Ministerstvo zdravotníctva má na Slovákov tri prosby. Ak ich dodržíme, môžeme si s čistým svedomím užívať fitká aj terasy

  • Po niekoľkých mesiacoch si dnes ľudia budú môcť sadnúť na terasu reštaurácií a kaviarní
  • Taktiež sa otvárajú fitness centrá
  • Ministerstvo zdravotníctva však prosí ľudí o zodpovednosť, počet nových prípadov je stále relatívne vysoký
terasy reštaurácie koronavírus slovensko
TASR/Dano Veselský
  • Po niekoľkých mesiacoch si dnes ľudia budú môcť sadnúť na terasu reštaurácií a kaviarní
  • Taktiež sa otvárajú fitness centrá
  • Ministerstvo zdravotníctva však prosí ľudí o zodpovednosť, počet nových prípadov je stále relatívne vysoký

Dnes sa po niekoľkých mesiacoch otvárajú terasy a fitness centrá. Taktiež sa mení režim na hraniciach. Ministerstvo zdravotníctva na svojom Facebooku uverejnilo príspevok, v ktorom prosí ľudí o zodpovednosť.

„Napriek zlepšujúcej sa situácií, počet nových prípadov je stále relatívne vysoký a v nemocniciach je ešte stále veľa ľudí s ťažkým priebehom Covidu,“ píšu.

Ako pokračujú, prosia ľudí, aby poctivo nosili respirátor. Týka sa to najmä interiérov, kde je dôležité čo najviac vetrať. Taktiež je dôležité dodržiavať rozostupy a nezhromažďovať sa vo veľkých skupinách.

V exteriéri od 19. apríla už nie je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty, a to v prípade osôb, ktoré sú vzdialené najmenej 5 metrov od osôb, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti.

OPATRENIA SA POSTUPNE UVOĽŇUJÚ, ALE MÁME NA VÁS TRI PROSBY 🙏 Od dnešného dňa sa otvárajú terasy reštaurácií a otvárajú…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Pondelok 26. apríla 2021

Nie je určený presný počet osôb pri stole 

Podľa covidového automatu celé Slovensko zostáva od 26. apríla ešte v bordovej fáze, v 3. stupni varovania. Pozitívne je, že regionálne žiadny okres nie je čierny. V bordovej fáze je 22 okresov, červených je 52 a v ružovej fáze je päť okresov, uvádza MZSR.

V prípade terás neplatí podmienka 1 osoba na 15 štvorcových metrov, avšak medzi stolmi musí byť odstup najmenej 2 metre. Jedlá a nápoje je možné konzumovať len ak sedíš, pričom ich môže podávať iba obsluhujúci personál.

Tešíš sa na otvorené terasy?

Po každom zákazníkovi je nutná dezinfekcia jedálneho lístka, stolov, dotykových plôch vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel. „Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami a každú hodinu sa musia dezinfikovať,“ informuje MZSR.

Rúško či respirátor je možné dať dolu z tváre len na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov. Počas konverzácie teda má byť nasadené na tvári. Na vstup je tiež potrebný negatívny test, ktorý nie je starší ako 7 dní, prípadne výnimka z testu.

Cvičiť sa dá aj bez rúška

Okrem terás sa potešia aj športovci, pretože sa dnešným dňom otvárajú fitness centrá. Maximálna kapacita je však 6 zákazníkov, ktorí sa preukážu testom nie starším ako 7 dní či výnimkou z testu.

Podobne ako reštaurácie, aj hygienické zariadenia fitness centier musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami. Ako MZSR uvádza, je dôležité zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch.

Zároveň platí, že počas cvičenia nie je nutné mať prekryté horné dýchacie cesty, no odborníci to kvôli bezpečnosti odporúčajú.

fitness central koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Nové pravidlá pre pendlerov 

Okrem všetkého sa upravuje aj hraničný režim. Znamená to, že do skupiny pendlerov zo susedných štátov bez povinnosti karantény bude patriť širší okruh ľudí.

„Pripomíname, že naďalej platí zákaz vychádzania s určeným okruhom výnimiek,“ upozorňuje MZSR.

Taktiež sa predlžuje diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov z 30 na 100 kilometrov. Karanténa sa teda nebude vzťahovať na osoby, ktoré majú trvalý či prechodný pobyt na území susedného štátu do 100 kilometrov od otvoreného hraničného priechodu a pracujú na území Slovenska do 100 kilometrov od otvoreného hraničného priechodu.

Na zákaze vychádzania sa zatiaľ nič nezmenilo. Nákupný čas pre seniorov a ťažko zdravotne postihnuté osoby bude naďalej platiť od 9:00 do 11:00.

ZMENA REŽIMU NA HRANICIACH OD PONDELKA, VÝNIMKU Z KARANTÉNY BUDE MAŤ ŠIRŠÍ OKRUH OSÔB Úrad verejného zdravotníctva…

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 23. apríla 2021

Osoby, ktoré test nepotrebujú

Aj napriek tomu, že test je potrebný takmer všade, MZSR uvádza výnimky, ktoré test nepotrebujú. Sú to osoby očkovane mRNA vakcínou (napríklad Moderna, Pfizer/BioNtech), ak od očkovania uplynulo 14 dní po 2. dávke.

Taktiež do tejto skupiny patria osoby očkované vektorovou vakcínou (napríklad AstraZeneca), ktoré sú 4 týždne po 1. dávke. Test nepotrebujú ani osoby, ktoré prekonali koronavírus za posledných 180 dní.

Osoby, ktorých zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu, sa zaobídu aj bez neho. Podobne to je aj v prípade seniorov nad 65 rokov.

MZSR na záver svojho príspevku všetkým ďakuje za dodržiavaní uvedených pravidiel. „Prosíme, správajme sa naďalej zodpovedne. Staré dobre známe R-O-R je základ a keď môžete, zaregistrujte sa na očkovanie,“ dodávajú.

Zdroj: Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech