Miro a Lívia rozbehli v malom slovenskom meste prosperujúci biznis. Na ich kaviareň ľudia nedajú dopustiť

  • Keď sa spýtate kohokoľvek z okolia Bytče, kam zájsť na kávu, určite vám odporučí práve Base Camp
  • Vskutku nápadité miesto, ktoré vyniká svojím konceptom
tím Base Camp
Kávičkári.sk/Dominika Noskovičová
  • Keď sa spýtate kohokoľvek z okolia Bytče, kam zájsť na kávu, určite vám odporučí práve Base Camp
  • Vskutku nápadité miesto, ktoré vyniká svojím konceptom

Postavili ho majitelia Miroslav Polko a Lívia Mináriková, a to na silných základoch. Tými sú unikátny dizajn, kvalitná ponuka orientovaná na lokálnych dodávateľov a priateľská atmosféra. A tak sme sa na toto miesto vybrali aj my, aby sme vám mohli priniesť príbeh Base Campu. Píšu Kávičkári.sk.

Gastroprevádzok pribúda ako húb po daždi. Kdežto v minulosti bolo pár miest, kam zájsť na kávu či koláč, dnes si človek môže vyberať, v ktorej kaviarni si dopraje zaslúžený dúšok kávy. Preto už nestačí ponúkať iba kávu či koláč.

Ak chcete uspieť, musíte staviť nielen na kvalitu sortimentu a ponúkaných služieb, ale aj na nápaditosť, koncept či unikátnosť. A práve Base Camp má všetko, čo by mala úspešná a vyhľadávaná prevádzka mať.

Zrod Base Campu – alebo príbeh toho, že náhody neexistujú

Rovnako ako nás, možno aj vás zaujíma to, ako sa dvaja mladí ľudia bez predošlých skúseností v gastronómii dostali ku kaviarni, ktorá si získala srdcia miestnych i cezpoľných. V krásnej starodávnej uličke na námestí mestečka Bytča sa nachádzala kaviareň, ktorú s obľubou Miroslav s Líviou navštevovali.

„Jedného dňa som šiel okolo, keď som zbadal na okne tejto prevádzky nápis s ponukou na prenájom. Prišiel som domov a povedal Livke: Videla si? Vitalko je na prenájom. A bolo hotovo,“ stručne a s úsmevom zhrnul zrod Base Campu majiteľ Miroslav Polko. Nebolo to však až také ružové a do cesty im život hodil ešte niekoľko polien, ktoré však spoločnými silami prekročili.

Plány mali síce veľké, avšak priestor, ktorý bol navyše pre ich plány primalý, majitelia nakoniec prenajali niekomu inému. Osud však zariadil, že aj táto prevádzka po roku zatvárala. V tom čase pribudol na prenájom aj vedľajší priestor, a tak bolo rozhodnuté. Oba priestory dokopy boli dostačujúce na to, aby sa tu zhmotnil sen mladého páru.

Bytča a kaviareň, akú by ste tu nečakali

Priestor si však vyžadoval obsiahlu rekonštrukciu, preto si Miroslav s Líviou vyhrnuli rukávy a pustili sa do práce, ktorá nakoniec priniesla koláče. A to doslova. Čo však bolo na rekonštrukcii najťažšie? Nie nadarmo sa hovorí, že posledné kroky sú najťažšie, lebo aj skutočne boli. „Doladenie prevádzky ako takej nám dalo poriadne zabrať.“

DSC_4376
zdroj: Kávičkári.sk/Dominika Noskovičová

„Pravdou je, že čo sa týka rozpočtu, kaviareň sme zariadili veľmi skromne, ale zato originálne a inak, ako boli ľudia v našom meste zvyknutí. Rozhodli sme sa investovať finančné prostriedky skôr do kvality servisu a prípravy produktu. V našom prípade do kávy,“ spomínajú na začiatky majitelia.

