Ministri Korčok a Gröhling oficiálne odstúpili. Diplomaciu preberá Jaroslav Naď, školstvo dočasne povedie Eduard Heger

  • Prezidentka prijala demisiu Ivana Korčoka a Branislava Gröhlinga
  • Korčok kritizoval úpadok politickej kultúry, v politike podľa neho padajú všetky zábrany
  • Vo funkcii podpredsedu NRSR končí aj Milan Laurenčík
ivan korčok
TASR/Jakub Kotian
  • Prezidentka prijala demisiu Ivana Korčoka a Branislava Gröhlinga
  • Korčok kritizoval úpadok politickej kultúry, v politike podľa neho padajú všetky zábrany
  • Vo funkcii podpredsedu NRSR končí aj Milan Laurenčík

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes oficiálne prijala demisiu ministra Školstva Branislava Gröhlinga a zároveň aj ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. Rezort školstva dočasne povedie minister financií a dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger.

Rezort diplomacie dočasne povedie minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Podľa Korčoka „Lepšie koná ako rozpráva“. Premiér Igor Matovič na odovzdávaní demisií ministrov za SaS chýbal.

Minister zahraničia Ivan Korčok dnes odovzdal demisiu do rúk prezidentky SR. Do funkcie ho nominovala strana SaS ako nominanta, sám nie je členom strany. Potvrdil, že strana SaS odíde z vlády a prepúšťa všetky posty, demisiu už podali všetci ministri nominovaní práve SaS.

Situácia sa vyvinula tak, že moje ďalšie pôsobenie v tejto vláde nie je možné. Sas odchádza z vlády,“ povedal na brífingu pred podávaním demisie odchádzajúci minister. Dodal, že nechce vyvolať dojem, že aj keď strana, ktorá ho nominovala, odchádza z vlády, je on sám prilepený ku stoličke ministra. K odchodu SaS z vlády a prípadne aj z koalície sa podľa Korčoka má ešte dnes vyjadriť predseda strany SaS.

Ivan Korčok kritizoval aj úroveň politickej kultúry na Slovensku, ktorá bola už aj tak nízka a vláde Igora Matoviča sa nepodarilo zdvihnúť latku. „V politike padajú zábrany, nepáči sa mi to v politike. Toto do politiky nepatrí. Ľudia nechcú, aby sa im politici prihovárali takým ľudovým jazykom, akým hovoríme doma alebo niekde na pive. Čím je toho viac, tak ľudia politike rozumejú menej,“ dodal.

Ďalšia rana pre SaS

Podaním demisie ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) končí vo funkcii podpredsedu Národnej rady (NR) SR za SaS Milan Laurenčík. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák. Laurenčík bol náhradníkom v parlamente za neuplatňovaný poslanecký mandát Gröhlinga.

Aj touto cestou by som sa rád rozlúčil so všetkými kolegami v parlamente. Bolo mi cťou viesť schôdze Národnej rady SR. Nie vždy to bolo ľahké, keďže parlament je zložený aj z rôznych politikov, ktorí sa chceli len predvádzať pred kamerami,“ vyhlásil Laurenčík.

Koaličná kríza má ďalšiu obeť. Demisiu prezidentke zajtra podajú hneď dvaja ministri

Pripomenul, že v súčasnosti sme svedkami veľmi vypätej atmosféry v celej spoločnosti a cítiť to aj v parlamente. „Nepríjemné osobné urážky a konflikty medzi poslancami však neposkytujú reprezentatívny obraz našim voličom. Tak ako som aj počas vedenia schôdze apeloval na poslancov, prajem si aj teraz, aby do budúcna upustili od hádok a venovali sa v prvom rade svojej práci. Väčšiu politickú kultúru ukážeme jedine tak, že začneme sami od seba,“ uviedol odchádzajúci podpredseda NR SR.

Valášek ako nový minister zahraničných vecí? 

Objavili sa špekulácie, že novým ministrom zahraničných vecí by sa mohol stať odídenec zo strany Za ľudí Tomáš Valášek. Práve jeho kompetencie a skúsenosti by boli na tento voľný ministerský post adekvátne. Pôsobil dlhé roky v diplomacii a aj v strane Za ľudí zastával funkciu zahraničnopolitického experta. Tieto tvrdenia však jasne vylúčil. 

Dostalo sa ku mne, že vraj budem ministrom zahraničných vecí v trojkoalícii OĽaNO-Za ľudí-SME Rodina. Chcem, aby bolo…

Posted by Tomáš Valášek on Thursday, March 25, 2021

Dostalo sa ku mne, že vraj budem ministrom zahraničných vecí v trojkoalícii OĽaNO-Za ľudí-SME Rodina. Chcem, aby bolo jasné: všetkým, či médiám či politikom, hovorím to isté. Slovensko potrebuje štvorkoalíciu a nepotrebuje nového ministra, lebo už jedného má. A hoci pred chvíľou podal demisiu, všetci to, myslím, vnímame ako gesto pre ukončenie vládnej krízy, nie ako znamenie nezáujmu o post. A ja osobne pevne verím, že sa Ivan Korčok aj so stranou SaS čoskoro vráti do rekonštruovanej vlády pod novým vedením, “ reagoval Tomáš Valášek prostredníctvom sociálnej siete.

Zdroje: TASR, Facebook Zuzany Čaputovej

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech