho predseda Richard Duda. 

„‚Naše staré vlajky budú visieť vysoko a tie, ktoré zvesíme, utopíme hlboko.‘ Tento text piesne Armády bratov odkazuje na hymnu nacistickej NSDAP Die Fahne Hoch (Vlajky vysoko). Spieva ho poslanec Národnej rady a neonacistický spevák Ondrej Ďurica (hnutie Republika),“ píše v liste Duda.

„Práve pri tejto osobe sa nemusí nikto báť žaloby za poškodzovanie dobrého mena. Okresný súd Bratislava II v máji 2018 rozhodol, že je možné nazývať Ďuricu neonacistickým spevákom, keďže sa od svojej minulosti v kapele Biely odpor nikdy nedištancoval,“ vysvetľuje Duda.

Ondrej Ďurica
zdroj: TASR/Michal Svítok

Ďuricovu extrémistickú hudobnú minulosť hnutie Republika na svojom webe eufemizuje svojským spôsobom. „Mnohí ho poznajú ako dlhoročného textára a speváka slovenských piesní s národnobuditeľským charakterom,“ píše sa v profile podpredsedu na stránke hnutia.

Problémy so zákonom mal aj Ďuricov kolega Milan Mazurek, ktorý kandiduje na symbolickom 150. mieste kandidátky Republiky či Miroslav Suja, ktorý sa nachádza na 3. mieste. Mazurek bol v minulosti odsúdený za extrémizmus kvôli rečiam o Rómoch v žilinskom rádiu Frontinus.

Suja je obvinený zo zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Podpredseda Republiky mal kšeftovať s hnuteľným majetkom Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

„Oni sú zaujímaví pre niektorých ľudí, ktorí túžia po jednoduchých riešeniach komplikovaných problémov, práve krajná pravica to ponúka,“ hovorí pre Startitup politológ Radoslav Štefančík.

Podľa odborníka je aktuálne v našej spoločnosti mimoriadne veľa násilia. „Pravicoví extrémisti majú blízko aj k rozličným formám nedemokratických režimov, ktoré boli založené aj na násilí. Takéto strany potom istým voličom imponujú, volia ich a nakoniec ich posielajú do parlamentu,“ tvrdí politológ.

Imitátor Štefánika

Kandidátka Republiky okrem ľudí spájaných s extrémizmom, ukrýva aj množstvo zvláštnych postáv slovenskej politiky. Jednou z nich je niekdajšia pravá ruka expredsedu SNS Jána Slotu, Rafael Rafaj. Niekdajší dlhoročný spolupracovník SNS bol posledné roky na politickom dôchodku, avšak približne pred rokom sa Rafaj pridal k Republike.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Soundcloud/James Charles L9, Republika, Facebook/Židia na Slovensku, Facebook/Milan Uhrík, Facebook/Naše Slovensko, Denník N, Archív Startitup, Facebook/Andrej Danko, Facebook/Martina Šimkovičová, OĽANO, Pravda/blog, Pravda/blog

Najnovšie videá

Trendové videá