Retro atmosféra a inšpirácia zo sveta

Spoločnými silami tak vytvorili koncept, ktorý spája kvalitnú ponuku s unikátnym dizajnom. Pri vstupe do prevádzky vás upútajú detaily, o ktoré tu nie je núdza. Nečakajte bezduché miesto a minimalistickú čistotu.

Čakajte množstvo retro nábytku, starožitných doplnkov, kníh a predmetov. Tie doslova našepkávajú príbehy, ktoré si odžili. Miro mal v predošlom zamestnaní na starosti dizajnovú stránku obchodov s outdoorovým oblečením, takže ako-takú predstavu o dizajne priestorov mal. Taktiež mal možnosť navštíviť rôzne krásne podniky podobného štýlu pri oceánoch, v ktorých našiel inšpiráciu.

Koncept i ponuka prevádzky nie sú pre Bytču práve typické. Obaja majitelia však vedeli, že chcú dať ľuďom v ich malom meste niečo, čo tu doteraz nemali. Kvalitný produkt, i keď na úkor ceny. „Chceli sme ľuďom ukázať, že atmosféra vznikne len vtedy, keď do projektu vložíte svoj čas, ruky a hlavne srdce. Niekedy nestačí len nakúpiť kožené kreslá a natrieskať ich do priestoru.“

Je základňou lokálnych produktov

Base Camp, v preklade základný tábor, je skutočne základňou, a to lokálnych produktov. Už od otvorenia majitelia vedeli, že chcú spolupracovať so slovenskými dodávateľmi. Samozrejmosťou je preto káva zo slovenskej pražiarne Be:café, od ktorých majú kvalitný kávovar, mlynčeky či servis ušitý priamo na mieru a odhadovanú produkciu.

„Dá sa povedať, že všetko, čo o káve vieme, nás naučil Matej z Be:café. Príkladne sa o nás stará, je lojálny a stali sme sa aj kamošmi, čo sem-tam spolu vybehnú na bajky či na pivo. Taktiež je pekne vidieť, ako spolu rastieme – pražiareň aj náš Base Camp.“

DSC_4440-Enhanced-NR
zdroj: Kávičkári.sk/Dominika Noskovičová

Aj ostatné produkty, ktoré si tu môžete vychutnať, pochádzajú zo Slovenska. Vlčie sirupy, víno z Vintopu, remeselné limonády z Manaroots, pečivo z Vojtovej pekárne či Plzeňský Prazdroj, ktorý má distribučné stredisko práve v Bytči. Koláče pochádzajú zase od cukrárky Simony, ktorá ich dodáva výhradne iba do Base Campu, takže jedinečnosť máte zaručenú. 

Stále v procese

Basecamp je koncept, ktorý si zachováva retro ducha, no sleduje aktuálne kaviarenske trendy. Miroslav s Líviou sa snažia neustále zlepšovať, prerábať priestor a obmieňať svoju ponuku. Taktiež pravidelne organizujú rôzne eventy a tematické večery. Nadchádzajúca letná sezóna sa nesie v znamení sobotných grilovačiek, live barov, videoprojekcií či beer pongových turnajov.

Najväčším eventom v Base Campe však býva každoročná oslava ich narodenín, tentokrát už štvrtých. „Tento veľkolepý event je naplánovaný na sobotu 8.6.2024. Nebude chýbať profi bartender miešajúci úžasné drinky v exteriérovom live bare či prekvapko v podobe úspešnej tatérky, ktorá bude priamo v bejse robiť menšie tetovania na počkanie zadarmo.“

Skok do neznáma, ktorý bol trefou do čierneho

Ako spätne hodnotia Miroslav s Líviou rozhodnutie vstúpiť do neznámych vôd a ponúknuť v Bytči niečo nevšedné, čo tam doteraz nebolo?

„Ako sa ukázalo, funguje to. Niektoré kaviarne v meste po nás kopírujú viac, niektoré menej, ale my sme radi, že zákazník aj na iných miestach dostane produkt a servis hodný 21. storočia.“

Zdroj: Kávičkári.sk

Najnovšie videá

Trendové videá