Minúty hrôzy na palube lietadla smerujúceho do Viedne. Obrovské krúpy ho vo vzduchu totálne zdemolovali

  • Krúpy hneď pri Slovensku totálne zdemolovali lietadlo
  • Piloti dokázali núdzovo pristáť
Lietadlo v Rakúsku zdemolovali krúpy
Lietadlo v Rakúsku zničili krúpy Reprofoto: Facebook/MeteoNews 24
  • Krúpy hneď pri Slovensku totálne zdemolovali lietadlo
  • Piloti dokázali núdzovo pristáť

Extrémne počasie v Nemecku spôsobilo vážne škody na lietadle OS434 Airbus A320 leteckej spoločnosti Austrian. Išlo o let z Palmy de Mallorca smerujúci na viedenské letisko Schwechat. Ako informuje Austrian Wings, krúpy úplne rozbili obe okná kokpitu a odtrhli kapotáž prednej časti trupu.

K incidentu došlo už tesne pred pristávaním. Krupobitie udrelo bez varovania a k vážnym škodám došlo do niekoľkých sekúnd. Výsledná situácia bola pre pilotov mimoriadne náročná, no kapitánovi a prvému dôstojníkovi sa po slučke v oblasti Stockerau aj tak podarilo dostať ťažko poškodený Airbus preč z ťažkej búrky.

Bezpečne pristáli na viedenskom letisku. Piloti pritom pre rozbité okná nemali takmer žiadny výhľad von.

Extrémne počasie aj na Slovensku

Do okolia Bratislavy sa dnes večer prihnala extrémna búrka. Vznikla nad Viedenskou panvou a produkovala extrémne veľké krúpy, informovali sme. V maďarskom meste Szombathely v blízkosti hraníc s Rakúskom sa sformovalo tornádo. Miestne médiá píšu, že vzišlo zo supercelárnej búrky, ktorá do oblasti dorazila práve z Rakúska.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Facebooku zdieľal aj fotografie, ktoré formujúce sa tornádo v Szombathely zachytili.

Tornádo je podľa iMetea už potvrdené. Dotklo sa zeme, no z meteorologického hľadiska nejde o nesmierne prekvapivú udalosť. Podmienky pre vznik takéhoto útvaru vzduchu sú totiž veľmi vhodné. V Maďarsku ide už o druhé tornádo v tomto roku. Škody zatiaľ zo Szombathely nehlásia. Fotografie a videá z tornáda sme priniesli v článku na tomto odkaze.

Cez deň sme ťa upozornili, že na Slovensko postupne postupujú extrémne silné búrky. Večer skutočne dorazili na západ krajiny a prehnali sa Bratislavou a jej okolím. Hrozilo, že počas nich by mohli padať aj krúpy o priemere piatich centimetrov. Vylúčené neboli ani tornáda.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Ako informovalo iMeteo, do Bratislavy dorazila po 20:00 hod silná búrka s mocným vetrom a intenzívnymi zrážkami. Práve tie spôsobili na viacerých miestach problémy so záplavami. Podchod na Bajkalskej ulici v Bratislave zostal pod vodou a neprejazdný. 

Západným Slovenskom ďalej postupovali veľmi silné búrky. Prihnali sa k nám z Rakúska, rozprestierali sa nad Šamorínom, Dunajskou Stredou a okolím.

Riziko výskytu veľkých krúp, aké spôsobili poškodenie na lietadle Austrianu, už klesá. Výrazne ale rastie riziko prívalových povodní. Na Slovensku totiž evidujeme silný lejak.

Pre Bratislavský a časti Trnavského i Nitrianskeho kraja v noci na pondelok platili výstrahy druhého stupňa pred búrkami. SHMÚ ich vydal v okresoch Senica, Malacky, Pezinok, Bratislava, Trnava, Senec, Galanta, Dunajská Streda, Šaľa, Nové Zámky a Komárno. Pre celý zvyšok Slovenska platí výstraha prvého stupňa.

Zdroje: Austrian Wings, Facebook/Meteo News, Archív SIU, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá